Парковки у Луцьку в недозволених місцях: хамство чи безвихідь?

Питання нестачі парковок у Луцьку не нове. Цю проблему лучани відчувають на собі щодня: пішоходам завдає незручностей припаркований на тротуарі автомобіль, а окремі водії прилаштовують свою автівку там, де ще це місце не зайняте іншим автомобілем. У результаті виходить, що є свідомі порушники Правил дорожнього руху (ПДР), для яких "закони не писані", а є вимушені, яким просто фізично не вистачає місця припаркувати свій автомобіль.

Найпоширеніші порушення

Кожен знає, що паркувати автомобіль на тротуарі не можна, адже це створює незручності для пішоходів. Однак на вулицях Луцька – це поширене явище. Щоправда, у правилах є винятки для автомобілів та мотоциклів (їх можна ставити на краю тротуару так, щоб для руху пішоходів залишалось мінімум два метри).

Проте досить часто водії зловживають таким правом і паркують автомобіль, повністю виїзджаючи на тротуар. Або ж через недостатню кількість паркомісць ставлять авто не лише на тротуарі, а й на досить близькій відстані один від одного. В такій ситуації незручності відчують декілька осіб: водій, якому втиснутий автомобіль поруч фактично блокує дверцята, які той не зможе відкрити, та й пішоходи не зможуть нормально пройти. Навіть якщо пішохід худорлявої статури ще зможе протиснутись поміж двох автівок, то, скажімо, мамі із коляскою це не вдасться. Єдине, що лишається, – це або чекати водія, який прийде, переставить авто в інше місце, або, наражаючи себе на небезпеку, намагатись пройти, вийшовши на проїжджу частину.

Досить часто водії змушені ставити свої авто обабіч дороги, адже паркомісць поруч просто немає, а паркуватися в дворах заборонено.

Кишеньки на проспекті Перемоги трохи згладжують ситуацію із парковками обабіч дороги

Окрема історія з автомобілями біля багатоквартирних будинків. Більшість луцьких дворів облаштовували ще в радянські часи, коли кількість автомобілів була на порядок меншою. Звісно, тоді не передбачили достатню для теперішнього часу кількість паркомісць, а нових зараз фактично не створюють.

Є ситуації, коли прилаштований автомобіль обабіч дороги є причиною ДТП. На проспекті Волі та Перемоги досить часто можна спостерігати затори саме через невдало припарковані автівки біля узбіччя.

Поблизу облмуздрамтеатру
проспект Волі

Загалом проспект Волі – центр міста, є чи не найпроблемнішим у питанні відсутності парковок. Нещодавно волинські журналісти писали про візит Сумського міського голови Олександра Лисенка, який ділився своїми першими враженнями про Луцьк і сказав, що це чисте місто, однак одразу ж зауважив, що парковок в центрі дуже мало.

Досить часто бувають ситуації, що через відсутність паркомісць водій, заїхавши у справах "на хвилинку", може кинути свій транспорт посеред тротуару чи перед входом в будівлю, у яку власне й зайшов.

Фото із групи "Автоандони". Водій отримав попередження, що так паркуватися не можна
На проспекті Перемоги
Майже в клумбі

Однак, якщо водій залишив своє авто і створив перешкоду для вільного руху пішоходів лише на декілька хвилин, то навіть інспектор може "закрити на це очі", лише попередивши про здійснене порушення. Однак з автохамами, які вважають, що ПДР написані не для них, які кидають авто посеред тротуару – "і нехай весь світ зачекає", поки він вирішить свої всі нагальні чи не дуже справи, борються не лише патрульні, а й небайдужі лучани. Останні навіть створили у соцмережі facebook групу, присвячену таким порушникам.

Для таких випадків водії зі стажем на різних автофорумах радять лишати під лобовим склом записку чи візитку з номером телефону, щоб та людина, якій створили незручність, змогла набрати водія і попросити усунути проблему.

