Багаті чи бідні: скільки заробляють луцькі вчителі

"Зароблятимуть більше ніж професори в університеті!" "Працюєш, працюєш, а доходів, як в бомжа!" "Крохобори в освіті. Жоден не може отримати просто за працю, звання, категорії. На все такса!" "Мені з 32 роками стажу було соромно сказати, яка в мене зарплата!" " Припиніть прибіднятись. Бо гидко!" Це невеличка вибірка з численної кількості коментарів, які одразу ж з'являються під публікаціями ІА "Конкурент" щодо вчительських зарплат. Та й загалом після гучних заяв уряду про підвищення зарплат педагогам будь-яка згадка на цю тему завжди викликає гучний резонанс і, як бачимо, різні думки. Хтось нарікає на зарплати освітян, а інші їм апелюють: не прибідняйтесь.

ІА "Конкурент" вирішило розібратись,чи всі категорії вчителів відчули "покращення" у високих зарплатах, якою є зарплата молодого вчителя та від чого залежить її розмір.

Передісторія

На збільшення вчительського заробітку вплинуло як зростання зарплати для всіх бюджетників на 10,1 %, так і додаткове збільшення посадового окладу вчителів на 10 % та підняття мінімального порогу надбавки за престижність до 5 %. Раніше такий поріг взагалі був відсутній.

Окрім цього, уряд передбачив, що за підсумками виконання державного бюджету України за перше півріччя 2018 року буде розглянуто питання щодо підвищення з 1 вересня 2018 р. посадових окладів інших категорій педагогічних та науково-педагогічних працівників ще на 10 %. Йдеться про вихователів дитсадків, майстрів у професійно-технічних навчальних закладах та інших.

Вчительський хліб, Або що впливає на зарплату педагога

Загалом оплата праці вчителів здійснюється відповідно до Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти від 15 квітня 1993 р. № 102.

Нарахування відбуваються, зважаючи на встановлені ставки зарплати з урахуванням підвищень, фактичного обсягу педагогічної роботи, доплат та надбавок.

Якщо говорити більш детальніше, то існує єдина тарифна сітка (ЄТС), яка містить 23 розряди. Ця сітка формує оклад всіх працівників країни (зокрема й педагогів). Важливим елементом ЄТС є тарифний розряд, який визначається професією робітника та його навичками в ній. Чим більше навичок та умінь у вчителя, тим більший тарифний розряд. Вчителі всіх спеціальностей мають тарифний розряд від 10 до 14, залежно від освітнього рівня та кваліфікаційної категорії.

Надбавки:

Впливає на розмір зарплати й фах учителя. Адже може бути вчитель фізкультури, який не перевіряє зошитів, а може бути вчитель української мови та літератури, який до ночі перевіряє учнівську писанину, за що отримує надбавку.

Окрім цього, надбавки можуть бути за престижність праці, класне керівництво, завідування навчальними кабінетами, майстернями, навчально-дослідними ділянками, "агентство" нової української школи та ін.

Відповідно до ЗУ "Про освіту", є й щомісячні надбавки за вислугу років у відсотках до посадового окладу залежно від стажу педагогічної роботи у таких розмірах: понад 3 роки – 10 %; понад 10 років – 20 %; понад 20 років – 30 %.

За новими правилами надбавка за престижність педагогічної праці має встановлюватися керівником закладу всім педагогічним працівникам у граничному розмірі мінімум 20 % до 30 % посадового окладу. Але підвищення розміру надбавки до 30% розмежовано у часі залежно від посад педагогічних працівників, типів закладів освіти, предметів навчального плану.

Атестація:

Варто згадати, що суттєво на заробітну плату, на її підвищення впливає атестація педагогічних працівників, яка відбувається в черговому режимі: раз у п'ять років. Або позачерговому: раз в два роки. Для прикладу, вчителі, учні яких займають перші місця на олімпіадах, можуть атестуватись в позачерговому режимі. За результатами атестації встановлюються такі кваліфікаційні категорії: "спеціаліст", "спеціаліст II категорії", "спеціаліст І категорії", "спеціаліст вищої категорії".

Також у межах цієї ж атестації присвоюються педагогічні звання:

  • "старший учитель";
  • "старший викладач";
  • "старший викладач допризовної підготовки";
  • "майстер виробничого навчання II категорії";
  • "майстер виробничого навчання І категорії";
  • "вчитель-методист", "викладач-методист";
  • "викладач допризовної підготовки";
  • "вихователь-методист";
  • "старший вожатий-методист".

"Якщо категорія – це пріоритет учителя, який атестується в черговому режимі, то на звання може подавати тільки керівник закладу освіти на основі рішення педради", – пояснила деякі тонкощі начальник управління освіти Луцької міської ради Зіновія Лещенко.

