Чому потік "євроблях" треба негайно зупинити?

Через слабкість державних інституцій та юридичну казуїстику в Україні утворився й стрімко зростає чорний ринок автомобілів, які не зареєстровані відповідно до українського законодавства, мають значно нижчу за ринкову ціну і усім доступні.

Про це пише блогер, громадський активіст, засновник ініціативи "Vision Zero для України" Віктор Загреба.

"Я не ставлю за мету когось образити та спробую уникнути пастки узагальнення. Ціль цього допису – поділитись своїми думками про те, як масове поширення машин з номерами PL, LT, BG та подібними впливає на безпеку руху в Україні. Мої думки базуються на масиві знань про безпеку дорожнього руху з наукової точки зору, які я здобув з академічного і професійного досвіду в США та Україні. Я використовую те, що знаю про фактори ризику в автомобільному транспорті, теорію ймовірності, статистику, соціологію, економіку, громадську безпеку. Інша підстава для моїх думок – численні кейси аварій за участі так званих "автомобілів на європейській реєстрації", які я вивчаю з публікацій мас-медіа, власних спостережень на дорогах та спілкування з працівниками поліції. Цей текст не є дослідженням, оскільки він не базується на кількісних методах. Попри ненауковість, я вважаю ці думки й гіпотези вартими викладення на загальний огляд, щоб обговорити їх та, можливо, поглибити чи скоригувати", – зауважив автор.

Чорний ринок автомобілів можна порівняти з чорним ринком алкоголю. Алкоголь сам собою не є злом, і не кожен, хто сьогодні ввечері вживатиме алкоголь, помре від цирозу або вчинить злочин. Однак широка доступність алкоголю, фізична й фінансова, є великим фактором ризику для суспільства з різних точок зору: публічного здоров'я, злочинності, виховання молоді тощо. Тому ринок алкоголю в кожній державі регулюється та обкладається додатковим податком – акцизом, – пише автор.

Проблему він формулює так: через слабкість державних інституцій та юридичну казуїстику в Україні утворився й стрімко зростає чорний ринок автомобілів, які не зареєстровані відповідно до українського законодавства, мають значно нижчу за ринкову ціну і доступні всім охочим незалежно від громадянства, віку, стану здоров'я та наявності водійського посвідчення.

Ця проблема має різні аспекти, кожен з яких заслуговує на ретельний аналіз:

  1. Юридичний. Законність, міжнародне право, тимчасова реєстрація, транзит, суди, штрафи, виконавча служба, митний кодекс, цивільний кодекс, повноваження поліції, необхідність змін до законодавства тощо.
  2. Економічно-податковий. Розмір митних ставок, автомобільне лобі в парламенті, Васадзе, варіанти "амністії" єврономерів тощо.
  3. Слідчо-оперативний. Проблема розшуку злочинців та/або учасників ДТП, які використовували автомобіль на "єврономерах" і втекли з місця події.
  4. Соціально-фінансовий. Скільки повинні коштувати автомобілі, автомобіль – це є розкіш чи засіб пересування, чому вони у нас "такі дорогі", а там в Європах – "такі дешеві" тощо.
  5. Аспект безпеки руху. Наскільки присутність "євромобілів" впливає на стан аварійності і травматизму в Україні, якщо взагалі впливає.

Щодо дорожньої безпеки гіпотеза автора така: наявність ринку дешевих незареєстрованих автомобілів в Україні є додатковим фактором ризику для безпеки дорожнього руху та призводить до зростання кількості аварій, травм та смертей.

Як саме впливають легкодоступні незареєстровані в Україні автомобілі на безпеку руху? Давайте поміркуємо.

1. Фактор кількості. Євромобілі, які часто є євромотлохом, створюють додаткові ризики просто своєю масовістю. Чим більше автомобілів перебуває в певній мережі автодоріг чи вулиць, тим статистично більшою є кількість конфліктів між ними, а отже, ймовірність зіткнень, травм і смертей. Наприклад, у Поліському районі Київської області за минулий рік взагалі було нуль загиблих в ДТП (Vision Zero досягнуто!) – просто тому, що там дуже мало і доріг, і автомобілів.

