Поділитись:

В Україні панує корупційна безкарність, – голова глобального антикорупційного руху

Середа, 24 травня 2017, 15:15

В Україні панує атмосфера безкарності щодо корупції. Такий висновок зробив керівник глобального антикорупційного руху Transparency International (ТІ) Хосе Угас після візиту до Києва.

За його інформацією, у 2016 році у дослідженні TI, яке визначає індекс сприйняття корупції у світі, згідно з яким "0" – тотальна корупція, а "100" – її повна відсутність, Україна отримала 29 пунктів зі 100 і опинилася на 131 місці серед 176 країн, – повідомляє Deutsche Welle.

За рік, що минув від часу останнього візиту до Києва голови Transparency International (TI) Хосе Угаса, українська влада продемонструвала "дуже незначні результати" в боротьбі з корупцією і "не усвідомлює, наскільки нагальною вона має бути".

"У Києві вже запізнилися з антикорупційною реформою, бо все, що треба було для неї робити, мало бути зроблено ще вчора", – заявив Угас. Він порадив українським антикорупційним органам терміново "підсмажити велику рибу", тобто довести до суду гучні справи чиновників-корупціонерів часів Януковича.

Янукович на свободі і з мільярдами

Такі показники великою мірою пояснюються розповсюдженням інформації про масштаби корупційних злочинів часів Януковича. До речі, саме Віктор Янукович у 2016-му році очолив інший рейтинг ТІ – Unmask the Corrupt, у якому обирався найбільший корупціонер світу.

"Це свідчить про те, що не лише українці, а й люди в усьому світі чекали від влади в Києві рішучої та потужної реакції на злочини Януковича та його оточення, щоб в Україні нарешті перервався ланцюжок корупційної безкарності", – сказав Угас.

Він нагадав, що під час минулорічної зустрічі президент Порошенко пообіцяв йому робити усе можливе, аби втілити в життя антикорупційну реформу.

Саме тому, зі слів Угаса, він був здивований, коли поспілкувавшись цього разу з представниками Генпрокуратури України, Міністерства юстиції та НАБУ, зрозумів, що в Україні досі "немає жодного випадку судового покарання корупціонерів з уряду Януковича, а сам Янукович – на свободі, в Росії, а проти нього порушена лише одна справа, але вона через державну зраду, а не через причетність до корупції.

"А скільки грошей Янукович вивіз з країни: 7,5 мільярдів доларів? 12? Чи 40? Називаються різні суми, але точної українська сторона досі не назвала", – констатує Угас.

Похвалу за боротьбу з корупцією в Україні від Transparency International заслужило лише Національне антикорупційне бюро (НАБУ).

"Вони докладають добрих зусиль, але перебувають під надзвичайним тиском парламенту та політичних партій, які намагаються обмежити їхню діяльність та зусилля", – заявив Угас.

Генпрокурор проанонсував гучні справи

У Transparency International розчаровані й тим, що запровадження системи електронного декларування прибутків державних чиновників "досі не дало кінцевого результату".

"Жоден з чиновників не притягнений до відповідальності за неправдиві дані в своїй е-декларації, а перевірка декларацій хоча б першої хвилі ще досі не почалася", – говорить виконавчий директор Transparency International Україна Ярослав Юрчишин.

Він також критично оцінив заяви генпрокурора Юрія Луценка про конфіскацію і повернення в бюджет України 1,5 мільярда доларів з рахунків Януковича та його оточення.

"Від громадськості досі ховають рішення суду, на підставі якого ці гроші були повернені, отже, ми не знаємо напевне, чи були вони повернені у держбюджет", – пояснив експерт.

Як повідомив керівник програми протидії топ-корупції Transparency International Україна Андрій Слюсар, під час зустрічі в Києві з вуст генпрокурора Луценка прозвучала обіцянка вже в червні завершити та направити до суду справи екс-чиновників-корупціонерів Сергія Арбузова, Сергія Курченка та Олександра Клименка, яких звинувачують у відмиванні значних коштів.

Представникам Transparency International не вдалося почути від генпрокурора точної інформації про те, скільки корупційних справ нині розслідується в Україні, хто до них причетний і про які суми грошей йдеться. Зі слів Слюсара, Луценко пообіцяв найближчим часом створити публічний реєстр корупційних справ, доступ до якого матиме кожен бажаючий.

Боротьба з корупцією не може чекати

Те, що жоден корупціонер досі не сидить на лаві підсудних, в українській Генпрокураторі пояснюють недосконалістю судової системи та корумпованістю самих суддів, які не хочуть розглядати справи, передані ГПУ. Не заперечуючи важливості судової реформи, Угас нагадує українській владі, що це довготривалий процес на перспективу, а "боротьба з корупцією не може чекати".

Саме тому Transparency International наполягає на створенні Антикорупційного суду "чи будь-якої іншої антикорупційної субсистеми", яка займатиметься суто корупційними справами. Угас також наголошує, що ефективність Антикорупційного суду залежить від того, як він формуватиметься.

"Лише міжнародні експерти зможуть відібрати до його складу незалежних і кваліфікованих суддів", – наголосив голова Transparency International.

Надрукувати
мітки:
коментарів
14 січня 2020
03 січня 2020
02 грудня 2019
14 листопада 2019
23 жовтня 2019
11 жовтня 2019
15 вересня 2019
11 вересня 2019
30 серпня 2019
22 серпня 2019
20 серпня 2019
16 серпня 2019
29 липня 2019
12 липня 2019
29 червня 2019