Отож, на розмір вчительської зарплати впливає чимало факторів. У просторах Інтернету на "освітянських" сайтах можна знайти навіть так звані онлайн калькулятори, завдяки яким можна порахувати зарплату вчителя за певними критеріями.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: РЕПЕТИТОРСТВО У ЛУЦЬКУ: ЦІНА ЗНАНЬ

Зарплати підвищили, а за гроші забули?

Зіновія Лещенко каже, що забезпечити вчасну виплату зарплат луцьким вчителям не вдалося би без допомоги міської ради.

"Якби не Луцька міська влада, то в нас 5 закладів освіти станом на 1 вересня 2017 року і до сьогодні були б без заробітної плати. Тому що з державного бюджету на зарплату педагогічним працівникам, які фінансуються з держбюджету, не вистачало майже 52 мільйонів гривень. Ось цей провал надала міська рада", – сказала Зіновія Лещенко.

Зі слів чиновниці, коли було оголошено урядом про підвищення на 10 % заробітної плати, знову ж таки грошей на це з держбюджету ніхто не дав. Тоді ж міська рада шукала кошти у луцькій казні, аби забезпечити вчителям це обіцяне вищим ешалоном влади підвищення.

З відповіді управління освіти на запит ІА "Конкурент" стало відомо, що у 2017 та у 2018 роках надбавка за престижність праці луцьких педпрацівників виплачувалась у граничному розмірі 20 %.

Заробітна плата з нарахуванням вчителям шкіл (гімназій, ліцеїв, інтернатів, спеціалізованих шкіл) у 2017 році становила 280 392 274 гривні, а середня кількість педагогів складала 2 417 осіб та було 2605, 75 ставок.

Тобто, якщо умовно розділити ці кошти на вчителів, то в середньому виходить, що в місяць один вчитель отримував орієнтовно 9,6 тисяч гривень. Однак якщо від цієї суми відмінусувати всі податки, то вийде ще менше – в середньому 7,7 тисяч гривень.

Щодо ставок, то тут та ж історія. Якщо розділити кількість ставок на орієнтовну кількість вчителів, які працювали минулого року, то виходить, що на одного вчителя припадала приблизно 1,078 ставки.

Загальна сума зарплати з нарахуваннями для луцьких педагогів у січні-березні 2018 року становила 69 888 780 гривень, а середня кількість вчителів – 2 458 осіб. Якщо розподілити цю суму на кількість вчителів, виходить, що одному вчителеві за один місяць роботи орієнтовно нараховували 9,5 тисяч гривень. Однак, якщо від цієї суми забрати вирахування на податки, то виходить, звісно ж, значно менше – біля восьми тисяч гривень.

Те ж саме зі ставками, яких у січні-березні цього року було 266, 25 .

Якщо розділити їх між кількістю вчителів, які працють в школах міста, то виходить, що один вчитель орієнтовно мав у цей період 1,085 ставки.

Можна проілюструвати розмір вчительських зарплат на якихось конкретних прикладах. Скажімо, вчитель фізкультури із солідним стажем роботи в 25 років, який є спеціалістом вищої категорії та має педзвання "вчитель-методист", при тижневому навантаженні в 25 годин матиме зарплату приблизно 8,5 тисяч гривень.

Звісно ж, ці цифри є приблизними, і варто розуміти, що кожен вчитель залежно від стажу роботи, фаху, звання та інших факторів має трохи іншу зарплату.

Тому очевидно, що вплив багатьох факторів на нарахування зарплати педагога варіює її від звичайної мінімалки до зарплати з багатьма надбавками. І говорити, що всі вчителі отримуватимуть 5, 10 чи 15 тисяч гривень не зовсім правильно. Адже кожному учителеві залежно від вище зазначених факторів виплачується зарплата в різному розмірі.

***

Урядовці продовжують декларувати подальше збільшення заробітних плат для українських вчителів. Однак це може відбуватись двома шляхами: або влада завдяки держбюджету осилить виконання своєї обіцянки, або ж (як показує практика) ця місія ляже вантажем "на плечі" місцевих бюджетів.

У Луцьку кажуть, що ситуацію поки контролюють і вчителі щомісяця й без "затримок" отримують свої гроші за працю: хтось менше, а хтось більше.

Тобто конкурентні зарплати отримують ті, хто не просто ходить на роботу, а працює над своїм професійним зростанням та вдосконаленням й вдало проходить педагогічну атестацію. Хоча, подейкують, що вчителі нарікали, що й навіть на цьому поприщі педагогічної атестації існували свої корупційні схеми. Є надія, що сучасні порядки нової української школи викорінять будь-які прояви корупційних ризиків. Поки ж з реформою освіти вирішили заодно провести й реформу учительських гаманців, аби працювати вчителем знову було не лише почесно, а й престижно.

