Поділитись:

Український інститут нацпам'яті відповів на нищення могили вояків УПА в Польщі

Четвер, 27 квітня 2017, 21:53

Український інститут національної пам'яті зробив заяву щодо нищення могили воїнам УПА в Польщі.

Нагадаємо: 26 квітня на кладовищі села Грушовичі Перемишльського повіту Підкарпатського воєводства групою невідомих осіб було знищено братську могилу вояків УПА і вчинено наругу над Державним Гербом України – тризубом.

Свої злочинні дії організатори назвали "публічною акцією" і "першим легальним демонтажем нелегального пам'ятника". Ліквідація могили була анонсована у польських ЗМІ, а сам "демонтаж" польські журналісти висвітлювали безпосередньо на цвинтарі. Варварському нищенню могили не перешкоджала поліція, а війт села навіть схвально відгукнувся про вчинений злочин, – заявили в УІНП.

Як повідомили історики, руйнування братської могили вояків УПА в Грушовичах є 15-м за чергою актом наруги над місцями пам'яті українського народу в Польщі, вчиненим від 2014 р. Ці випадки залишаються без розгляду польськими правоохоронними органами. Польська влада не відновлює знищених пам'ятників. Водночас за той самий період в Україні було вчинено 4 акти наруги над польськими місцями пам'яті, і кожного разу українська влада у найкоротші терміни відновлювала меморіальні об'єкти у їх первинному вигляді, а за фактами вандалізму порушувались кримінальні справи.

У 1990-х роках норми національного законодавства щодо місць пам'яті як в Польщі, так і в Україні лише формувались. Чимало споруджених у цей час пам'ятників і пам'ятних знаків опинились поза правовим полем. Протягом останніх двох років Інститут працював над створенням механізмів узаконення польських пам'ятників і пам'ятних знаків, встановлених в Україні без будь-яких погоджень з центральними чи місцевими органами влади в період з 1991 по 2017 рр. Ми прагнули досягти порозуміння з польською стороною в питанні збереження місць пам'яті обох народів: Державною міжвідомчою комісією у справах увічнення пам'яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій разом з Радою охорони пам'яті боротьби і мучеництва обговорювалися конкретні кроки щодо вирішення проблеми.

Натомість відсутність належної реакції польської влади на системне нищення українських місць пам'яті в Польщі змушує нас призупинити процес легалізації польських меморіальних об'єктів на території України.

Відтак, щонайменше 105 польських пам'ятників і пам'ятних знаків, збудованих на території України в період з 1991 по 2017 рр., залишаються нелегальними, – зазначили в інститутіі.

Інститут ініціює перед Державною міжвідомчою комісією у справах увічнення пам'яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій зупинення надання дозволів на проведення робіт з пошуку поховань та впорядкування польських місць пам'яті в Україні.

"Звертаємось до представників органів місцевого самоврядування з проханням припинити розгляд будь-яких звернень польських державних інституцій, окремих осіб чи громадських організацій щодо надання дозволів на встановлення нових польських пам'ятників та пам'ятних знаків чи реставрацію вже існуючих.

Крім того, вважаємо за потрібне звернутися до польської сторони для з'ясування таких питань:

1. Оскільки знищення українського військового поховання в Грушовичах анонсувалось у польських ЗМІ, а злочинні дії не були попереджені, чи слід вважати відсутність реакції органів державної влади та правоохоронних органів Республіки Польща офіційною позицією Польської держави?

2. Чи означає позиція, озвучена війтом гміни Стубно, що решта українських пам'ятників, які польська сторона вважає за нелегальні, також будуть знищені? Чи вірно ми розуміємо позицію польської сторони, що й Україна, вслід за Польщею, може не зважати на нищення польських пам'ятників на своїй території?" – йдеться у повідомленні.

Український інститут національної пам'яті готовий до поновлення співпраці з польськими партнерами відразу після відкритого та прозорого розслідування всіх фактів нищення українських місць пам'яті, що мали місце протягом 2014-2017 рр., притягнення до відповідальності винуватих осіб та відновлення і легалізації знищених українських пам'ятників коштом польської сторони.

Надрукувати
мітки:
коментарів