Кількість "євроавтомобілів" у містах України поки що ніхто не рахував, однак візуально помітно, що в деяких містах їх частка становить принаймні 1 % від загального трафіку, а можливо, сягає й 5 %. Однак у цьому пункті може ховатись і "хороша новина" для великих міст: Львова, Києва, Одеси, Харкова, Дніпра. Збільшення кількості автомобілів на 5-10 % завдяки "євробляхам" може мати позитивний ефект на безпеку руху у ваших містах через те, що рух на вулицях і мостах просто зупиниться! Затори стануть не тимчасовими, а постійними та всеосяжними. У заторах ніхто не гине в ДТП, тому з точки зору безпеки руху – це ОК! Однак це не ОК з усіх інших точок зору.

2. Нові недосвідчені водії. Світова наука свідчить, що молоді водії, які мають до двох років досвіду керування, схильні після перших місяців практики дуже переоцінювати свої водійські здібності та мають підвищені ризики скоєння ДТП. Особливо багато таких серед осіб чоловічої статі молодого віку.

Додатковим фактором небезпеки є так звані водії першого покоління, батьки яких не мали автомобіля й для яких це не щоденна частина життя, а нова модна іграшка, яку вони нарешті "здобули". Таким молодим драйверам уже за декілька днів після сідання за кермо починає здаватись, що вони повністю опанували мистецтво вправного керування автомобілем (що не є правдою), і вони схильні хизуватись цією ілюзією перед своїми друзями й подругами та брати на себе надмірні ризики, наприклад, ставити рекорди швидкості чи вживати алкоголь перед водінням.

Наявність ринку автомобілів на "євробляхах" відкрила автомобільний шлях цій великій когорті таких молодиків без автомобільної історії, але з завищеною самооцінкою та відсутністю вміння оцінювати ризики. 18-25-річні особи тепер стали автомобілістами на модних "ауді" та "бумерах". І вони додались до меншої за чисельністю, але однаково небезпечної групи мажорів з великих міст, яким "права" і "тачки" купують батьки, і разом з ними тепер регулярно калічать себе та інших на дорогах. Один з прикладів – дівчата з міста Ізюм, які загинули в прямому ефірі Інстаграма, низько летячи на своєму чорному "бе-ем-ве".

3. Водії без водійських посвідчень. Автомобілі на "єврономерах" зазвичай оформлені на підставних людей з Литви чи Польщі та продаються без будь-якої реєстрації чи ідентифікації покупця. Українське законодавство довіреності на право керування не вимагає, поліція не має право зупиняти автомобілі без факту порушення ними правил дорожнього руху. Це все призводить до того, що автомобілі на євробляхах інколи купують і використовують особи, яким не виповнилось 18 років або які позбавлені водійських прав чи просто ніколи їх не мали. Частка таких водіїв може бути малою, а може й не бути. Приклад – смертельне ДТП у Франківську. 17-річний юнак, керуючи стареньким "гольфом", на великій швидкості в дощову погоду збив жінку на добре освітленому переході та втік з місця події.

4. Фактор фінансової доступності. В описаному вище випадку, за переказами, 17-річний водій купив старий "гольф" за 600 баксів за кілька тижнів перед трагедією. Якби чорного "євроринку" не існувало, за такі гроші можна було б купити хіба що 100-кубовий скутер. Незареєстрований скутер – це також погано для безпеки, але це менш небезпечно, ніж автомобіль. Автомобілі за ціною 15-50 тисяч гривень за умови слабкості державних інституцій (поліції, судів, відсутності камер фіксації порушень, відсутності адекватних санкцій за керування без посвідчення) – це дуже великий додатковий ризик для суспільної безпеки. На цьому етапі розвитку України автомобілі не повинні стати різко дешевими. Негативні наслідки такого рішення будуть вищими за переваги.

5. Фактор потужності. В автолібертаріанців є такий аргумент, що якби ринку єврономерів в Україні не існувало, то неадекватні молодики з пунктів 2-3 могли би купити собі за 25 тис. грн "таврію славуту" чи позичити в дідуся "жигулі", і таким чином все одно становили б загрозу безпеці. Це так, але не зовсім.

Адже, по-перше, "славута" чи "жигулі" – це не круто, відтак і особливого ентузіазму в нашої цільової аудиторії не викликають. Вони краще куплять айфон або просто вживатимуть алкоголь. А по-друге, "євромобілі", як правило, значно потужніші за "славуту" при тому, що мають однакову ціну. В деяких країнах водіям із малим досвідом взагалі законодавчо заборонено сідати за кермо автомобілів, які мають потужність більшу за певну кількість кінських сил. Тому що машина з двигуном 2,5 і більше літрів, яка може розігнатись до 200+ км/год і своїм технічним рівнем створює в неофіта ілюзію повного контролю і захищеності, спонукає до "крутого водіння" й "понтів" значно більше, ніж дідусева "копійка". Приклад – ДТП з чорним БМВ на Набережному шосе в Києві, яке, судячи з пошкоджень автомобіля, летіло понад 200 км/год.

