Життя після пенсійної реформи: ТОП-10 змін

Верховна Рада України прийняла пенсійну реформу. Законопроект Кабміну підтримали 288 народних депутатів.

В редакцію законопроекту до другого читання парламентарі внесли близько 500 поправок, однак основні елементи запропонованої урядом реформи залишились незмінними. Про них ІА "Конкурент" розповіла редактор VoxConnector Галина Калачова.

Отже, що чекає на українців після реформи?

1. З 2018 року вимоги до страхового стажу, потрібного для виходу на пенсію, збільшуються з 15 до 25 років.

З 1 січня наступного року на пенсію можна буде вийти у 60 років при наявності страхового стажу 25 років та у 63 роки при наявності стажу від 15 до 25 років. Щороку до 2028 вимоги стажу збільшуватимуться на 1 рік.

У 2019 році додається ще один варіант виходу на пенсію: у 65 років, якщо стаж складає від 15 до 16 років.

В експертному середовищі ці зміни характеризують як "приховане підвищення пенсійного віку", оскільки в результаті для того, щоб вийти на пенсії, українцям доведеться працювати довше.

2. З 1 жовтня відбудеться осучаснення пенсій – перерахунок пенсій з урахуванням заробітної плати 3 764,4 грн (показник середньої зарплати за 2014-2016 роки).

Востаннє осучаснення пенсій проводилося ще п'ять років тому – у 2012 році. "Замороження" перерахунку пенсій призвело до великого розриву між пенсіями, які були призначені людям похилого віку у минулому, і пенсіями, які призначаються тепер. Мета осучаснення – ліквідувати цей розрив.

3. З 1 жовтня цього року для пенсіонерів, які мають повний страховий стаж, мінімальна пенсія буде встановлена на рівні 1 452 гривні.

Мінімальні пенсії не зможуть бути меншими від мінімального прожиткового мінімуму.

Для пенсіонерів, які не мають повного страхового стажу, розмір пенсії складе 1373 грн. Ця норма торкнеться одного мільйона осіб, які отримували пенсію в розмірі 949 гривень, бо не мали повного стажу.

4. В майбутньому індексація пенсій відбуватиметься в залежності від темпів інфляції та зростання середньої зарплати.

Закон передбачає, що у 2019-2020 роках будуть враховуватися показники інфляції та темпів зростання зарплати за один попередній рік; з 2021 року – за три попередні роки. Індексація не потребуватиме додаткового рішення парламенту – вона відбуватиметься автоматично.

5. Протягом перехідного періоду – в найближчі три роки – особи, які не матимуть необхідного стажу для виходу на пенсію, зможуть отримувати соціальну допомогу.

6. Змінюються підходи до оцінки страхового стажу.

Якщо дотепер кожен рік страхового стажу множився на коефіцієнт 1.35, то з прийняттям реформи показник коефіцієнту знижено до 1.

Коефіцієнт оцінки одного року стажу враховується у формулі розрахунку пенсії і впливає на її розмір. Зниження коефіцієнту "зіграє" на зниження пенсій для майбутніх пенсіонерів.

7. До страхового стажу будуть зараховуватись такі періоди:

  • для підприємців – періоди ведення підприємницької діяльності на спрощеній системі оподаткування з 1 січня 1998 року по 31 грудня 2000 року – при наданні довідки про реєстрацію підприємця; з 1 січня 2001 року по 31 грудня 2017 року – за умови сплати страхових внесків, незалежно від сплаченого розміру;
  • для військових – проходження військової служби по 31 грудня 2017 року включно;
  • для жінок, які народили і виховують дітей – відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами та по догляду за дитиною до досягнення нею 6-річного віку;
  • для студентів – денна форма навчання у вищих навчальних закладах, в аспірантурі та докторантурі за умови сплати внесків.

8. Пенсії артистам (балеринам, музикантам та іншим) призначатимуться за єдиної умови – наявності стажу творчої діяльності 20-35 років, незалежно від віку.

9. Кожен член сім'ї загиблого (померлого) або пропалого безвісти військовослужбовця може розраховувати на призначення пенсії в разі втрати годувальника.

Ця норма залишилась без змін. Для пенсіонерів гірських населених пунктів збережено право на 20 % надбавку до пенсії.

10. З 1 січня 2019 року передбачене введення обов'язкового накопичувального рівня пенсійної системи.

Протягом наступного року уряд має підготувати відповідну законодавчу базу.

Прийнята пенсійна реформа – не завершена. Уряд працює над новими законодавчими ініціативами. Зі слів Міністра соціальної політики Андрія Реви, наступний крок уряду – оновити законодавство щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців. Відповідний законопроект міністр обіцяє подати у парламент до 1 листопада цього року.

Ще один must have для уряду на найближчий час – врегулювати порядок одержання невиплачених сум пенсій для людей похилого віку, які проживають на тимчасово неконтрольованій території, та внести зміни до законодавства про пенсійне забезпечення трудових мігрантів.

VoxConnector для ІА "Конкурент"

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

* * *

Сподобалося? Підпишіться на нашу сторінку в Facebook. Також завжди будьте в курсі найважливіших новин, використовуючи чат-бота у Messenger. Ми не будемо спамити. Чесно :)
Якщо ви помітили помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Надрукувати
Україна
Опубліковано:
06.10.2017 10:00
Переглядів799
Коментарів0
Поділитись
Залишити коментар
Коментувати
останні новини
18-12-2017 17-12-2017
Вибір редактора

Рейтинг