Поділитись:

Волинянам задорого встановлювали лічильники, – антимонопольники

Вівторок, 20 червня 2017, 10:10

У 2016 році у зв'язку із запровадженням загальнобудинкового обліку споживання природного газу для багатоквартирних будинків, помешкання яких обладнані лише плитами для приготування їжі, гостро постало питання встановлення індивідуальних приладів обліку газу побутовими споживачами.

Проблема виникла через наявний, на їхню думку, несправедливий, механізм розподілу обсягів споживання газу на будинок поквартирно залежно від кількості зареєстрованих мешканців. Лічильники обліку газу для приватних споживачів за типом розподіляються на мембранні та роторні. Найпростіший спосіб відрізнити їх – на око. Мембранні – великі та квадратні, роторні менші та мають циліндричну форму. Суттєво відрізняються ці лічильники за ціною, роторні, як правило, на 700-800 грн дешевші. Зазначена обставина найчастіше є вирішальною для споживачів. Водночас, облгази, зокрема ПАТ "Волиньгаз", при проектуванні рекомендує проектним організаціям та споживачам встановлення саме мембранні лічильники, – повідомляє прес-служба АМКУ на Волині.

Антимонопольники запевнили, що зазначена рекомендація є неправомірною та містить ознаки зловживання монопольним становищем на ринку.

"ПАТ "Волиньгаз", встановивши такі умови надання послуг, обмежує права споживачів на вільний вибір газового лічильника, який може бути встановлений в залежності від наявного у споживача газового обладнання. У травні 2017 року за результатами розгляду скарг побутових споживачів м.Луцька територіальне відділення усунуло ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції у діях проектувальних організацій, що відмовляли у здійсненні проектних робіт з використання обраного газового лічильника роторного типу ЕГЛ виробництва ПАТ "Ямпільський приладобудівний завод". Наразі здійснюється контроль за виконанням монтажних робіт та прийняттям зазначених приладів обліку на абонентський облік", – йдеться у повідомленні.

Упродовж 2015-2017 років розмір тарифів на електричну енергію для населення зросли з 36,6 коп./кВт.год до 90,0 коп./кВт.год (за умови споживання до 100 кВт) або 2,45 рази. Зазначена обставина стало однієї з причин встановлення побутовими споживачами зонних лічильників електричної енергії. Двохзонний лічильник завдяки використанню електричної енергії в нічний час дає можливість плати за неї на 50 % дешевше, а трьохзонний на 60 %.

Для розвитку конкуренції на ринках реалізації приладів обліку електричної енергії для побутових споживачів постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 року № 591 було внесено зміни до Правил користування електричною енергією для населення.

Згідно із зазначеними змінами побутові споживачі при виборі іншого виду тарифу отримали право самостійно купувати прилад обліку електричної енергії, який пройшов державну повірку або метрологічну атестацію, у будь-якого суб'єкта господарювання, що здійснює діяльність з оптової/роздрібної реалізації приладів обліку електричної енергії. До цього часу такі прилади реалізовувало лише електророзподільне підприємство.

При виборі приладу обліку електричної енергії побутовий споживач повинен керуватись рекомендаціями електророзподільного підприємства щодо технічних характеристик такого засобу обліку, оприлюднених на його офіційному веб-сайті.

У листопаді 2016 року ПАТ "Волиньобленерго" розмістило такі рекомендації. Водночас у них містились вимоги щодо наявності функції керування навантаженням, яка програмується по ліміту потужності та роботи лічильника в складі АСКОЕ ПАТ "Волиньобленерго".

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на заяви споживачів визнала такі вимоги неправомірними та необґрунтованими нормативними документами. На рекомендації територіального відділення ПрАТ "Волиньобленерго" вилучило зазначені вимоги з власних рекомендації щодо технічних характеристик засобів обліку. Внаслідок вилучення вищезазначених технічних вимог вартість приладів обліку в середньому знизилась на 500-600 грн.

Надрукувати
мітки:
коментарів
06 грудня 2019
05 грудня 2019
12:54
04 грудня 2019