Поділитись:

День апостола Андрія Первозванного: традиції та ворожіння

П'ятниця, 13 грудня 2019, 14:00
День апостола Андрія Первозванного: традиції та ворожіння

Щороку 13 грудня українці відзначають свято Андрія Первозванного, або Калиту. Віддавна це не тільки релігійне, а й народне свято – люди вважають, що ніч з 12 на 13 грудня наповнена чарами.

Про це пише Прямий.

У народі день Андрія Первозванного називається Калита. Молодь влаштовує гуляння, а незаміжні дівчата в ніч на свято ворожать на судженого. Церква ж рекомендує на Андрія піти в храм на службу і помолитися. У незаміжніх жінок є шанс в цей день вимолити собі щасливе сімейне життя. За традиціями, в будинку, де з особливим трепетом відзначали День Андрія, очікується хороший урожай.

Традиційні святкування та ворожіння

Увечері 12 грудня юнаки і дівчата приходили в найпросторішу хату села, де до півночі весело проводили час, грали, співали, танцювали.

Потім хлопців виставляли з хати, і дівчата починали ворожіння про свою долю, заміжжя, імені судженого і інших важливих питаннях.

День апостола Андрія Первозванного: традиції та ворожіння

До наших днів збереглося багато різних цікавих ворожінь, але одним з найбільш популярних залишається ворожіння на ім'я судженого. Пропонуємо кілька способів перевірених часом:

  • У ніч на 13 грудня поклади під подушку мішечок з написаними на окремих аркушах паперу чоловічими іменами (11 імен на свій розсуд, можна обрати з друзів-знайомих, а один папірець залиш порожній). Вранці 13 грудня витягни один з листків. Яке ім'я випаде – так і зватимуть майбутнього чоловіка. Якщо дістався порожній папірець, значить ім'я судженого поки залишається таємницею.
  • Вважають, що чоловік, який присниться дівчині в ніч на 13-е грудня, стане її чоловіком. Тому намагайся запам'ятати того, кого побачиш уві сні. А щоб суджений наснився напевно, перед сном обов'язково подумай про дорогу серцю людину.
  • Візьми жменю коноплянаго насіння, вийдті опівночі на вулицю і три рази обійди навколо будинку, розсипаючи насіння і примовляючи: "Я, святий Андрію, конопельки cію! Дай же, Боже, знати, з ким весілля грати". І наречений тобі точно насниться!
  • Кладуть під подушку гребінець, кажучи: "Суджений-ряджений, причеши мені голову". Суджений уві сні і чухає голову.
  • Беруть наперсток солі, наперсток води, змішують і їдять. Лягаючи спати, дівчина каже: "Хто мій суджений, хто мій ряджений, той пити мені дасть". Суджений уві сні і подає пити.
  • Кладуть під подушку чотирьох карткових королів і кажуть: "Хто мій суджений, хто мій ряджений, той приснись уві сні". Суджений сниться уві сні у вигляді якогось короля.
  • Дівчата збираються і виходять на вулицю. Тут кожна питає про ім'я першого зустрівся чоловіка – його ім'я і буде ім'ям судженого.
  • Візьми жменю квасолі. Загадай питання, щоб відповіддю на нього було "Так" або "Ні". Обдумуючи питання, пересипай квасолю з однієї руки в іншу. Тепер, аналогічно до ворожіння на ромашці, перебери квасолю, примовляючи "так" і "ні". На якому слові квасоля закінчиться, така і відповідь.
  • В ніч з 12 на 13 грудня візьми кілька цибулин, на кожній напиши ім'я хлопця і помісти цибулини в воду. Яка цибулина перша проросте, від того і чекай запрошення заміж.

У день святого Андрія забороняється шити, ткати, прясти, виконувати важку домашню роботу. Проте готувати застілля цього дня не тільки не заборонялося, але вважалося обов'язковим атрибутом свята.

День апостола Андрія Первозванного: традиції та ворожіння

Прикмети на Андрія 13 грудня

Якщо до свята Андрія йде сніг, зима буде морозною і холодною.

Холодно, але сонячно – бути хорошому врожаю.

Якщо до 13 грудня не випаде сніг, зима буде теплою і малосніжною, якщо випаде – холодною і сніжною.

Якщо тиха вода – хороша зима, галаслива – тріщати будуть морози, будуть бурі, хуртовини.

Червоний вогонь в печі – на холоднечу, білий – на відлигу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Надрукувати
мітки:
коментарів