Читайте також скільки заробляють медики у Луцьку.

Автор:Юлія ОСТАПОВИЧ
* * *

Сподобалося? Підпишіться на нашу сторінку в Facebook та Telegram. Також завжди будьте в курсі найважливіших новин, використовуючи чат-бота у Messenger. Ми не будемо спамити. Чесно :)
Якщо ви помітили помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Надрукувати
Луцьк
Опубліковано:
06.07.2018 10:00
Переглядів21105
Коментарів31
Поділитись
Залишити коментар
Коментувати
18:21
11.09.2018
РОСТИСЛАВ Дмитрович
Працюю в школі 35 років."Двійками" нікого не "душу", хабарів не вимагаю - мені не соромно дивитись в очі учнями та їх батькам.Не треба всіх вчителів пачкати брудом.
12:14
20.09.2018
Бандера прийде-лад наведе!
0
0
Вчителi - коммунякi! Провадять антиурядову антиукраiнську полiтику! Агенти Кремля! Коммуняку - на гiлляку, як у стари сувецькi часи. Слава Украiнi!!!
11:29
13.07.2018
Наташа
Наталя, до чого тут іномарка? Ніби в усіх сім'ях є машина будь яка- не кажучи про іномарку. Зарплата 5-7 тис. з відпусткою в 3 місяці літом це мало? А в батьків ваших учнів з/п 4-6 тис. з відпусткою в кращому випадку 14-20 днів може здавати гроші на школу, підручники, ремонт, подарунки, репетиторів бо в школі не вчать, а надають матеріал... А якщо батьки не здадуть гроші - то чомусь відношення до дитини різко погіршується. Медалістами стають діти і їздять на олімпіади тільки від Бога обдаровані і ті в яких батьки вкладаються- наймають репетиторів - а за це в викладачів з/п збільшується Проблема в державі - ЗАРПЛАТА МАЛА В УСІХ- але плачуть тільки медики і вчителі - всі інші чорно працюють або їдуть на заробітки
22:46
17.09.2018
Людмила
0
0
По-перше відпустка не 3 місяці!!Де Ви таке бачили!По-друге,зарплата вчителя,в середньому,5000 гривень.А якщо говорити про ваші батьківські внески,то вчитель із своєї зарплати третину віддає на школу,бо всі думають,що вчитель повинен все робити за власний кошт-і розруковувати контрольні вашим дітям,і здають на методичну літературу,у на бланки,і на журнали...Ремонти Ви робите не вчителям,а своїм дітям.Щодо відношення до дітей-не вірю,що погане ставлення через внески.
12:24
18.09.2018
Людмилі
1
0
Чорним по білому написано: середня зарплата вчителя у Луцьку 9,5 тис грн. Це 8 тис грн "на руки". Про які "середні 5 тис. грн" ви говорите?
12:39
07.07.2018
НАТАЛЯ
ВЕЛИКА ЗАРПЛАТА УЧИТЕЛЯ ?! А ВИ ПОГЛЯНЬТЕ НАВКОЛО СЕБЕ.БАГАТО УЧИТЕЛІВ ЇЗДИТЬ НА ІНОМАРКАХ? У МОЇЙ ШКОЛІ ОДИНИЦІ І ТО ТІ, У КОГО ЧОЛОВІК (ЖІНКА) ПРАЦЮЄ НЕ В ШКОЛІ
18:17
06.07.2018
Ольга Миколаївна
Брехня...23 години, стаж 11 років- 5.000-5.500, і ще ці години вато видерти зубами.
14:50
06.07.2018
Наталя
Прикро, що розділили вчителів та вихователів дошкільних закладів. Вчителі за субвенцією отримують зарплатню вчасно, а вихователі частинами і тоді " коли гроші в місцевому бюджеті набирають". В НВК, де є шкільна і дошкільна ланка, вихователі почувають себе обділеними і рівнем оплати і невчасними виплатами.
12:58
06.07.2018
Сергій
Так от! Людина-вчитель, яка себе цінує і могла б навчити ваших дітей на 3200 не піде. А з категоріями не завжди погоджусь. Молодий інколи готовий гори перевернути, щоб втілити задумане в життя, а вчитель-методист – це святе, щоб гори перевертати! Тому вчителям потрібно пройти сертифікацію і визначити хто Заслужений, а хто так! Чомусь заслужені не сильно хочуть проходити додаткові іспити? Чому? І ще одне! Чомусь заслужені просять робити презентації от тих малявок!!! Чому б це???
13:17
06.07.2018
До Сергія
2
2
