Як ошукують українських заробітчан у Польщі

Українців у Польщі ошукують агентства з працевлаштування та роботодавці: продають запрошення на роботу, що не існує, обіцяють допомогти з житлом, але не роблять цього, не виплачують зарплату, не укладають договори та пропонують занадто низькі ставки. І якщо кілька років тому обдурені працівники мовчки терпіли несправедливість, сьогодні ситуація значно змінилася. Кількість офіційних скарг українських заробітчан на роботу агентств та поведінку роботодавців за останній рік збільшилася в два рази.

Про це повідомляє Yavp.pl.

Сотні тисяч громадян України щорічно їдуть до Польщі на роботу. І легко знаходять її в сільському господарстві, сфері обслуговування, в закладах харчування та на будівництві. Влаштовуються, маючи на руках візи та заяви від польських роботодавців про намір працевлаштувати іноземця (пол. oświadczenia). Але не завжди пошук кращого життя дається легко: обман та несправедливість може спіткати на будь-якому етапі від пошуку праці до отримання зарплати. І до цього варто бути готовим.

Непорядні агентства

Найчастіше люди стикаються з шахрайством ще на етапі пошуку роботи. Особливо негативно зарекомендували себе агентства праці, які пропонують кандидатам заплатити за допомогу в отриманні вакансії, а на ділі виявляється, що такого роботодавця не існує в природі або пропонована робота зовсім не та, на яку розраховували.

Існують декілька типів посередництва в пошуку праці. В одному випадку платить той, хто шукає роботу, в іншому послуги рекрутації оплачує роботодавець.

Також розповсюдженим варіантом обману є ситуація, коли агентство обіцяє зустріти людину після приїзду до Польщі, провести її до місця проживання, допомогти відкрити рахунок у банку чи зареєструвати локальну сім-карту для мобільного. Але на практиці виявляється, що займатися новачком ніхто й не збирався. Обіцянки, за які були заплачені справжні гроші, залишаються лише чорнилами на папері. Щоб цього уникнути, фахівці радять заздалегідь перевіряти надійність агентства з працевлаштування, і у разі сумнівів відмовлятися від пропонованих послуг.

Дані щодо польської агенції працевлаштування можна знайти в Державному реєстрі за адресою www.kraz.praca.gov.pl.

Проте в державних реєстрах можна перевірити, чи дійсно таке агентство зареєстровано та працює легально. Дізнатися, на скільки якісно фірма виконує свої зобов'язання перед клієнтами, на жаль, в подібних реєстрах неможливо. З цією метою варто звернутися до форумів українців у Польщі. Добропорядні агентства завжди матимуть вдячних клієнтів, що залишають відгуки в інтернеті.

Запрошення виявилося фіктивним

Приїхали до Польщі та зрозуміли: вас ошукали, що робити?

"По-перше, не панікувати", – радить Галина, яка потрапила в подібну халепу, приїхавши до Варшави на запрошення від фіктивної фірми.

"Наших у Польщі багато, – говорить жінка. – Хтось обов'язково допоможе!"

Галину на вокзалі ніхто не зустрів, а на дзвінки за вказаним номером не відповідали. Але жінка не розгубилася та вирішила шукати, де переночувати.

"У мене був вибір: або залишитися на вулиці, або йти до якогось дешевого хостела. Другий варіант здався мені більш правильним".

Усі автовокзали вночі закриваються

В околицях варшавського автовокзалу Галині поталанило зустріти земляків, які допомогли їй в скрутному становищі. Спочатку відвезли до пристойного хостелу та навчили, як шукати роботу.

"У пошуках роботи я обійшла всі великі супермаркети, які тільки потрапляли на очі, – пригадує жінка. – Шукала оголошення в газетах. Приходила на вокзали, розмовляла з українцями та питала, чи, може, хтось знає, де мене можуть взяти на роботу. Згодом навчилася шукати оголошення в Інтернеті".

Зрештою жінці все вдалося, і вона вже 2 роки працює в одного роботодавця на умові про працю (пол. umowa o prace) та отримала карту часового побуту на 3 роки.

Офіційне працевлаштування?

Дуже часто мігрантів ошукують польські роботодавці, не укладаючи з ними жодних письмових угод про працю. Дехто чесно зізнається: "Не хочу клопоту з тобою, тому або працюй без умови, або йди геть!".
Перед тим, як погодитись на подібну пропозицію, варто добре подумати над можливими наслідками. Без договору будь-яка робота в Польщі вважається нелегальною. Працювати без оформлення документів заборонено законом. У разі виникнення проблем з роботодавцем працівник нічого не зможе довести, адже письмового підтвердження будь-яких зобов'язань немає. Якщо контролюючі служби (наприклад, прикордонники або управління праці) затримають мігранта за нелегальною працею, йому загрожує депортація і складності з подальшими в'їздами в ЄС. Чи варто ризикувати, кожен вирішує для себе сам.

Якщо в договір між роботодавцем і працівником внесені невідповідні дані, або він не підписаний однією зі сторін, така робота також буде вважається нелегальною

Право на боці робітника

Навіть за умови легального працевлаштування працівникам можуть не виплатити зароблені гроші. Або інша ситуація. Раптом з'ясувалося, що за мігранта не платили належні податки, і виникли проблеми при оформленні чергового дозволу на працю або перебування в Польщі.

"Такі випадки були й раніше, – каже Кшиштоф Вишневський, юрист, який спеціалізується на порушеннях трудового права. – Але зараз мігранти з України стали частіше заявляти про подібні проблеми. Іноді, досить лише факту звернення до управління праці, щоб роботодавець погодився виплатити заборгованість працівникові".

У разі категоричної відмови виплатити борг пан Вишневський радить не боятися і подавати до суду.

"Коли робота була оформлена належним чином, є шанс не лише повернути свої гроші, але й отримати відшкодування. Польське право завжди на боці працівника", – зазначив він.

* * *

Сподобалося? Підпишіться на нашу сторінку в Facebook та Telegram. Також завжди будьте в курсі найважливіших новин, використовуючи чат-бота у Messenger. Ми не будемо спамити. Чесно :)
Якщо ви помітили помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Надрукувати
Україна
Опубліковано:
06.10.2017 18:41
Переглядів3643
Коментарів1
Поділитись
Залишити коментар
Коментувати
20:47
06.10.2017
Андрій
Переважно обманом займаються українські агенства!В польщі порядок!В польскіх агенствах всі послуги оплачують роботодавці!!Автор не володіє інформацією дрсконало!!!Можна цю статтю важати сплетнею!
останні новини
17-07-2018 16-07-2018
Вибір редактора

Рейтинг