НБУ: сезонне зниження цін уповільнило інфляцію

У липні 2017 року споживча інфляція уповільнилася в місячному вимірі (0,2 % порівняно з 1,6 % у червні) завдяки сезонному зниженню цін на плодоовочеву продукцію, одяг та взуття.

У річному вимірі інфляція становила 15,9 %, – повідомляє прес-служба Національного банку України.

За даними Держстату, фундаментальний інфляційний тиск залишився помірним – базова інфляція становила 0,1 % м/м та 7,3 % у річному вимірі.

Водночас фактична інфляція перевищила траєкторію прогнозу Національного банку, оприлюдненого в Інфляційному звіті (липень 2017 року), що насамперед пояснюється вищими темпами зростання цін на сирі продукти та посиленням впливу адміністративних факторів.

Базова інфляція як у місячному, так і річному вимірі в цілому відповідала очікуванням. На тлі сприятливої ситуації на валютному ринку та стабілізації інфляційних очікувань прогнозовано продовжувалося сповільнення зростання цін на одяг та взуття (до 1,2 % р/р). Також стабільно низькими залишались темпи зростання цін на інші непродовольчі товари (3,3 % р/р).

Водночас від підвищення цін на м'ясо та молоко продовжував спостерігатися тиск на ціни відповідних продуктів харчування з високим ступенем обробки (м'ясні та ковбасні вироби, масло, кисломолочні продукти тощо). Очікувано прискорилося зростання цін на послуги, що входять до показника базової інфляції (послуги закладів відпочинку та культури, ресторанів та кафе, санаторно-курортних установ, стоматологічні та консультативні медичні послуги). Крім того, тривало підвищення тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій (на 8,8 % м/м та 48,7 % р/р).

● Зростання цін на сирі продовольчі товарисуттєво прискорилося (до 25,5 % р/р). Темпи їх зростання виявились вищими за очікувані, насамперед через подальше подорожчання м'яса та молока, а також помірніше, ніж очікувалося, сезонне зниження цін на овочі та фрукти. Зокрема, зростання цін на м'ясо прискорилися до 30,6 % р/р через зниження пропозиції цього товару на тлі значних обсягів експорту та зменшення поголів'я. Крім того, зовнішній попит та зростання світових цін призвели до подальшого прискорення зростання цін на молоко (до 27,3 % р/р).

Попри сезонне зниження цін на овочі та фрукти в місячному вимірі, воно було менш суттєвим, ніж очікувалося за результатами короткострокової оцінки. Остання ґрунтується на динаміці подекадного моніторингу цін (тарифів) на споживчому ринку, що здійснюєтсья ДССУ, та автоматизованого збору цін в онлайн супермаркетах. Відхилення фактичних показників від оцінок пояснюється більш тривалим, ніж очікувалося, відображенням впливу зміни підходів ДССУ до врахування цін на сезонну плодоовочеву продукцію (більш детально про зміну методології див. тут). У результаті, зростання цін на овочі в річному вимірі прискорилося до 59,9 % р/р.

Крім того, уповільнення зростання цін на фрукти (до 23,8 % р/р) було помірнішим, ніж прогнозувалося, через подальше відображення впливу заморозків на скорочення врожаю ягід та фруктів, а також зниження пропозиції окремих імпортованих фруктів (зокрема винограду) порівняно з минулим роком.

●∙Зростання цін та тарифів, що регулюються адміністративно, уповільнилося до 27,9 % р/р, за рахунок сприятливої бази порівняння (у липні минулого року відбулося підвищення тарифів на гарячу воду). Проте значення цього показника виявилось вищим за прогноз внаслідок помірнішого, ніж очікувалося, уповільнення зростання цін на тютюнові вироби (до 43,2 % р/р, у місячному вимірі ціни зросли на 3,3 %). Це може пояснюватися як відкладеними ефектами проблем з дистрибуцією товарів вітчизняного виробництва, так і нижчою пропозицією імпортованих товарів на тлі їх вищої вартості.

Крім того, прискорилося зростання вартості залізничних пасажирських перевезень (до 6,4 % р/р порівняно з падінням на 0,3% р/р у червні) через зростання вартості додаткових послуг. Також очікувано прискорилося зростання вартості автомобільних пасажирських перевезень, зокрема на тлі зростання тарифів на проїзд у міському транспорті в Києві.

●∙Ціни на паливо, як і прогнозувалося, сповільнили зростання до 9,7 % р/р (знизилися на 1,1 % м/м) на тлі зниження цін на нафту в попередні місяці та сприятливої ситуації на валютному ринку.

Національний банк очікує, що частина із зазначених ефектів має тимчасовий характер і може бути нівельована у другій половині 2017 року.

* * *

Сподобалося? Підпишіться на нашу сторінку в Facebook та Telegram. Також завжди будьте в курсі найважливіших новин, використовуючи чат-бота у Messenger. Ми не будемо спамити. Чесно :)
Якщо ви помітили помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Надрукувати
Україна
Опубліковано:
10.08.2017 12:20
Переглядів714
Коментарів0
Поділитись
Залишити коментар
Коментувати
останні новини
21-07-2018 20-07-2018
Вибір редактора

Рейтинг