Чи можна в Україні євреїв називати жидами?

Слово "жид" має в Україні негативне забарвлення. І навіть у тлумачних словниках трактується як позначення жадібності або ж як образлива назва євреїв. Однак історія слова говорить різне. Зокрема й про те, що слово пішло з латинського judaeus, що своєю чергою походило від гебрейського відповідника "юда": "славетний" чи "хвалений". Староєврейською "Yehudi" (звідси ж – Юдея) в грецькій вимові звучало "Judaios" (жид).

Декан факультету філології та журналістики СНУ імені Лесі Українки Юрій Громик пояснив, українська традиція до радянського часу не маркувала слово "жид" негативно. Але, з його слів, в останні десятиріччя таки прийнято вживати слово "єврей", а не слово "жид", адже воно тепер має негативне забарвлення.

Юрій Громик

"У 19-му столітті слово "жид" було нейтральним. У Галичині навіть в перші десятиліття 20-го століття воно було нейтральним. Але мовна практика така, що зараз воно має негативне забарвлення", – каже Юрій Громик.

Експерт Інституту масової інформації Роман Кабачій розповів, що негативна конотація до слова "жид" прийшла разом із залученням українців у російський культурний код.

Роман Кабачій

"Оскільки ця конотація закріпилася, вживання безпосередньо цього слова є неприйнятним, натомість у історичному контексті при відповідних роз'ясненнях – цілком", – пояснив він.

Доцент кафедри англійської філології СНУ ім. Лесі Українки Олена Галапчук-Тарнавська каже, що слова жид/єврей перебувають у тій самій площині, що й українець/хохол.

Олена Галапчук-Тарнавська

"Якщо запитувати, чи доречно називати євреїв жидами, то виникає питання, чи доречно українців називати хохлами? Тобто слово "жид" має негативне забарвлення, і його треба уникати, щоби не давати оцінок, не вішати ярликів й не розпалювати мову ворожнечі. Якщо репортаж нейтральний, має на меті інформування певного населення про певну подію, тоді варто уникати. Якщо ж це якийсь критичний, негативно забарвлений текст, то, можливо, хтось й вдається до таких слів. Хоча журналістська практика рекомендує уникати таких слів і такої конотації", – зауважила вона.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЧИ МОЖНА В УКРАЇНІ ТЕМНОШКІРИХ НАЗИВАТИ НЕГРАМИ?

* * *

Сподобалося? Підпишіться на нашу сторінку в Facebook. Також завжди будьте в курсі найважливіших новин, використовуючи чат-бота у Messenger. Ми не будемо спамити. Чесно :)
Якщо ви помітили помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Надрукувати
Луцьк
Опубліковано:
08.08.2017 20:00
Переглядів13522
Коментарів15
Поділитись
Залишити коментар
Коментувати
17:33
13.08.2017
Светлана Трахтенберг
Нет ничего нового под солнцем.Это тоже сказал один из наших.Была бы рада если бы ни одного еврея не осталось в Украине .
16:27
13.08.2017
Юрій Гайсинський
До чесної думки професійних українських вчених-філологів слід додати думку вченого-історика і публіциста Василя Расевича. Декілька років тому у своїй публікації він назвав слово "жид" словом-вбивцею. Свою статтю Василь Расевич так і назвав: "Слово-вбивця". Щиро дякую.
10:11
13.08.2017
Атом
Не треба бути доцентом,щоб прочитати латиницю кирилицею..,-велико-наукове дослідження,-ВІДКРИТТЯ,-€врика!
23:28
10.08.2017
євреїн
Під час війни моя бабця вихрещувала жидів і цим рятувала їм життя. Якби знала, що то майбутні євреї, мабуть, дала б собі спокій.
23:25
10.08.2017
жидичин
Розкажіть про це полякам. Хай поржуть.
10:32
14.08.2017
Digger
0
0
Тою ж нагодою запитайте у поляків, як вони називали українців в свій час - бидло! Отож - не руб другему, цо тобі не міло
15:50
10.08.2017
Кобзар
Купили це роз'яснення ті самі жиди( євреї ) от і все!!! А Ви українці проковтніть!!!
22:51
09.08.2017
Жид он и в Африке Жид
20:59
10.08.2017
christofor
3
3
Кацап, він не тільки в африці, він усюди де з'явиться звжди КАЦАП - БИДЛО.
22:33
09.08.2017
Олекса
Колись, у Празі мені з колегою, який був старшим за мене, і був, здається, євреєм, нам порадили відвідати єврейське гетто. Ми й почвалали, воно десь там у центрі. І почали ми шукати, перепитуєм, я все намагався користатися па-масковскі чи англійською, євреї чи Jew, довгенько так ми не могли порозумітися. Ніхто нас не розумів, поки якась жіночка не сказала - А, жидовське? Ну, далі все було просто. А взагалі-то, треба розуміти, що євреї були упослідженим народом у московській імперії з чертою осідлості. Їм треба було підкорятися владі і прислужувати, вихрещуватися... Тобто, було багато євреїв, які вірою і правдою служили московській імперії, втім, як і багато хохлів... І виникла думка, що шанувальників москалізма можна звати "москидами", тобто "московськими євреями". Он дивіться, як Гордон напустився на своїх одноплемінників, та й Жириновський не пасе задніх. А це може й означає, що євреї зрозуміли, що пора вже відходити від московитів, як каже приятелька - ставати жидобандерівцями.
18:44
09.08.2017
Олександр
Жид-він і в Африці-жид.І як би його не називали москалі,в радянські часи,він всеодно залишиться особою жадібною,брехливою,хитрою.Я тільки не збагну,як ми Українці,змогли допустити,щоб у нас на Україні до влади прийшли жИДИ.Жиди це нація без власної землі,без власної батьківщини.Віджали в Палестини кусок території,і там плодяться.І вже їх наплодилось стільки,що треба завойовувати нові території.От і в Україні вони прийшли до влади,і розпочали геноцид проти Українців.Їм потрібна Україна,а Українці їм не потрібні.От і стараються вони знищити якомога більше Українського населення (війною на сході,ненаданням медичної допомоги,космічними цінами і тарифами,і т.д.)Але одного вони не зможуть передбачити,як не змогли передбачити жиди Німеччини в 1930 роки.
18:19
09.08.2017
Роман
Всі слов`яни називають жида жидом? а українцям знову не можна...Ми що москалі? То їм не можна, бо вони то б`ють жидів і спасають Рашу, то кохаються з ними і знищують українців, а потім і жидів...
останні новини
22-01-2018 21-01-2018
Вибір редактора

Рейтинг