Поділитись:

Чи можливий для України безвіз у червні?

Понеділок, 13 березня 2017, 10:21

Україна впевнено крокує до безвізовогоу режиму з ЄС – комітет Європарламенту з питань громадянських свобод (LIBE) затвердив відповідний проект резолюції для нашої країни, передавши ініціативу вищим законодавчим органам співдружності.

"Сегодня" дізналася, які залишаються ризики зриву "безвізової мрії" і на що зараз українцям варто звернути увагу.

Немає перепон

Під час голосування, яке відбулося 9 березня, з 44 членів комітету України підтримали 39, ще четверо були проти і тільки один утримався. Документ цей, нагадаємо, був узгоджений під час тріалогу між Європейським парламентом, Радою Євросоюзу і Єврокомісією наприкінці лютого. Тепер, за оприлюдненим раніше графіком, в перших числах квітня своє слово повинен сказати Європарламент, на початку травня – Рада міністрів ЄС, а вже з 12 червня перед українцями повинна відкрити свої кордони Шенгенська зона. При цьому, як українське керівництво, так і представники Європейського союзу не приховують, що безвіз практично у нас в кишені: виступаючи на засіданні LIBE, євродепутат Міхал Боні зазначив, що Україна виконала всі вимоги ЄС і "навіть перевершила очікування". А за словами заступника голови АП Костянтина Єлісєєва, сьогодні питання лібералізації лежить виключно в техніко-юридичній площині, а політичних перешкод немає жодних.

"Рішення вже було прийнято в Брюсселі, і зараз все виконується згідно з планом. Безвізовий режим повинен набути чинності до кінця червня. Повинен", – підкреслив посол ЄС в Україні Хьюг Мінгареллі.

Ризики

Однак експерти вважають, що ризики, які можуть зіграти проти України, все ще залишаються.

"Перше, що загрожує, – відновлення повномасштабних бойових дій на Сході. Також до внутрішніх ризиків я б записав можливі економічний обвал, девальвацію і загальну нестабільність. А ось серед зовнішніх загроз я б виділив перемогу на президентських виборах у Франції Марі Ле Пен, яка підтримує Росію, або перемогу на голландських виборах популістів-націоналістів, які перешкоджали ратифікації нашої Угоди з ЄС", – говорить політолог Вадим Карасьов.

Своєю чергою експерт Ради зовнішньої торгівлі "Українська призма" Мар'яна Кузьо вважає, що всі політичні перепони для візової лібералізації зняті і навіть вибори у Франції вже не такі страшні. Вона зазначає: останні дані соціології демонструють, що Ле Пен не набирає достатньої кількості голосів і зараз потрібно зосередитися на знайомстві з механізмом припинення безвізу.

Механізм

"Євросоюз проводитиме постлібералізаційний моніторинг та відстежуватиме, чи виконуються у нас ті реформи, які ми взяли на себе. Так, якщо в Україні буде регрес в питанні електронних декларацій, боротьби з дискримінацією і корупцією, то це буде причиною припинення безвізового режиму", – каже Кузьо.

Варто зазначити, що днями заступник міністра МЗС України Сергій Кислиця закликав поважати закони ЄС, не ставитися егоїстично до майбутнього безвізу і не допускати запуску "механізму призупинення". Останній документ, нагадаємо, в ЄС затвердили 27 лютого. У ньому міститься ряд положень, порушивши які, українці втратять можливість подорожувати по Європі вільно. Так, наприклад, якщо на кордоні нашої країни і ЄС збільшиться кількість відмов у в'їзді, то це стане причиною перегляду візових відносин. До цього можуть призвести, наприклад, нестикування з документами. Навіть при безвізі на кордоні з ЄС потрібно мати при собі медстраховку, біометричний паспорт, зворотний квиток і доказ платоспроможності. Також серед ризиків – збільшення кількості нелегалів з України, спійманих на території ЄС. Порушення терміну перебування (90 днів кожні 180 днів) і збільшення кількості безпричинних прохань про притулок в ЄС від громадян нашої країни теж можуть привести до повернення віз.

Повертати можуть на кордоні

За словами Кислиці, навіть зараз деякі "незаконослухняні громадяни України" саботують безвізовий режим з Ізраїлем. Багато туристів порушують законодавство країни, невчасно повертаються.

"Ізраїль – це найяскравіший приклад. Деякі українці порушують умови безвізу, і в результаті тих, хто реально їде на відпочинок, заплативши гроші і купивши турпакет, розвертають в аеропорту. І найсумніше – оскаржити це не можна. Тому що влада Ізраїлю ніяк не впливають на службу безпеки, яка має право вирішувати, кого пускати і кого немає, – каже директор Центру розвитку туризму Володимир Царук. – При цьому критеріїв якихось, як і при відмові у видачі візи, теж немає ніяких. І не можна заперечувати, що така ситуація буде і після відкриття кордонів ЄС. Проблеми будуть, навіть коли у вас стоїть Шенгенська віза, за правилами ЄС це не гарантія того, що вас туди впустять. Будь країна матиме право вас розвернути".

Надрукувати
мітки:
коментарів
02 лютого 2020
30 січня 2020
23 січня 2020
14 січня 2020
22 листопада 2019
08 листопада 2019
08 серпня 2019
18 липня 2019
09 липня 2019
07 липня 2019
01 липня 2019
11 червня 2019
29 травня 2019
24 травня 2019
24 квітня 2019