Громадські ініціативи лучан: історія і перспективи (фото)

З 2015-го року у Луцьку діє Програма підтримки ініціатив жителів міста Луцька. Ідею підглянули у польському місті Торунь і вже третій рік поспіль активно впроваджують в обласному центрі Волині.

Колишній заступник Луцького міського голови Тарас Яковлев розповідає, що виступив співавтором цієї програми зі своїм колегою Сергієм Григоренком. Останній, зокрема, здійснив робочий візит до польського міста Торунь і саме звідти перейняв досвід впровадження бюджету участі, – йдеться у статті Марії Доманської для Асоціації ОСББ.

Бюджет участі – це інструмент прямої демократії, за допомогою якого мешканці міста залучаються до розподілу частини міського бюджету.

Мешканці міста, депутати, представники органів місцевого самоврядування, члени громадських організацій обговорюють пріоритети розвитку громади. Після консультацій та обговорень у громади формується бачення, які ідеї слід реалізувати першочергово. Простими словами "бюджет участі" – це можливість громади реалізовувати власні соціальні проекти за бюджетні кошти. Класично - це коли, у бюджеті міста щороку передбачаються гроші на реалізацію громадських проектів – 1% від власних доходів.

Історія створення

Програма була ухвалена Луцькою міською радою 27 травня 2015 року на три роки 2015-2017. Нині вона перебуває на завершальному етапі.

Суть програми полягає у тому, аби активізувати та залучити мешканців до визначення пріоритетних напрямків розвитку та вирішення найважливіших проблем міста.

Серед пріоритетів програми, ухваленої у 2015-му:

  • Благоустрій мікрорайонів, вулиць, зон відпочинку
  • Покращення умов проживання людей з обмеженими фізичними можливостями та сімей, які опинились у важких життєвих обставинах
  • Організація дозвілля
  • Розвиток вело-інфраструктури
  • Покращення екологічної ситуації у місті
  • Розбудова, збереження та відновлення історично – культурної спадщини міста Інші суспільно-корисні соціальні проекти

На всі три роки було закладено 1,5 мільйона гривень. Таким чином уже тричі поспіль рада виділяє на реалізацію ініціатив мешканців по 500 тисяч гривень щороку.

Відповідно до Положення про конкурс ініціатив, будь-яка громадська організація чи ініціативна група може подати свою проектну заявку з кошторисом не більше 50 тисяч гривень. З них – 10% повинні вкласти самі ініціатори ідеї. Також ініціаторів може бути не менше 15 осіб.

Потім після перевірки на достовірність вказаних даних, відповідності пріоритетів програми заявку реєструють та виставляють на онлайн-голосування. Ті ініціативи, які набрали найбільшу кількість голосів – отримують фінансування.

Еволюція програми

У 2016-му році на адресу тоді ще живого Луцького міського голови Миколи Романюка та Луцькради почали надходити часті скарги від мешканців міста про те, що конкурс проводиться непрозоро. Каменем спотикання стало онлайн-голосування, адже воно відбувалося на сайті Луцької міської ради. І було виявлено, що можна проголосувати за більше ніж три проектні пропозиції, а також з однієї IP-адреси. Так, ті заявники, які мали найбільшу групу підтримки нелінивих користувачів інтернету спокійно набирали найбільшу кількість голосів

Тож, для того аби виправити всі недоліки, була створена робоча група із представників влади та активних громадських організацій, аби удосконалити Порядок проведення конкурсу.

"В 2016-му році напрацювали пропозиції по змінах до порядку. Допрацювали в частині онлайн-голосування та пріоритетів. Ідеться про те, що проекти мають стосуватися винятково території міста Луцька, що тематика проектів не може дублювати якісь чинні міські програми. Що не можуть претендувати комунальні заклади на участь у конкурсі", – розповідає член робочої групи, голова "Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу" Михайло Наход.

Михайло додає, що луцький бюджет участі відрізняється від торуньського. У Польщі влада лише бере ідеї проектів та визначає найпріоритетніші. Втім, сама їх реалізовує. У Луцьку влада також визначає пріоритетність, але реалізовує на основі співфінансування, про що ми писали вище. Тобто 10% мають дати самі ініціатори і вони також долучаються до реалізації. Це й підтверджує Тарас Яковлев.

Основне положення в дії

Після повністю оновленого Положення про конкурс ініціатив голосування переїхало на сайт електронних петицій. Так, за сприяння міжнародного фонду "Східна Європа" був створений спеціальний модуль "Громадський бюджет", де і відбулося голосування уже в 2017-му році.

Окрім цього, пріоритети, відповідно до положення, щороку визначаються розпорядженням міського голови, адже з часом вони можуть змінювати. Цього 2017-го року, вони були такими:

  • облаштування публічного простору міста, зокрема для соціальної інтеграції людей з обмеженими можливостями;
  • застосування інформаційних технологій для популяризації міста;
  • використання комунального громадського транспорту для реалізації різних соціальних, культурних та творчих ідей.

Так, у 2017-му році було підтримано 12 ініціатив мешканців Луцька. Коли проект переміг, про це зазначається на сайті голосування, де й можна прочитати про його деталі.

Чи ухвалюватиметься подібна програма на наступні роки Луцькрадою, поки невідомо, втім у грудні стане ясно, чи закладені кошти та програма у бюджет 2018-го.

* * *

Сподобалося? Підпишіться на нашу сторінку в Facebook та Telegram. Також завжди будьте в курсі найважливіших новин, використовуючи чат-бота у Messenger. Ми не будемо спамити. Чесно :)
Якщо ви помітили помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Надрукувати
Луцьк
Опубліковано:
23.11.2017 13:00
Переглядів399
Коментарів0
Поділитись
Залишити коментар
Коментувати
останні новини
21-07-2018 20-07-2018
Вибір редактора

Рейтинг