6. Кримінальний елемент. Наскільки відомо з новин та спілкування з поліцією, діячі кримінальної сфери тепер віддають перевагу саме євробляхам. І це також становить додаткову загрозу безпеці руху.

По-перше, якщо ти їдеш на злочин чи перебуваєш в розшуку, то ти навряд чи будеш особливо дбати про те, щоб акуратно та безпечно керувати автом. (Є і зворотня гіпотеза, що такі люди навпаки будуть їздити більш спокійно і обережно, щоб їх не спинила патрульна поліція. Однак не варто забувати, що на більшості території України патрульної поліції немає, а там, де вона є, вона часто буває недоукомплектованою й перевантаженою, відтак дуже рідко зупиняє автомобілі за порушення ПДР (наприклад, у Києві чи в Одесі).

По-друге, на випадок переслідування поліцією або ДТП у тебе як кримінального діяча завжди може бути план, що ти спочатку втікаєш від переслідування на своєму потужному Ауді А6, а потім просто кидаєш машину де-небудь і ніколи до неї не повертаєшся. Штука чи дві баксів невисока ціна за втечу, однак під час цієї втечі ризики для безпеки руху вимірюються мільйонами. І по-третє, в тебе є досить вагомі підстави вірити, що в разі успішної втечі, навіть якщо у процесі ти спричинив купу ДТП, тебе ніколи не знайдуть. Бо всі ниточки ведуть в Литву на якихось підставних осіб, які ніколи тебе в очі не бачили.

"Якщо ви зробили висновок, що я упереджений, – то це так, я упереджений на користь безпеки. Я вважаю, що людське життя – найцінніше, і ми як держава повинні робити все, аби припинити ці жахливі втрати на дорогах. Тобто ми повинні вимірювати і зменшувати кожен можливий фактор ризику: швидкості, алкоголю, непристібнутих ременів, небезпечної інфраструктури, і так, також і дешевих незареєстрованих автомобілів (зауважте, цей фактор далеко не на першому місці). Тому я за те, що треба якнайшвидше "прикрити лавочку" євромобілів, доки їх кількість не сягла мільйонів", – завершив автор.

До слова:

За даними департаменту патрульної поліції України, у ДТП з авто з інозенмим номером загинуло 43 особи, а загиблих було 1 377, тому 3,12 % всіх смертей – це євроавто. Кількість травмованих 429 з 15273 - це 2,8%.

