Поділитись:

"Два "КамАЗи" документів за два дні": як вести чесний бізнес в Україні

Середа, 25 жовтня 2017, 15:30

Фінансовий директор групи компаній Agrofusion Іван Сакаль під час III інвестиційного форуму "Миколаївщина – надійний партнер", який відбувся у Миколаєві 12 жовтня, розповів про корупцію, з якою він та його колеги зіштовхнулися та боролися у 2015-2017 роках.

"Наші гроші" опублікували виступ Сакаля, в якому він наводить приклади корупції. Подаємо його без змін.

"Я представляю групу компаній Agrofusion. Ми вирощуємо томати, переробляємо їх на власних заводах і виробляємо томатну пасту. Ми вітчизняний сільгоспвиробник. Томати вирощуємо всього на 5 тис. га землі. Це, щоб ви уявили, середній колгосп в Радянському Союзі.

У нас 3 сучасних заводи, ми переробляємо 750 тис. тонн томатів. 75% продажів томатної пасти в ЄС і 100% томатної пасти в Україні. Тобто всі томатні соки, кетчупи, які є в Україні, робляться з херсонських та миколаївських томатів.

Наші фінансові партнери – ЄБРР, IFC, ЄІБ, Райффайзен груп, BNP. Історія джерел створення активів? Ми жодного разу не брали участь в приватизації. Тобто все майно будувалося за кредити.

Ціна корупції в АПК. Податкове навантаження у нас на один гектар – 9 300 грн. Тобто один га землі ми обробляємо і за це платимо всі податки в розмірі 9 300 грн. Такий показник в АПК України – 800 грн. Земельний банк у нас 22 тис. га і 5 тис. під томатами, в Україні 32 млн га. Ми сплатили податків 205 млн грн, в країні – 25 млрд грн. Якби всі в аграрному бізнесі платили, як ми, то було б не 25 млрд грн, а 297 млрд грн. Тобто бюджет недоотримує 272 млрд грн.

Приклади корупції в реальному секторі економіки. Те, що нас торкнулося. Ми хотіли взяти дозвіл на зняття ґрунтового покрививу для будівництва східного заводу (2016 рік). Нормативний термін видачі – 30 днів. Подано 4 заяви. Отримано 4 відмови без вказівки причин. Чому відмовляли? Тому що сільгоспінфекція була в стадії ліквідації. Протермінування – 130 днів, дозвіл не видано досі.

Заявка на покупку валюти. Це було в 2015 році, нам треба було погасити кредит у Світовому банку. Нам Нацбанк відмовив, нас викреслили з реєстру, ми змушені були допустити протермінування кредиту.

Перевірка податкових органів з питання високої врожайності. Вдумайтеся, не низької врожайності, а високої. І неправомірністю сплати відсотків ЄБРР. Можете собі уявити? Європейський банк дає нам кредит, природньо, під відсоток. При цьому, якщо ви побачите, сумніви податкових інспекторів, що у нас не можуть бути томати з урожайністю 90 тонн з гектара. У цьому році у нас вже 101 тонна з гектара, це друга врожайність в світі після Каліфорнії в США. Вони засумнівалися, тому що за статистикою, середня – 33 тонни з гектара.

Потім у податківців виникло питання, як ми платимо Європейському банку відсотки. Хто кредитувався, знає LIBOR + 5%. Ось вони сказали, що такого поняття як "LIBOR" в українському законодавстві немає. Відповідно, зрозуміло, що витрати зі сплати відсотків ми не могли вважати як собівартість.

Далі. Уявіть собі, нам робили зауваження щодо нечіткого малюнка на шинах автонавантажувача і відсутності фіксатора на дверях теплиць. Через ці порушення був припис службі охорони закрити завод. Не усунути, а просто закрити завод.

Тепер – твердження податкових інспекторів, що заводи не споживали газ взагалі. Можете собі уявити, в цьому році ми споживаємо газ десь на 100 млн грн. за 2 місяці. Вони сказали, що ми не спожили жодного кубічного метра газу. Це реально, це акти. Нарахували нам штрафні санкції, порушили, до речі, кримінальну справу.

У 2015 році ми подавали 9 позовів до держави і податковим інспекторам на 14 млн грн. Ми всі суди виграли, але жоден з чиновників не поніс покарання. Це абсурдність нашої системи.

Про повернення ПДВ. Повертати 145 млн грн нам допомагав директор ЄБРР Шевки Аджунер особисто, бізнес-омбудсман Альгідрас Шемета, директор ЄБРР по Східній Європі і Кавказу Франсіс Маліж, керівник IFC в Україні Олена Волошина, бізнес-омбудсман Тарас Качка, керівник Європейської бізнес-асоціації Ганна Дерев'янко. 36 скарг було написано за цей період і нами, і ними. Ось ці європейці і українські поважні установи. Нам повернули через 13 місяців ПДВ 145 млн, при цьому кожен раз нам пропонували 35% відкату від цієї суми.

Ось така історія – песимістична. В історії тільки барону Мюнхгаузена вдалося витягнути себе і коня за волосся з болота, а чи може Україна себе витягнути? Напевно, складно, якщо нам не допомагатимуть європейці і міжнародне співтовариство.

А тепер найсвіжіший приклад. У вересні ми запустили завод в Снігурівці (Миколаївська область). Інвестиційний проект становив 55 млн доларів США. Для Миколаївського регіону – це солідна сума, тому що бюджет міста Миколаєва – 72 млн. Завод введений в експлуатацію 9 вересня. Як тільки ми його ввели (завод один з найбільших в Європі, технологічно йому немає рівних в Європі, ніхто в найближчі п'ять років такого заводу не побудує, бо все ноу-хау забрали з ринку і у себе реалізували), через 13 днів, з 29 вересня по 19 жовтня – документальна перевірка податкової, де у нас вимагають всі правовстановлюючі дозвільні документи введення в експлуатацію. Він ще й працювати нормально не розпочав, його запускати ще рік треба.

Я зробив запит – дозвільні документи, які ми повинні їм (податківцям – ред.) надати. Там вказаний дозвіл від санітарно-епідеміологічної служби. Ця служба вже давно ліквідована. А податкова досі вимагає дозвіл санстанції. Тобто в жовтні просять дозвіл від санстанції, яка в березні була ліквідована

Вчора ми отримали лист. Уявіть собі, що ми повинні їм дати. На заводі працювало близько 500 будівельників з різних організацій, 120 субпідрядників. Вчора вони у нас попросили час входу і виходу із заводу кожної людини, його ПІБ, ідентифікаційний код. Документи на кожну машину – що везла. Єдине, що, напевно, ми їм не дамо, це реєстр відвідування співробітниками туалету. Я вже жартую.

Відповідь податківці просили надати 13 жовтня, а направили лист 11. Ви уявляєте, за два дні два КамАЗи документів треба підготувати ...

Хто прийде будувати? Не прийде ніхто. Значить треба цих чиновників бити по руках і не давати їм руку. Немає у нас іншого варіанту, щоб щось почало будуватися. Тому треба посилювати законодавство щодо боротьби з корупцією.

Нас всіх обурює – взяли чиновника, відпустили, знову взяли-відпустили. Але поміняйте одну статтю в кримінальному кодексі – і все зміниться".

Надрукувати
мітки:
коментарів
12 грудня 2018
10 грудня 2018
07 грудня 2018
03 грудня 2018
21 листопада 2018
20 листопада 2018
19 листопада 2018
16 листопада 2018
12 листопада 2018
05 листопада 2018
02 листопада 2018
31 жовтня 2018
26 жовтня 2018