Поділитись:

У волинських грибах виявили значне перевищення радіонуклідів

Четвер, 22 червня 2017, 11:37
У волинських грибах виявили значне перевищення радіонуклідів

У Волинській облсті радіаційна ситуація є стабільною, однак в ґрунті є радіонукліди, які потрапили ще під час аварії на ЧАЕС. Вони надходять через ланцюжок "грунт-рослина-тварина-людина".

Про це повідомляє Волинський обласний лабораторний центр.

Особливо актуальною ця проблема є у період заготівлі ягід та грибів, адже дикоросла сировина лісів Камінь-Каширського, Любешівського і Маневицького районів є найбільш небезпечною за вмістом радіонуклідів. У 2017 році в лабораторії електромагнітних полів та інших фізичних факторів ДУ "Волинський ОЛЦ МОЗ України" виявлено п'ятикратне перевищенням норм вмісту цезію-137 в сухих грибах з Камінь-Каширського району. Безконтрольне споживання такої продукції може негативно впливати на стан здоров'я населення.

Значному зниженню вмісту радіонуклідів в харчовій сировині сприяє правильна технологічна і кулінарна обробка. Починати її доцільно з механічної очистки харчової сировини від забруднення землею, що містять радіонукліди. Тому гриби, ягоди необхідно добре промивати в проточній воді. Наступний етап обробки – вимочування в чистій воді протягом 2-х годин – це дає змогу зменшити радіоактивне забруднення до 40 відсотків. Єдиним доцільним способом термічної обробки харчової сировини (гриби) в умовах підвищеного радіоактивного забруднення є варіння. При варінні значна частина радіонуклідів переходить у відвар. Довівши до кипіння і проваривши сировину протягом 5-10 хвилин необхідно злити відвар і продовжувати варити у новій порції води. При значному забрудненні радіонуклідами грибів воду доцільно зливати 2-3 рази.

Смажити сировину (гриби) в випадку підвищеного забруднення радіонуклідами – недоцільно. Під час смаження всі радіонукліди залишаються в сировині, а через випарювання рідини їх концентрація навіть збільшується.

Перевірити вміст радіонуклідів в харчовій продукції та сировині можна в лабораторії ЕМП та інших фізичних факторів ДУ "Волинський ОЛЦ МОЗ України" в м.Луцьку, відокремлених підрозділах в м.Ковелі, смт.Маневичі.

Надрукувати
мітки:
коментарів