* * *

Сподобалося? Підпишіться на нашу сторінку в Facebook. Також завжди будьте в курсі найважливіших новин, використовуючи чат-бота у Messenger. Ми не будемо спамити. Чесно :)
Якщо ви помітили помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Надрукувати
Україна
Опубліковано:
18.08.2017 14:40
Переглядів3109
Коментарів17
Поділитись
Залишити коментар
Коментувати
09:51
25.08.2017
Авто на іноземних номерах треба страхувати на кордоні, та без інших додаткових митних витрат пропускати в Україну. Бо, покищо, всі заборони - це корупція за рахунок українських платників податків!
09:34
25.08.2017
Чергова заказуха проти практичних українскіх громадян! Зробити треба стахову плату за рік. Наприклад: -30грн/день для страхування безпеки дорожнього руху. І все. Без додаткових митних поборів! СЛАВА УКРАЇНІ!
21:51
20.08.2017
Справедливый
Можуть їздити на будь-яких номерах але з обов`язковою реєстрацією в СЦ ДАІ. Протягом 5 діб з моменту заїзду в Україну. Часу достатньо. Далі поліція хай їх зупиняє й перевіряє. й на податки та страховки також можуть. Бляшечники самі захотять перереєструвати автівки на нормальні державні номери. Щодо зниження мита нічого проти не маю. За 5-7 років у великих містах будемо наші славетні "попи" довозити хіба що до першого перехрестя або виїзду з двору, бо всі ж будуть їхати автівками по 5 коп./кг, а їхати хочуть всі, а доріг так замало, бо всі велики міста забудовані або ТРЦ або БЦ ну й звісно нові будинки ліплять де тільки можуть. Де ж тим дорогам/школам/садочкам/лікарням братися. Про дерева та зелену зону взагалі не буду писати, бо головне для "нашої" людини - асфальт та авто на шару.
14:09
20.08.2017
Павло
Тобто жигулі із 70 років є безпечними і кількість аварій ніяк не пов'язана із "кращими" дорогами в світі.
19:19
20.08.2017
Юродивий
1
1
А ви багато на наших дорогах бачили жигулів з 70-х?
11:44
20.08.2017
Skodnik
http://www.sai.gov.ua/uploads/filema...dtp07_2017.pdf . Дорожньо-транспортнi пригоди (за звітний період) за період з 01.01.2017 по 31.07.2017 всего 89 872 4,5 тыс это около 5 % ДТП) Я требую запретить укр номера )))
08:43
19.08.2017
Справедливый
АТим хто постійно бідкається, що авто мають бути дешеві - так давайте, я тільки за, бо немаю своєї автівки. Придбаю зразу 2. Одну до роботи їздити (якусь Шкоду), а за 1 км буду пересаджатися на Ягуара або Ленд Ровер, й те що "моє" авто комусь заважає мені "до фєні". Подивіться - у дворах багатоповерхівок залізяк вже більше мурашок, аварійні служби чи швидка не можуть під'їхати, кожного ранку під вікнами працюючі двигуни та аромат стоїть, бо Вумники влітку прогрівають двигуни.А по аналогії з дешевими й не зареєстрованими автівками пропоную тоді не забороняти Законом безномерну й незареєстровану зброю. Тоді простіше в разі "умника-бляшечника" його просто пристрелити, кинути того пістоля та збігти, як вони роблять. Тоді це є Справедливісттю.
06:59
19.08.2017
Андрій
Мотлох на євробляхах проходить техогляд там,а срані ланоси і лади де проходять?
23:17
18.08.2017
За справедливість!
Чого вчепилися до тих "євроблях"?! Можна подумати бляхи на українській реєстрації святі та непорочні!!! Як правило, багатії, які можуть позволити собі автомобілі преміум-класу на українській реєстрації, найчастіше створюють страшні дтп і їх ніхто і не намагається знайти та покарати!!! Нехай там ті у парламенті дадуть можливість людям або заробити гроші на хорошу автівку, або дадуть можливість виготовляти в Україні хороші автівки, не таврії чи "диво ануси", до яких і підходити страшно!!!
08:38
19.08.2017
Справедливий
2
1
на українській реєстрації дуже зарідко кидають автівки, бо вони грошей коштують, а євробляхи закраще кидати просто неба, бо її вартість дорівнює сплаті 1-му штрафу за "стан", в якому ці бляховоди тільки й їздять. подивиться в І-неті останні резонансні ДТП з цими уродами!!! Хіба хто проти, щоб в Україні виготовляли кращі автівки за ануси або давали людям заробити. Хто хоче заробляти той намагається. ВСІ ПРОСЯТЬ ПОСТАВИТИ НА ОБЛІК єврономера, щоб Власника або Керувальника встановити можна було б. А скільки клопіту вони завдають не застраховані в разі ДТП можуть розповісти ті, кого вдарила така автівка та втікла. Я працюю в СК, тому знають, бо інколи за ОСАГО звертаються Клієнти, але підстав сплачувати за ремонт немає. Були б наші люди порядні такої ситуації б не було б на дорогах. Дитину лячно відпустити в магазин.
22:44
18.08.2017
Справедливый
бляхи надо запретить - ездит эта быдлота как хочет и кто зпа рулём точно не известно. Одни резонансные ДТП - пьяные и убегают с места ДТП. Мне до фени неоплаченные налоги и скиглы разных "малоимущих" что хотят Q7 из салона за 2-3 тонны денег. Необходим порядок на дорогах - пусть их регистируют. Механизм надо вводить быстро, скоро 1-е сентября, дети пойдут в школы и садики. Дороже всего жизнь, а не вопли нищебродов про дешёвые авто.
10:29
19.08.2017
алекс
4
2
А вас жаба давить що ви втричі переплатили за таке авто як в мене.то всі претензії до влади яка в своїх громадянах бачить лохів, примушуючи платити за авто в три і більше разів ніж воно реально коштує у всьому світі
17:15
18.08.2017
Проти бляхарів!
Ооо, бляхарі в коментарях повиринали!!
останні новини
20-01-2018 19-01-2018 18-01-2018
Вибір редактора

Рейтинг