Поділитись:

Як правильно вести агробізнес: секрети компанії "Волинь-Зерно-Продукт"

Вівторок, 26 квітня 2016, 08:57
Як правильно вести агробізнес: секрети компанії «Волинь-Зерно-Продукт»

Уже 15 років ТзОВ "Волинь-Зерно-Продукт", компанія з 100% українським капіталом, працює у Волинській області в непростих умовах: заболочений ґрунт з підвищеною кислотністю і недоліком хімічних елементів. При цьому підприємство досягає відмінних урожаїв: у 2015 році зібрали близько 8 т / га пшениці.

Компанія "Волинь-Зерно-Продукт" працює за принципом: навчився сам - навчи іншого. Про секрети успіху розповів директор компанії Євген Дудка, – повідомляє Latifundist.com.

Як правильно вести агробізнес: секрети компанії «Волинь-Зерно-Продукт»

Розширювати повільно, але впевнено

Наша компанія обробляє близько 18,5 тис га землі. У минулому році ми додали всього 1,5 тис га. У майбутньому збільшення землі будуть, але незначні. Рости потрібно спокійно, приблизно на 10% в рік. Якщо занадто критично, то максимум на 15-20%. Бажання збільшити площі завжди є, але якщо це не питання дня та ще при цьому виникають якісь непорозуміння, краще туди не влазити. Те ж стосується і купівлі землі. На рік-два-три варто продовжити мораторій, так як сільгоспвиробнику потрібно назбирати грошей, людям - усвідомити, скільки це коштує. Потрібно все робити не проти шерсті, тоді буде успіх.

Дотримуйся правильної сівозміни

Чому це так важливо? Давайте подумаємо, де сьогодні в сільському господарстві перебувають гроші. Ми ніяк не впливаємо зараз на ціни, наші гроші – це вал, помножений на ціну. На вартість ми не впливаємо, але ми впливаємо на вал. Вал - це гектари, помножені на врожайність. Найближчі кілька років будуть важкими в ціновому сегменті. Набирати кількість гектарів зараз немає сенсу, так як вільної землі практично не залишилося. Єдине, що ми можемо зробити - це збільшити врожайність. А формула високої врожайності - це правильна сівозміна, якісне насіння, добрива, вчасно внесені ЗЗР і жнива. Наша область при таких землях вирощує мільйон тонн зерна, а якщо ми будемо дотримуватися правильних технологій, то цілком зможемо подвоїти цю цифру. Якщо правильно сплануємо сівозміну і технології, тоді буде високий урожай.

Як правильно вести агробізнес: секрети компанії «Волинь-Зерно-Продукт»

І додатково потрібно дотримуватися стабільності у сівозміні. У сільському господарстві не можна "бігати" різко від однієї культури до іншої. Наприклад, через несприятливі погодні умови минулого літа в Україні був недобір з врожайності сої. Цього року всі різко відмовилися від неї. Це не зовсім правильно. Замінювати культури в сівозміні потрібно поступово. Ми так будемо робити в нашому господарстві: у нас 4 тис га під соєю, і лише частину ми будемо замінювати горохом, кукурудзою і пшеницею твердих сортів.

Як правильно вести агробізнес: секрети компанії «Волинь-Зерно-Продукт»

Підтримуй село, в якому працюєш

У цьому році ми почали працювати за принципом кооперативу. Не можна сказати, що створили кооперацію в нашому районі. Ми, скоріше, місток між великими виробниками і фермерами. Умовно кажучи, сьогодні в Україні є холдинги і великі підприємства, і їх "знатні господарі", які заробили свій капітал і вважають, що це межа всього, що їм потрібно: зарплату підлеглим дав, кредити закрив, зерно посіяв-зібрав-продав – і на цьому все.

Сьогодні ж найбільше розвиваються дрібні, середні господарства і фермери-початківці. Це сегмент, який вимагає вкладень в розвиток. Наша компанія виступає сполучною ланкою між ними і великими холдингами. Ми ділимося технологіями, фермерам досить для початку просто копіювати сівозміну компанії.

Як правильно вести агробізнес: секрети компанії «Волинь-Зерно-Продукт»

Ми вже 10 років поспіль кредитуємо дрібних (від 50 га) і середніх фермерів (1,5 тис га). Поставляємо паливо, добрива, насіння і ЗЗР. Натомість вимагаємо від аграріїв дотримуватися технологій вирощування. Сума кредитування на 250 млн грн під 2-2,5% річних. Але ми все видаємо в повному обсязі, якщо є кредитна історія з нами. Так, ми ризикуємо, бувають випадки неповернення. Але хто не ризикує, той не п'є шампанське!

У нас працює 1000 чоловік в компанії, а під "крилом" у нас 27 сільських рад, а це приблизно 100 сіл. У нас немає такого напряму як соціальна відповідальність, але ми даємо додатково 50 грн / га, плюс 10 грн / га за один рік співпраці. Але грошима не даємо, а робимо щось разом: десь побудувати або відремонтувати дорогу тощо.

Розвивай різні напрямки бізнесу

Наша компанія працює за трьома напрямками: це торгівля, де ми продаємо вже готову продукцію, займаємося трейдингом зернових і ресурсів. Другий наш напрямок - це виробництво продукції. У нас є свої млини, де ми молотимо борошно і крупи. І третій напрямок - це село. Ми самі навчаємо людей, надаємо фінансову допомогу і соціальну підтримку селянам.

Як правильно вести агробізнес: секрети компанії «Волинь-Зерно-Продукт»

Щодо елеваторного напрямку, то на сьогодні я не вірю в проекти промислового масштабу, на кшталт солома, дрова, альтернативне паливо. Це підійде дрібному фермеру. А якщо робити це в промислових масштабах, потрібно будувати гарну котельню, цілий рік гріти весь мікрорайон, а собі під час жнив купувати тепло у своїй же котельні. Інакше це невигідно для підприємства.

Навчився сам - навчи іншого

Ми для розвитку агрономів і поліпшення продуктивності компанії взялися за їх навчання безпосередньо. Навіть організували школу агрономів. Також ми в кінці року проводимо іспит для них і дивимося, де є слабкі місця в знаннях. Після цього проводимо начитку лекцій, заняття і модулі в зимовий час, а навесні знову випробовуємо їх. Ми не користуємося послугами консультантів наших партнерів, тобто тих, хто хоче нам продати свій продукт.

Як правильно вести агробізнес: секрети компанії «Волинь-Зерно-Продукт»

У нашої нації є така якість, як віра в чудо. І на цьому багато наживаються і пропонують "чарівну таблетку" нашим аграріям. Наприклад, часто телефонують і пропонують насіння ГМО, розповідаючи, що це "диво", яке принесе величезні доходи. Ми категорично проти цих продуктів, наша продукція йде найчастіше на Європу, а там ГМО не визнають.

Потрібно запам'ятати: чудес не буває! Хороший урожай можна отримати лише завдяки правильним технологіям, правильній сівозміні, багажу знань і досвіду.

Як правильно вести агробізнес: секрети компанії «Волинь-Зерно-Продукт»

Надрукувати
мітки:
коментарів