Чи будуть карати компанії, які користуються 1С?

17 травня Президент України підписав указ, що забороняє ряд продуктів російського виробництва.

Під санкції потрапила і система для бухгалтерів 1С. За офіційною версією заборона ніяк не стосується приватного бізнесу. У той же час ряд експертів вказують на те, що ситуація з 1С схожа на ту, що утворилася навколо обшуків Dragon Capital, Укргазвидобування та інших компаній. Журналісти спробували розібратися, що спільного в цих історіях і чи схожі вони, – йдеться на порталі opendatabot.

Що сталося з Dragon Capital, до яких СБУ прийшла з обшуком?

26 квітня 2017 року представники СБУ провели обшук в офісі інвестиційної компанії Dragon Capital. Дозвіл на обшуки видав Шевченківський районний суд Києва. Підставою для того, щоб влаштувати перевірку й вилучити техніку, було програмне забезпечення, якими користувалися компанії.

Так в 2015 році СП ТОВ "Драгон Капітал" офіційно придбало в української компанії ТОВ "Стахановец ПРО". Ця програма дозволяла контролювати співробітників в робочий час: могла зчитувати рухи мишки та клавіатури, стежити за монітором, веб-камерою і мікрофоном, контролювати переписку співробітників.

Як пояснив керівник апарату глави СБУ Олександр Ткачук, ПО "Стахановець" дозволяє контролювати всю інформацію, яка використовується на комп'ютерах клієнтів і може передавати її Російській Федерації.

Із цієї ж причини відбувся ряд обшуків у інших компаніях.

Як це пов'язано з 1С?

17 травня був опублікований указ президента, в якому на ряд компаній з російським капіталом накладалися санкції. Основний аргумент такого кроку – національна безпека, а саме захист від кібератак та інформаційна безпека населення.

У випадку з 1С представники РНБО уточнили, що йдеться про те, що (цитую): "Російське програмне забезпечення може бути використане для несанкціонованого доступу до інформації".

В обох випадках мотивація заборонити використання ПЗ однакова: є ризик того, що ці компанії можуть постачати інформацію в Російську Федерацію.

Спільні аргументи про заборону 1С та Стахановца

"Ризик полягає в тому, що розробник (стахановця) не повідомляє про всі функції програми. Насправді вона дозволяє без відома клієнта контролювати все, що обробляється на комп'ютері. Вся ця інформація може бути отримана і завантажена на сервери, які знаходяться в Російській Федерації", – керівник апарату глави СБУ Олександр Ткачук.

"Служба безпеки дослідила, що деякі програми [в тому числі 1С] можуть використовуватися для нелегального збору інформації. Крім цього, цей контент може розповсюджувати небезпечні віруси. З їх допомогою можуть відбуватися потужні кібернетичні атаки", – Олександр Турчинов, секретар Ради національної безпеки та оборони України.

Чи можна спокійно продовжувати користуватися 1С?

Представник СБУ Юлія Лапутіна на круглому столі, який проводився в "ЛігаБізнесІнформ", заявила, що заборона на використання 1С стосується виключно державних і бюджетних підприємств. Приватний бізнес має право вибирати сам, яким програмним забезпеченням користуватися.

Проте, офіційного роз'яснення ні на сайті СБУ, ні на сайті Кабінету Міністрів України поки що не було.

"Я розглядаю ситуацію з 1С і випадок з обшуками в Dragon Capital як схожі історії. На даний момент в Україні немає аналога 1С. Понад 300 тисяч підприємців працюють з цим програмним забезпеченням і, відповідно, кожен з них ризикує потрапити під обшук або зірвати робочий процес.В усякому разі, так показує практика з інвестиційним фондом Dragon Capital.

Для того, щоб використання програми було законним, недостатньо усного коментаря від СБУ. Це повинно бути офіційне роз'яснення до закону або іншого нормативно-правового акта", – коментує головний юрист Olans Group Світлана Мальована.

* * *

Сподобалося? Підпишіться на нашу сторінку в Facebook. Також завжди будьте в курсі найважливіших новин, використовуючи чат-бота у Messenger. Ми не будемо спамити. Чесно :)
Якщо ви помітили помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Надрукувати
Україна
Опубліковано:
29.05.2017 09:40
Переглядів770
Коментарів0
Поділитись
Залишити коментар
Коментувати
останні новини
27-05-2018 26-05-2018 25-05-2018
Вибір редактора

Рейтинг