Боротьба з автохамами

У групі "Автоандони Луцька", що в соціальній мережі facebook, лучани самі фіксують порушення правил паркування на фотоапарат, відеокамеру чи телефон й викладають світлини для обговорення порушень ПДР водіями. Досить часто в коментарях розповідають й деталі розмов із такими "героями парковок". Зазвичай водії ведуть себе агресивно та й до того ж нарікають на відсутність у Луцьку паркомісць. Ось вони і ставлять авто, де тільки можна: на тротуарах, газонах, поблизу зебри чи на поворотах. Поширене явище, коли через неправильно припарковану автівку виникають цілі конфлікти між водієм та пішоходом або між двома водіями.

Адміністратор групи та журналіст Марія Доманська розповіла, що група "Автоандони Луцька" була створена у 2015 році. Основними темами, які піднімають в групі, є порушення ПДР усіма учасниками руху та удосконалення автомобільної інфраструктури. Завдання групи – зрозуміти масштаби проблем у Луцьку, пов'язаних із автівками, та спробувати їх колективно вирішити усіма зацікавленими сторонами.

Ідея створення такої групи виникла, коли її "дістало" те, що, в центрі міста автомобілісти паркувалися як-небудь, через що їй, як пішоходу, неможливо було нормально пройти центром.

До того ж ніхто не відреагував на те, коли журналістка звертала увагу на проблему з парковками поблизу Луцького міськрайонного суду Волинської області (вул. Сенаторки Левчанівської, – Конкурент), де водії ставили свій транспорт просто на зебрі. А пішоходи, щоб перейти там дорогу, були змушені порушувати ПДР, намагаючись обійти авто так, щоб не потрапити під колеса іншого автомобіля, який міг виїжджати з-за повороту із сторони вулиці Богдана Хмельницького.

"Знайшлися однодумці, і люди самі один за одним почали добавлятись в групу. Тоді патрульних ще не було, а ми з Михайлом Шелепом та Сергієм Шараєвським (громадські активісти, – Конкурент) ініціювали круглий стіл із заступником начальника ДАІ Андрієм Бондаруком, який нам пообіцяв, що за тиждень наведе порядок, однак нічого не зробив", – розповіла Марія Доманська.

Вона зазначила, що в групу найчастіше постять фото з такими порушеннями ПДР, як парковка авто в недозволених чи невідведених місцях. Адже питання організації дорожнього руху стосується всіх лучан: як водіїв, так і пішоходів.

Інспектор роти № 1 Павло Радивонік розповів, що 80 % порушень ПДР пов'язані саме із неправильно припаркованими автівками, бо парковок у місті дуже мало, а безкоштовних ще менше. От і виходить, що паркують автомобілі не лише хто де хоче, а хто де може і де знайде місце для транспорту.

Павло Радивоннік пояснив, що не всі виявлені випадки неправильного паркування авто закінчуються складанням адмінматеріалів. Досить часто інспектор діє залежно від самої ситуації. Відтак інспектор може й не штрафувати водія, коли побачить, що це порушення малозначне. Наприклад, коли людина забігла в аптеку за ліками й автомобіль простояв в недозволеному місці лишень декілька хвилин, або ж це була вимушена зупинка водія, в салоні якого почала плакати маленька дитина й інше.

За неправильну парковку частиною першою статті 122 кодексу України "Про адміністративні правопорушення" передбачено штраф в розмірі 255 гривень. Якщо особа протягом 15 днів не сплатить його, то він зростає до 310 гривень. Коли ж й надалі порушник ухилятиметься від сплати штрафу, то вже виконавча служба накладає арешт на автомобіль чи майно, а також авто відправляють на штрафмайданчик, а це плюс ще одна тисяча гривень.[image=5816]

За словами патрульних, найбільш поширене місце, де постійно виявляють порушення ПДР через парковку в недозволеному місці – це паркування авто поблизу ЦУМа, яка розрахована лишень на 10 паркомісць. Поблизу обмінника валют, де є знак "Зупинка заборонена", автомобілі стоять чи не щодня.

