Чи можна в Україні євреїв називати жидами?

Слово "жид" має в Україні негативне забарвлення. І навіть у тлумачних словниках трактується як позначення жадібності або ж як образлива назва євреїв. Однак історія слова говорить різне. Зокрема й про те, що слово пішло з латинського judaeus, що своєю чергою походило від гебрейського відповідника "юда": "славетний" чи "хвалений". Староєврейською "Yehudi" (звідси ж – Юдея) в грецькій вимові звучало "Judaios" (жид).

Декан факультету філології та журналістики СНУ імені Лесі Українки Юрій Громик пояснив, українська традиція до радянського часу не маркувала слово "жид" негативно. Але, з його слів, в останні десятиріччя таки прийнято вживати слово "єврей", а не слово "жид", адже воно тепер має негативне забарвлення.

Юрій Громик

"У 19-му столітті слово "жид" було нейтральним. У Галичині навіть в перші десятиліття 20-го століття воно було нейтральним. Але мовна практика така, що зараз воно має негативне забарвлення", – каже Юрій Громик.

Експерт Інституту масової інформації Роман Кабачій розповів, що негативна конотація до слова "жид" прийшла разом із залученням українців у російський культурний код.

Роман Кабачій

"Оскільки ця конотація закріпилася, вживання безпосередньо цього слова є неприйнятним, натомість у історичному контексті при відповідних роз'ясненнях – цілком", – пояснив він.

Доцент кафедри англійської філології СНУ ім. Лесі Українки Олена Галапчук-Тарнавська каже, що слова жид/єврей перебувають у тій самій площині, що й українець/хохол.

Олена Галапчук-Тарнавська

"Якщо запитувати, чи доречно називати євреїв жидами, то виникає питання, чи доречно українців називати хохлами? Тобто слово "жид" має негативне забарвлення, і його треба уникати, щоби не давати оцінок, не вішати ярликів й не розпалювати мову ворожнечі. Якщо репортаж нейтральний, має на меті інформування певного населення про певну подію, тоді варто уникати. Якщо ж це якийсь критичний, негативно забарвлений текст, то, можливо, хтось й вдається до таких слів. Хоча журналістська практика рекомендує уникати таких слів і такої конотації", – зауважила вона.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЧИ МОЖНА В УКРАЇНІ ТЕМНОШКІРИХ НАЗИВАТИ НЕГРАМИ?

* * *

Сподобалося? Підпишіться на нашу сторінку в Facebook та Telegram. Також завжди будьте в курсі найважливіших новин, використовуючи чат-бота у Messenger. Ми не будемо спамити. Чесно :)
Якщо ви помітили помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Надрукувати
Луцьк
Опубліковано:
08.08.2017 20:00
Переглядів14974
Коментарів18
Поділитись
Залишити коментар
Коментувати
13:26
20.02.2018
У Міністерстві юстиції України вирішили, що слово «жид» таки-можна вживати. Норм, які б забороняли вживання слів «жид», «жиди» чи «жидівка» Мін’юст не виявив, повідомляє Телеканал новин «24». «Проведений міністерством юстиції аналіз не виявив вживання в актах законодавства України термінів «жиди», «жид» та «жидівка», а також норм, якими б заборонялось вживання зазначених слів.
18:19
29.01.2018
Маю найкращу пропозицію: через інструментарій Юнеско та інших організацій кожен з народів може затвердити на міжнародному рівні прийнятну для себе назву. Підозрюю, що це буде на основі самоназви народів. Наприклад, самоназва німців - deutsch, і я не знаю, чи не образливо для них чути на свою адресу "німець", "германець",.. Питання: чому ж євреї/zyd-и цього не роблять?! Бо незрозуміло, чому на поляків, у яких є лише слово "zyd" ніхто не ображається, а на українців - сусідів поляків за те саме слово, але кирилицею велика образа?! Тобто використовувати польське "пан" українець може, а польське "zyd" ні...
10:04
28.01.2018
Марія
Як трактувати Ежена Сю «Вічний жид», або в поезії Шевченка часто вживане слово жид? Наведіть приклади «хохола» в доброму,літературному значенні.
17:33
13.08.2017
Светлана Трахтенберг
Нет ничего нового под солнцем.Это тоже сказал один из наших.Была бы рада если бы ни одного еврея не осталось в Украине .
16:27
13.08.2017
Юрій Гайсинський
До чесної думки професійних українських вчених-філологів слід додати думку вченого-історика і публіциста Василя Расевича. Декілька років тому у своїй публікації він назвав слово "жид" словом-вбивцею. Свою статтю Василь Расевич так і назвав: "Слово-вбивця". Щиро дякую.
10:11
13.08.2017
Атом
Не треба бути доцентом,щоб прочитати латиницю кирилицею..,-велико-наукове дослідження,-ВІДКРИТТЯ,-€врика!
23:28
10.08.2017
євреїн
Під час війни моя бабця вихрещувала жидів і цим рятувала їм життя. Якби знала, що то майбутні євреї, мабуть, дала б собі спокій.
23:25
10.08.2017
жидичин
Розкажіть про це полякам. Хай поржуть.
10:32
14.08.2017
Digger
0
2
Тою ж нагодою запитайте у поляків, як вони називали українців в свій час - бидло! Отож - не руб другему, цо тобі не міло
15:50
10.08.2017
Кобзар
Купили це роз'яснення ті самі жиди( євреї ) от і все!!! А Ви українці проковтніть!!!
22:51
09.08.2017
Жид он и в Африке Жид
20:59
10.08.2017
christofor
4
5
Кацап, він не тільки в африці, він усюди де з'явиться звжди КАЦАП - БИДЛО.
останні новини
18-07-2018 17-07-2018
Вибір редактора

Рейтинг