Скільки насправді коштують 25 % Західенерго?

У п'ятницю, 18 серпня, фонд держмайна України продав 25 % акцій Західенерго за 417 млн грн. На аукціоні був другий учасник, під час торгів ціна піднялась на 20 %.

Експерт з енергетичних питань Андрій Герус вважає, що ціна приватизації 25 % Західенерго не є справедливою.

Він написав у Facebook, що Західенерго виробляє е/е і продає її на ДП "Енергоринок" за встановленою НКРЕКП ціні. Працює на вугіллі марки Г, яка видобувається в Україні. Антрацит не споживає.

"Роль Західенерго у бізнес-моделі групи ДТЕК – спалювати вугілля, яке видобувається на іншому підприємстві ДТЕК – Павлоградвугіллі. Адже продати у ринок вугілля такої якості (сірка понад 2 %) у таких обсягах практично нереально навіть із великим дисконтом. А от спалити, залишити сірку у хмаринках Бурштина, Ладижина та Добротвора, а у Європу переганяти вже чисту е/е – реально. Тим більше таке вугілля в тарифи зараз зараховують по ціні Роттердам+. Собівартість - біля 900 грн/т. А у тарифи закладається по 2000 грн/т", – зазначив Герус.

Експерт вважає, що у Західенерго одна економіка, але абсолютно інша у пари "ДТЕК Павлоградвугілля-ДТЕК Західенерго". І консервативні аналітики, і навіть генпрокурор Луценко схиляються до думки, що ДТЕК, який видобуває біля 75 % всього вугілля, є монополістом на ринку вугілля марки Г.

"Власне, якби не було монополії (зловживання нею), то Павлоградвугілля продавало би всім своє вугілля за однією ціною. Але минулого року своїм продавали по 1067 грн, для всіх інших говорили, що ціна понад 1500 грн. В європейських країнах це називається "нерівні умови" та вважається зловживанням монопольним становищем, в Україні – на жаль, поки ні. Це перший "нюанс по-українськи", який впливає на загальну картинку", – пояснив Герус.

З його слів, торік на Західенерго було спалено 7,5 млн тон, з них біля 7 млн тонн з Павлоградвугілля. Це понад 50 % всього вугілля Павлограду за 2016 р. Отже, Західенерго – ключове підприємство для спалення свого вугілля марки Г за роттердамською ціною.

Таким чином 7 млн тонн * (2000 – 900) = 7,7 млрд грн. заробіток у рік цієї зв'язки "Павлоград-Західенерго". Це є заробітком ДТЕК.

"Західенерго може купити вугілля і без Павлограду (Польща, Росія, держшахти, Роттердам). Але Павлоград не зможе продати своє вугілля без Західенерго (висока сірка – неліквідне). Але у наявній ситуації Західенерго не діє у власних господарських інтересах. Це просто цех для спалювання вугілля в інтересах вертикально-інтегрованої групи, де приймаються всі рішення. Менеджмент Західенерго несамостійний і абсолютно не зацікавлений у закупівлі вугілля подешевше, хоча це і реально робити. Це, звісно, абсурдно, а, може, і злочинно з точки зору самого підприємства і його міноритарних акціонерів. Але це реалії – і це другий "нюанс по-українськи", який впливає на загальну картинку. Але давайте спростимо – рознесемо ці 7,7 млрд грн заробітку пополам між двома учасниками пари. Отже, прибуток (валовий) Західенерго 7,7 млрд грн * 0,5 = 3,85 млрд грн у рік", – зазначив експерт.

Як пише Герус, якщо припустити, що компанія коштує 5 таких прибутків, то її вартість 19,3 млрд. грн. А вартість пакету акцій 25 % = 4,8 млрд грн.

"Хоча пакети акцій 25 % і можуть давати вплив на підприємство, особливо, якщо вони у руках держави, але, дійсно, на їх оцінку, зазвичай, застосовується дисконт. Такі дисконти зазвичай від 15 % (у цивілізованих правових країнах) до 50 %. Зі всією повагою, до наших 3-х річних рішучих реформ, але давайте застосуємо дисконт 50 %. Отже, справедлива ціна пакету акцій 25 % в такому разі коштує біля 2,4 млрд грн (4,8 млрд * 0,5). Але на аукціоні у п'ятницю цей пакет був проданий за 0,4 млрд грн. Можна ще придумувати різні дисконти, але перетворити вартість 2,4 млрд грн у 0,4 млрд грн буде важко", – розповів експерт.

Звичайно, можна сказати, "а чому ж ніхто не запропонував більше?" А тому, що як мінімум два "нюанси по-українськи", зауважив Герус:

1. На ринку сировини (вугілля) Західенерго – де-факто монополія, нерівні правила гри.

2. Західенерго не діє у своїх як підприємства інтересах. Не діє у інтересах всіх своїх акціонерів. А діє в інтересах вертикально-інтегрованої компанії ДТЕК. А продавалось 25 % не ДТЕКу, а Західенерго. Тому, звичайно, в таких умовах ДТЕК завжди зможе заплатити більше, аніж якийсь сторонній інвестор.

* * *

Сподобалося? Підпишіться на нашу сторінку в Facebook. Також завжди будьте в курсі найважливіших новин, використовуючи чат-бота у Messenger. Ми не будемо спамити. Чесно :)
Якщо ви помітили помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Надрукувати
Україна
Опубліковано:
21.08.2017 15:35
Переглядів561
Коментарів0
Поділитись
Залишити коментар
Коментувати
останні новини
22-04-2018 21-04-2018 20-04-2018
Вибір редактора

Рейтинг