Поділитись:

Від сучків до дубових заготовок: як на Волині "пиляють" ліс (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Субота, 27 травня 2017, 21:00

Лісозаготівельні роботи – справа нелегка. Здавалося б: спиляв дерево, обрізав гілляки, завіз на підприємство та виготовив із нього що завгодно.

Одначе невеликі, але значні деталі в роботі показали, що для раціонального, бережливого та правильного використання лісових ресурсів потрібно мати колосальні знання та професійні навички поводження із технікою.

Як на Волині "пиляють" ліси? Чому один сучок може знецінити ціле дерево на декілька сортів? Яка заробітна плата лісівників: 13 тисяч гривень чи лише три? Що роблять лісозаготівельні бригади після того, як завершать лісосічні роботи на певній ділянці? Скільки коштують цінні сортименти деревини і хто її купує в нашому регіоні?

На усі ці та багато інших запитань ділове видання Волині "Конкурент" має відповіді, адже побувало на лісосіці (ділянці стиглого лісу, призначеної для вирубування – К.) Скулинського лісництва ДП "Ковельське ЛГ" та поспостерігало за всіма процесами проведення лісосічних робіт.

* * *

На власні очі побачити, як лісництві проводять лісозаготівельні роботи, наше видання запросили в рамках виїзної наради-семінару, приуроченої Всесвітньому дню охорони праці, на базі Ковельського лісового господарства. Приїхали з Луцька до Скулинського лісництва ми за півтори години. Одразу потрапили на верхній склад, де відбувають основні та підготовчі роботи.

Олександр Рибчинський><span class=Олександр Рибчинський

Як розповів заступник начальника Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Рибчинський, на попередніх заходах учасникам показували дубові та соснові ділянки, а сьогодні, можливо вперше, продемонструють роботи на вільховій ділянці

Директор ДП "Ковельське лісове господарство" Володимир Данилюк зазначив, що розрахункова лісосіка на держпідприємстві становить 33 тисячі метрів кубічних рубки стиглого лісу, де 16 тисяч метрів кубічних – це рубки, пов'язані з формуванням і оздоровлення лісів.

Із його слів, директор та лісничий не рубає дерева там, де хоче, оскільки при нарізці лісосіки всі користуються матеріалами лісовпорядкування.

Володимир Данилюк><span class=Володимир Данилюк

"Саме ж лісовпорядкування проводиться один раз в 10 років. Що це таке? Це опис лісів по віку, по складу, по ґрунтах... У відповідності до кожного розділу формуються заходи: від визначення ділянки лісосіки до створення нових лісів. Основний захід – вирощування лісу до віку стиглості. У віці стиглості ми маємо отримати найбільший запас на одному гектарі та найцінніші сортименти. Тому розробка головного користування є надзвичайно відповідальною ланкою у роботі лісівників", – мовив він.

Спецтехніка потребує доріг з твердим покриттям, а якщо дороги погані, то можна зробити ось так.><span class=Спецтехніка потребує доріг з твердим покриттям, а якщо дороги погані, то можна зробити ось так.

Спиляне дерево, яке Спиляне дерево, яке "віджило" своє", давши дорогу молодому лісовому поколінню.

Йшов дощ. Замість дороги було болото. Виживали, як могли)><span class=Йшов дощ. Замість дороги було болото. Виживали, як могли)

Послухати семінар приїхало чимало учасників.><span class=Послухати семінар приїхало чимало учасників.

Лісозаготівельні роботи складаються з лісосічних, транспортних та складських робіт. Лісосічні роботи – це роботи з вирубування лісів. Зрубують дерева лише тоді, коли є особливості та недоліки деревини, що погіршують властивості дерева чи обмежують його використання, або коли дерево досягає віку стиглості.

Приміром, у вільхи та берези вік стиглості становить 61 рік, в осики – 41 рік, а у сосни – 81 рік.

Головний інженер Сергій Петрук розповідає про розташування на ділянці всіх складових лісосіки><span class=Головний інженер Сергій Петрук розповідає про розташування на ділянці всіх складових лісосіки

Тут бригада Тут бригада "підживлює" бензопили для роботи.

Це будиночок для обігріву, щоб працівники могли в дощову чи засніжену погоду нагрітися, поїсти та відпочити.><span class=Це будиночок для обігріву, щоб працівники могли в дощову чи засніжену погоду нагрітися, поїсти та відпочити.

За 50 метрів до лісосіки по всьому периметру небезпечну ділянку огороджують червоною стрічкою.><span class=За 50 метрів до лісосіки по всьому периметру небезпечну ділянку огороджують червоною стрічкою.