Чоловіче, які презентації, яких малявок? Це по-перше. А по-друге, ніхто не каже, що 3 200 -це все на що заслуговує вчитель. Однак ще не було такого аби людині платили великі гроші за гарні очі ( По крайній мірі я не знаю такого) і моя сестра, коли прийшла працювати у школу, була щаслива від того, що має роботу, яка їй до душі. І не зразу їй дали високу зарплату. Якщо йти працювати вчителем тільки заради зарплати, то школа - це не те місце!
12:17
07.08.2018
Заслужений
1
0
Тому що заслужені це вже пройшли раніше, маю на увазі різні іспити!!!!
12:47
06.07.2018
До Сергія
То вчителі і навчили! Хабарники! Хоч би одного посадали! Дістали. Явно сам вчитель і написав. Тут не коми головне, хто де поставив. А суть. І не треба від неї переходити на чиїсь коми. Знущаються з дітей уроди, щоб гроші видурити. от що важливо.
13:26
06.07.2018
Сергій
12
1
От Ваш текст дуже повчальний. Видно, як Ваші діти будуть ставитися до вчителя!
14:14
06.07.2018
Сергій
11
1
От напишіть, хто хабарник? Чому? Скільки платили, за що? Хто знущається? В Україні 600000 педагогів. Всі знущається? Хто саме, пишіть!
14:37
06.07.2018
Сергій
2
3
Повно таких!
12:15
06.07.2018
Сергій
Мушу напсати, що витль, який пацює на ствку (щойно закінчив ВНЗ), отримує 3200 грн чистими. Багато??? І не потрібно коментувати "Щоб перш, ніж писати коментарі, треба навчитися писати". Я спеціально пропустив букви, щоб відкити для Вас, панове, вашу сутність кртикувати всіх. Ваші діти ніколи не будуть вчитися у вчителів, яких Ви не підтримуєте, а вони, повіте, могли б їх чомусь навчити.
12:45
06.07.2018
До Сергія
5
3
А я вважаю. що вчителю який щойно закінчив ВНЗ поки що немає за що платити високої зарплати. Нехай спочатку покаже свій професіоналізм на практиці. Оскільки якщо претендуєш на хорошу зарплату - відповідай вимогам. А то що виходить? - вчитель, який має звання заслуженого, і зелений вчорашній студент мають отримувати однакову зарплату?
12:14
06.07.2018
Лучанка
Нормальні в них зарплати, 8-10 тис.грн - це середня заробітна плата. І немає на що жалітись! Вони і вчились на те, щоб вчити дітей. В Україні немає середньої заробітної плати як в Європі. Вчителі в 3 рази більше мінімалки отримують. Ще й подарунки замовляють - на День вчителя, на День Народження, 8 березня і т.д. Я вже не говорю про те, що кожен випуск дарує щось вчителю, + платні репетиторства. А якщо вчителька, вибачте на слові, "тупа як пробка", бо друшляла в університеті, заплатила за диплом, ще й пішла в школу, де рідні чи знайомі притримали місце, сидить на роботі, пояснити тему дітям на уроці нормально не може, ще й гроші отримує - то це взагалі нахабство!!! Кожен отримує гроші за свою професію, якщо звісно працює по професії. Не влаштовує зарплата - то не треба було йти вчитись на вчителя!
12:43
06.07.2018
Лучанин
8
2
Згідний двома руками!
14:19
06.07.2018
бухгалтер
4
1
5-6 тис. грн середня
14:35
06.07.2018
До бухгалтера
7
3
Середня зарплата це, як середня температура по лікарні, та й не переживайте так за вчителів, вони хабаорями доназбирують
19:19
06.07.2018
Світлана
12
0
Звідки інформація? У мене вища категорія і 27р. стажу - 6 тис., з яких половина ляже на наочність, бо кабінет не поповнювався років 25
08:32
07.07.2018
Людмила
6
1
Точно так само отримають вчителі багато, як і медики.Не говоріть дурниць!
23:07
07.07.2018
Ольга
23
0
Віддайте дітей в сільську школу, подарунків не замовляють, свята обходяться квітами з саду, на ремонти 10 грн в місяць, форма не обов'язкова, шкільний автобус возить, ніяких хабарів....
11:40
06.07.2018
Свідомий
Може це й невеликі гроші, але деяким вчителям (будем без прізвищ) і 10 гривень немає за що платити,. Купили диплом і місце в школі і знущаються над дітьми, занижують оцінки ще й примушують брати в них платні уроки репетиторства
останні новини
24-09-2018 23-09-2018 22-09-2018 21-09-2018
Вибір редактора

Рейтинг