Нова школа: які зміни чекають учнів з 1 вересня

Навчальний рік 2016-2017 почнеться для школярів по-новому: Міністерство освіти і науки розпочало реформу середньої освіти. І перші зміни почнуть впроваджувати вже 1 вересня.

Відомство вже розіслало керівникам навчальних закладів відповідні рекомендації. Документ налічує 157 сторінок. Ознайомитися з його повною версією можна за посиланням, – повідомляє Главком.

Як зміниться шкільна програма?

1. Нові вимоги до вчителів

У Міністерстві освіти вирішили кардинально змінити підхід до викладання предметів. У відомстві вважають, що школярі легше засвоюватимуть інформацію, якщо заняття матимуть практичну спрямованість. Що це означає?

 • Учителі мають проводити більше екскурсій та квестів;
 • більшість занять має проводитися у формі конкурсів та практикумів;
 • засвоєнню матеріалу також допомагатимуть зустрічі. Наприклад, для вивчення іноземних мов – з їхніми носіями.

"Серед методів навчання мають домінувати інтерактивні методи навчання… Діапазон навчальної взаємодії школярів має розширюватися поступово: у 1-2 класах це переважно робота в парах і в малих групах (три учні), у 3-4 класах – групова командна робота", – сказано у рекомендаціях МОН.

Також у відомстві радять відмовитися від практики механічного заучування навчального матеріалу, натомість використовувати способи поступового запам'ятовування у процесі роботи. На думку експертів міністерства, вчитель має, наприклад, застосовувати з учнями на практиці таблицю множення, доки школярі її не запам'ятають. Це можуть бути різноманітні ігри або практичні завдання.

Ще одна рекомендація від міністерства – мінімізувати використання зошитів. Передусім це стосується предметів, де зошити практично не потрібні. Наприклад, на уроках інформатики.

2. Нова система оцінювання

Головна мета реформування системи оцінювання – виключити психологічний тиск на дитину. Тому в міністерстві вирішили, що оцінки учня початкових класів мають бути конфіденційними. У своєму листі до керівників навчальних закладів МОН рекомендує не розголошувати оцінки:

 • на батьківських зборах;
 • під час занять у класі.

Першокласникам тепер дозволяється користуватися простим олівцем.

Також у початкових класах за виправлення вчителі не мають права знижувати оцінку. "…Наявність охайних виправлень, здійснених самою дитиною, не впливає на оцінку за роботу... Необхідно пам'ятати, що дитина має право на помилку", – сказано в рекомендаціях відомства.

Для виправлення помилок у початкових класах учителям не рекомендується використовувати червону ручку.

3. Головні зміни у навчальних програмах

До найбільш істотних Міністерство освіти відносить такі зміни у навчальних програмах:

 • Зняття фіксованої кількості годин на вивчення кожної теми. Учителі визначатимуть їх самостійно, враховуючи рівень підготовки класу, наявність навчально-методичного забезпечення та регіональні особливості;
 • Вилучення дублювання змісту у навчальних предметах. Наприклад, у таких, як "Основи здоровʼя", "Я у світі" та "Природознавство".
 • Здійснення перерозподілу тем між класами.
 • Уніфіковано термінологію програм. Наприклад, у навчальній програмі з української мови вилучено ті слова, що, на думку фахівців, не є поширеними в мовленні молодших школярів. Серед слів, які вилучило МОН, – "цемент", "фанера", "республіка". Серед доданих – "аеропорт", "милосердний" та "ноутбук".

Із програмових вимог до молодших класів видалено:

 • письмо на дошці;
 • кількісні показники темпу читання.

Зазнали змін і самі програми.

 • З програми "Трудове навчання" вилучено теми "Виготовлення об'ємних виробів з дроту" та "Бісероплетіння".
 • З програми "Фізична культура" вилучено систему оцінювання фізичної підготовленості школярів 7–10 років.
 • До навчальної програми "Мистецтво" додано "цирк".
 • Уроки інформатики буде орієнтовано на роботу в інтернеті.
 • Додано таке поняття, як "інтегровані уроки", коли в межах одного уроку вивчається матеріал різних навчальних предметів. Вони можуть проводитись як одним, так і двома вчителями.

4. Нові вимоги до позашкільного навантаження

Насамперед батькам треба бути готовими до того, що їхня роль у шкільному вихованні дитини не буде обмежуватися батьківськими зборами. Міністерство освіти порадило вчителям залучати їх до організації навчально-виховного процесу як "рівноправних учасників".

Батьки мають слідкувати за виконанням дитиною домашнього завдання. Нові вимоги до позашкільного навантаження виглядають таким чином:

 • У 1-му класі домашні завдання не задаються.
 • Також домашні завдання не задаються учням початкових класів на вихідні, святкові та канікулярні дні.
 • У 2–4 класах обсяг домашніх завдань з усіх предметів має бути таким, щоб витрати часу на їх виконання не перевищували:
  – у 2-му класі – 45 хвилин;
  – у 3-му класі – 1 години 10 хвилин;
  – у 4-му класі – 1 години 30 хвилин.

У міністерстві зазначають, що "неприпустимим є перевантаження учнів завданнями, які містяться у додаткових посібниках, зошитах з друкованою основою: зафарбовування малюнків, складання схем, таблиць, виконання додаткових завдань і вправ, написання домашніх творів тощо". Завдання мають бути посильними для самостійного виконання учнями.

* * *

Сподобалося? Підпишіться на нашу сторінку в Facebook. Також завжди будьте в курсі найважливіших новин, використовуючи чат-бота у Messenger. Ми не будемо спамити. Чесно :)
Якщо ви помітили помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Надрукувати
Україна
Опубліковано:
01.09.2016 15:00
Переглядів939
Коментарів0
Поділитись
Залишити коментар
Коментувати
останні новини
18-03-2018 17-03-2018 16-03-2018
Вибір редактора

Рейтинг