Поділитись:

"Сині кити": у Луцьку врятували неповнолітню на 50 кроці суїцидальної "гри"

Вівторок, 21 лютого 2017, 19:19

У Луцьку вдалося врятувати неповнолітню дитину, яка хотіла вчинити самогубство, виконуючи небезпечні для життя та здоров'я завдання у так званих іграх смерті – спільнотах в соцмережах, які схиляють до суїцидальних вчинків.

Про це стало відомо під час брифінгу представників ГУ НП у Волинській області у вівторок, 21 лютого.

Окрім того, повідомили й про інших учасників "смертельних груп" з Волині, які є їх активними учасниками. Серед основних причин причин, чому підлітки грають в небезпечні ігри та прагнуть скалічити собі життя, – соціально-побутові негаразди, проблеми в сім'ї, проблеми в спілкуванні з однолітками, нерозділене кохання та ряд інших.

Як розповів начальник управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції у Волинській області Володимир Солоненко, останнім часом в засобах масової інформації з'явилося багато сюжетів та матеріалів про те, як наші неповнолітні діти стають жертвами інтернет-спільнот, які називають себе "китами".

Такий факт вже мав місце і в місті Луцьку.

"Деталі ми поки що не можемо розповісти. Якщо коротко зупинитися по факту, який мав місце в Луцьку (я не буду називати імен та прізвищ), завдяки спільним зусиллям кіберполіції, Головного управління Національної поліції, патрульної поліції вдалося запобігти самогубству", – сказав він.

Також він додав, що інформація про наміри дитини вчасно надійшла до поліції, і підлітка врятували за крок до вчинення самогубства. "Підліток знаходиться в дуже важкому психологічному стані. Він був зупинений на 50 кроці. Вчасно зателефонували зі школи небайдужі громадяни", – зауважив він.

Зі слів Володимира Солоненка, учасникам цих груп дають від 15 до 50 завдань, де фінальним завданням є нанесення собі травм та позбавлення життя шляхом самогубства. У поліції активно наголошують на тому, аби батьки активно цікавилися життям власних дітей, моніторили дії власної дитини в інтернеті та у разі виявлення участі в згаданих небезпечних іграх зверталися до поліції, зателефонувавши за номером 102.

ДОВІДКА: алгоритм дій зловмисників, які доводять дитину до самогубства, ознаки участі дитини у подібних групах у соціальних мережах, список облікових записів, які реєструвалися з території України, а також контакти підрозділів кіберполіції, куди слід звертатися у разі виявлення небезпеки – що необхідно знати батькам, аби вберегти дитину від суїциду.

Департамент кіберполіції Національної поліції України повідомляє про виявлення у соціальних мережах небезпечних груп, в яких дітей доводять до самогубства.

Фанати таких спільнот називають себе "китами", тому що ці тварини асоціюються у них зі свободою. Використання поняття "кити" ("летючі кити"), можливо, пояснюється тим, що цей вид ссавців – один з небагатьох, представники якого добровільно можуть звести рахунки з життям.

Подібні суїцидальні спільноти називаються "Море китів" і "Тихий дім". Відтак у всіх прихильників "моря китів" і "тихих будинків" на особистих сторінках зображені відео або малюнки з літаючими китами.

Нелюди, що організували цю систему, працюють наступним чином:

Для того, аби вступити в такі групи, потрібно подати заявку для вступу до неї та написати певний текст у себе на сторінці.

Якщо адміністрація групи затвердить кандидатуру, то буде проведено невеличке психологічне вивчення особи та її готовності до самогубства через спілкування в приватному чаті.

Наступне повідомлення буде із завданням (опис завдання, та час який надається на його виконання). Виконання кожного завдання, потрібно фіксувати на фото або відео. На кожне завдання надається обмежений час. Якщо учасник не встигає його виконати, то його виключають з групи.

Всього дається 50 завдань ("квестів") (у фейкових спільнотах – від 13 до 50 "квестів", це залежить від адміністратора).

Адміністратор групи схиляє дитину до виконання завдань (квестів), причому практично всі завдання передбачають нанесення дитині власноруч каліцтв або заподіяння болю. Всі ці "квести" в обов'язковому порядку знімаються на відео.

Коли адміністратор групи впевнений в тому, що дитина готова до самогубства, створюється аудіо з музикою, в якому дитина виступає в головній ролі. У ролику оговорюються усі її проблеми, які вона озвучила "провіднику". Єдиний вихід із усіх проблем, який озвучується в цьому "творі", – вчинити самогубство. Перед цим дитина слухає аудіозапис і робить останній крок.

Фінальне завдання – покінчити життя самогубством та зафіксувати момент смерті на камеру в режимі online. Відеозаписи в подальшому продаються в мережі Інтернет або в Darknet.

У зв'язку з цим батькам, щоб не допустити потрапляння дітей у такі групи, рекомендується:

– приділяти більшу увагу психологічному стану дитини;

– перевіряти шкіряні покриви дитини на наявність пошкоджень. У разі їх виявлення – з'ясовувати обставини, за яких вони з'явилися. Особливу увагу звертати на пошкодження різного роду у формі кита;

– перевіряти облікові записи (акаунти) дитини в соціальних мережах та групи, до яких входить акаунт. Перевіряти вміст спілкування у приватних чатах;

– звертати увагу на коло спілкування дитини;

– намагатися зайняти вільний час дитини спортивними або культурними секціями;

– обов'язково контролювати те, які фото- та відеофайли знаходяться в гаджетах дитини;

– встановлювати функцію "батьківський контроль" на всіх гаджетах дитини.

Департаментом кіберполіції була виявлена одна з таких груп https://vk.com/blueskitea. До неї входили 209 користувачів з України. При цьому слід наголосити, що такі групи щодня блокуються адміністрацією соціальних мереж за зверненнями правоохоронних органів або їх користувачів.

Тому, при виявленні таких груп самостійно, просимо негайно повідомляти до кіберполіції (https://www.cybercrime.gov.ua – цілодобово), телефон гарячої лінії (044) 374-37-21 (з 8:45 до 19:30 в робочі дні) або звертатися до адміністрації соцмережі, у якій було виявлено групу.

Аналізуючи діяльність зазначених груп, кіберполіція встановила постійних учасників таких спільнот, які реєструються з території України.

У зв'язку з цим кіберполіція звертається до батьків та усіх не байдужих із проханням бути пильними, при можливості – перевірити облікові записи ваших дітей, чи не зареєстровані вони під зазначеними у списку іменами.

При виявлені додаткових облікових записів Департамент кіберполіції інформуватиме шляхом оновлення цього списку.

Надрукувати
мітки:
коментарів
16:33
14:45
12:05
23 січня 2020
20:00