Поділитись:

Які кроки треба зробити, щоб Україна була енергетично незалежною

Вівторок, 21 лютого 2017, 20:35

Для того, щоб бути незалежними від поставок вугілля з тимчасово окупованих територій, в найближчі місяці потрібно реалізувати ряд заходів і проектів.

Про це зазначив колишній член НКРЕКП та експерт в сфері енергетики Андрій Герус, – пише Економічна правда.

Блокада залізничних сполучень з окремих районів Донецької і Луганської областей (ОРДЛО) оголила серед інших проблеми енергетики. Про них говорили експерти, але їх погано чуло керівництво країни і галузі, слабо розуміла більшість суспільства.

Зараз з'явився шанс почати вирішувати ці проблеми і стати сильнішими. Важливо, щоб почався діалог і пошук рішення, а не подальша ескалація ситуації. Компроміс повинен складатися з двох частин: компроміс щодо критичних енергетичних питань, на знаходження якого є обмежений час, і компроміс щодо статусу тимчасово неконтрольованих територій і економічних зв'язків з ними в майбутньому.

У сторін діалогу повинна бути одна спільна мета, яка всіх об'єднує: енергетична незалежність країни, зокрема від того боку, з якою де-факто йде війна. Україна повинна мати право, але не обов'язок, економічних зв'язків з ОРДЛО. Чи можна швидко досягти цієї незалежності?

Не так швидко, як хотілося б учасникам блокади, але і не так довго, як це підносять представники влади і деяких учасників ринку. Безумовно, питання економічних відносин з ОРДЛО повинен бути очищений від корупції.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: БЛОКУВАТИ ЧИ ТОРГУВАТИ: ЩО ДУМАЮТЬ ВОЛИНСЬКІ ЕКСПЕРТИ ПРО БІЗНЕС ІЗ ДОНБАСОМ

Для забезпечення незалежності від поставок вугілля з ОРДЛО в найближчі місяці потрібно реалізувати такі заходи:

Крок 1. Підписання енергогенеруючими компаніями ТЕС контрактів з імпорту вугілля марки А (антрацит).

Вони повинні бути підписані протягом двох-трьох тижнів, що дозволить показати серйозність намірів учасників ринку в частині забезпечення диверсифікації закупівель вугілля. Може бути законтрактовано і поставлено в Україну 300-400 тис тонн антрациту упродовж наступних двох місяців.

Крок 2. Якнайшвидший переклад блоків №2 та №5 Зміївської ТЕС з використання вугілля марки А (антрацит) на марку Г (газова група).

Проведення за дві-три тижні оцінки доцільності переобладнання інших блоків ТЕС, що працюють на антрациті, на спалювання вугілля марки Г. Крім того, в світі є успішна практика використання нафтового коксу замість антрациту, що може бути доцільно і для України.

Крок 3. Переклад частини блоків Бурштинської ТЕС для забезпечення можливості роботи не тільки на експорт, а й на внутрішній ринок.

Крок 4. Диверсифікація поставок антрациту.

Поки йдуть бойові дії, Україна повинна забезпечувати мінімум 50 % поставок антрациту з альтернативних джерел. Держава і учасники ринку повинні розробити прозору і комерційно ефективну стратегію закупівель вугілля на світовому ринку.

Крок 5. Формування незнижуваних запасів вугілля марки А на ТЕС на рівні 2-2,5 місяці.

Маючи такий запас, в разі перебоїв з поставками у генеруючих компаній буде можливість законтрактувати додатковий імпорт, який може бути доставлений на станції протягом 2 місяців навіть з далеких країн.

Крок 6. Перегляд і модифікація методики розрахунку оптової ціни електроенергії, відомої як "Роттердам +", в більш ефективну і справедливу.

Це дозволить ТЕС закуповувати необхідні обсяги вугілля з різних джерел з жорстким контролем за цільовим використанням коштів.

Крок 7. Проведення негайної ротації всіх членів НКРЕКП і призначення на конкурсній основі нового авторитетного складу тарифного регулятора, який буде мати кредит довіри в суспільстві.

Крок 8. Інформаційна відкритість поставок вугілля з ОРДЛО.

Суспільство має отримувати регулярну інформацію про обсяги і ціни вугілля, контрагентів, використання коштів шахтами. Українські споживачі електроенергії повинні бути впевненими, що їхні кошти не фінансують бойовиків.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: ЧИ МОЖЛИВА ТОРГІВЛЯ З ОКУПАНТАМИ: ДУМКА ВОЛИНЯН

Прийнявши і реалізувавши ці пункти, Україна почне процес диверсифікації джерел вугілля і побудови енергетичної незалежності. Вже через 6-9 місяців країна може бути незалежною від вугілля з ОРДЛО. Це посилить переговорну позицію України в економічних і політичних питаннях.

Краща війна – це війна, виграна з мінімальними втратами. Тому навіть якщо організовувати економічну блокаду, то тільки тоді, коли країна до неї буде готова. Зараз українська енергетика не готова до припинення поставок вугілля з окупованих територій. Блокада може негативно вплинути на енергетичну галузь України, тому після затвердження такого плану доцільно пом'якшити блокаду і почати пропускати хоча б мінімальні партії вагонів з вугіллям, – зазначив експерт.

Природно, пропонований план повинен викликати довіру у всіх сторін. Довіра до плану з боку суспільства і організаторів блокади зросте, якщо його сторонами стануть не тільки уряд і активісти, а й енергетичні компанії, без яких його реалізація неможлива, а також народні депутати, з огляду на необхідність законодавчого врегулювання деяких питань.
Таке рішення на базі енергетичної незалежності – це те, що зробить країну сильнішою і успішнішою. Діяти потрібно негайно, – переконаний Герус.

Надрукувати
мітки:
коментарів
24 лютого 2020
21 лютого 2020
20 лютого 2020
19 лютого 2020
18 лютого 2020