Як вирішити проблему

Загалом майже на всіх нарадах та сесіях, дотичних до питань організації дорожнього руху, тема створення у місті парковок – надактуальна і завжди викликає чимало дискусій як серед депутатів, так і серед громадськості. Передусім владці намагаються вирішити питання парковок у Старому місті, де знову ж таки через відсутність достатньої кількості паркомісць продавці чи відвудувачі Центрального ринку паркують автівки як на тротуарах, так і в дворах, чим створюють незручності жителям прилеглих будинків.

Загалом на міськвиконкомах приймали рішення про організацію паркомісць в старій частині міста. Як зазначили в міськраді, до Дня незалежності в Старому місті організують платні парковки, облаштовані паркоматами. Також нові парковки мають бути й біля Центрального ринку, на проспекті Волі, на вулиці Сенаторки Левчанівської та Винниченка.

"Дійсно, лучани досить справедливо нарікають на те, що на сьогодні немає де припаркуватись. Кількість автомобілів в місті постійно збільшується і лучани розуміють, що забезпечити технічно парковки в центрі немає можливості", – сказав Луцький міський голова Микола Романюк під час телеефіру на одному із місцевих каналів.

На думку Марії Доманської, варто не дозволяти забудовникам будувати багатоповерхівки без підземних парковок, адже будь-яка багатоповерхівка має передбачати на одну квартиру одне паркомісце. Також додає, що в місті парковок обмаль, тому треба будувати багаторівневі, платні парковки.

Павло Радивонік переконаний, що для вирішення проблеми із парковками варто мати спільне зацікавлення в цьому питанні як людей, так і влади.

"Мали би бути зацікавлені насамперед підприємці, які зосереджують велику кількість автомобілів працівників чи клієнтів, які до них приїздять. Міська влада мала би зацікавити таких підприємців у створенні паркокомісць", – зазначив Павло Радивонік.

Загалом, спілкуючись на вулицях міста з лучаними, жоден не сказав, що парковок в місті вдосталь. Від нестачі місць для парковок страждають не тільки водії, а й пішоходи. Проте в питанні порушення ПДР щодо неналежної парковки не варто бути однозначними. Адже дійсно є автохами, які паркують авто так, як їм зручно, а є й такі, які порушують ПДР вимушено.

Поки що достатня кількість парковок в місті – це тільки мрія чи не кожного лучанина.

Автор:Юлія Остапович
* * *

Сподобалося? Підпишіться на нашу сторінку в Facebook та Telegram. Також завжди будьте в курсі найважливіших новин, використовуючи чат-бота у Messenger. Ми не будемо спамити. Чесно :)
Якщо ви помітили помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Надрукувати
Луцьк
Опубліковано:
03.06.2016 21:00
Переглядів2315
Коментарів3
Поділитись
Залишити коментар
Коментувати
09:51
05.06.2016
Вася
Перш ніж критикувати покажіть паркомку де можна залишити автівку. Покажіть мені БЕЗКОШТОВНУ парковку? Чому в інших містах безкоштовні парковки є, а у Луцьку нема?
09:40
04.06.2016
дорога
Канэшно хамство
22:22
03.06.2016
Білан
Немає за що по факту критикувати людей які паркуються на тротуарах, а тому що за декілька років своєї діяльності КП "Автопарксервіс" не зробило жодної парковки для авто. Немає парковок комунальних...а тоді навіщо потрібно таке підприємство в місті яке нічого не робить окрім дозвільних документів. Так до прикладу парковка в Старому місті, всі документи, знаки, робиться за кошти бюджету міста, а парковка буде приватною. От молодці.!
останні новини
15-10-2018 14-10-2018 13-10-2018
Вибір редактора

Рейтинг