Трактор МТЗ><span class=Трактор МТЗ

До речі, цінні сортименти з вільхи – це фанера, яка використовується потім у виробництві)><span class=До речі, цінні сортименти з вільхи – це фанера, яка використовується потім у виробництві)

Лісосічні роботи складаються з декількох пунктів: 1) звалювання дерев; 2) обрізання гілляк; 3) розкряжування деревини – поперечний поділ хлистів (дерева, очищеного від гілок) на сортименти на лісопродукцію; дозволяється на відстані поза небезпечними зонами звалювання дерев; 4) трелювання хлистів – підвезення деревини від місця звалювання до навантажувального майданчика і навантажування на транспортних засіб; 5) маркування деревини – пластиковими бирками чорного кольору позначається спиляне дерево та вноситься до електронного обліку деревини; 6) відвантаження лісопродукції – гідроманіпулятором деревина доставляється на нижній склад для первинної обробки деревини.

Лебідка трелювальна – це техніка, призначена для транспортування деревини.><span class=Лебідка трелювальна – це техніка, призначена для транспортування деревини.

Заробітна плата на лісосічних роботах складає від 7 до 13 тисяч гривень. Роботи є надзвичайно складними та з підвищеною небезпекою.><span class=Заробітна плата на лісосічних роботах складає від 7 до 13 тисяч гривень. Роботи є надзвичайно складними та з підвищеною небезпекою.

Верхній склад><span class=Верхній склад

Верхній склад><span class=Верхній склад

Гідроманіпулятор – спецтехніка, призначена для відвантаження лісопродукції. Цей транспорт необхідний для того, щоб максимально швидко вивезти деревину з лісу та переробити.><span class=Гідроманіпулятор – спецтехніка, призначена для відвантаження лісопродукції. Цей транспорт необхідний для того, щоб максимально швидко вивезти деревину з лісу та переробити.

Уже порізану продукцію возити легше з верхнього складу на нижній склад.><span class=Уже порізану продукцію возити легше з верхнього складу на нижній склад.

Пластиковою биркою маркують дерево.><span class=Пластиковою биркою маркують дерево.

Це грабова ділянка. Тут було здійснено прямолінійне пониження пнів перед підготовкою ґрунту під майбутні лісові культури.><span class=Це грабова ділянка. Тут було здійснено прямолінійне пониження пнів перед підготовкою ґрунту під майбутні лісові культури.

Грабова ділянка><span class=Грабова ділянка

Кінцева фаза лісозаготівель – це підготовка ґрунту під лісові культури. Наскільки якісно та технологічно правильно відбудуться лісозаготівлі, настільки лісівники матимуть успіх у лісовідновленні.

Директор Ковельського лісгоспу Володимир Данилюк зауважив, що очистити ґрунт можна декількома способами: можна порубочні рештки лишити для перегнивання, а можна спалювати у пожежо-безпечний період.

"На даній лісосіці передбачено укладання порубочних рештків у купі, яка спалюватиметься, коли закінчиться пожежо-небезпечний період. Після того, як рештки будуть спалені, буде зроблений комплекс робіт із лісовідновлення, аби лісосіки надалі природнім шляхом заліснювалася. Тут створити штучні лісокультурні культури практично неможливо, тому що низько, висота пнів висока", – резюмував він.

Нижній склад – високомеханізоване підприємство. Це – кінцевий склад, де розташовується залізнична гілка, яка дозволяє відвантажувати лісопродукцію вагонами. Відсортована за породами та сортами деревина зберігається на сортувальних майданчиках.

На нижній склад звозиться деревина і подається на первинну обробку чи продаж.><span class=На нижній склад звозиться деревина і подається на первинну обробку чи продаж.

Цінні сортименти – це пиловник дубовий. Всі хлисти дуба відвантажуються на нижній склад і розкрій робиться там. Сьогодні середня реалізаційна ціна пиловника 1-го сорту становить 1 200 гривень, пиловника дубового – від 5 до 7 тисяч гривень.><span class=Цінні сортименти – це пиловник дубовий. Всі хлисти дуба відвантажуються на нижній склад і розкрій робиться там. Сьогодні середня реалізаційна ціна пиловника 1-го сорту становить 1 200 гривень, пиловника дубового – від 5 до 7 тисяч гривень.

Довжина пиловника дубового сягає від 1,05 сантиметра до 6 метрів довжиною. Якщо на чотирьох метрах є один сучок, який може цей кусок перевести у третій сорт, то потрібно відрізати 2,5 метра, продати першим сортом чи фанерою, а сучок лишити на другий кусок><span class=Довжина пиловника дубового сягає від 1,05 сантиметра до 6 метрів довжиною. Якщо на чотирьох метрах є один сучок, який може цей кусок перевести у третій сорт, то потрібно відрізати 2,5 метра, продати першим сортом чи фанерою, а сучок лишити на другий кусок

Вільха, сосна, дуб, граб, береза – основні лісоматеріали Ковельського ЛГ.><span class=Вільха, сосна, дуб, граб, береза – основні лісоматеріали Ковельського ЛГ.

Територія нижнього складу Ковельського лісового господарства.><span class=Територія нижнього складу Ковельського лісового господарства.

Надрукувати
мітки:
коментарів
09:05
20 лютого 2019
20:00
15:33
19 лютого 2019