Поділитись:

Вперше за три роки на Волині зареєстрували захворювання на туляремію

Середа, 14 березня 2018, 13:12

На Волині після 3-річної перерви зареєстрували випадок захворювання на туляремію – мешканець Турійського району захворів під час проведення робіт у власному господарстві.

Про це повідомляє ДУ "Волинський ОЛЦ МОЗ України".

Територія Волині є ензоотичною по туляремії, починаючи з 50-тих років минулого століття. З того часу в області налічують 79 ензоотичних пунктів у 13 районах. Після 30-річнго затишшя захворювання серед людей знову почали виявлятись з 2002 року, коли майже щорічно реєструвалась туляремія. Востаннє хворого на туляремію виявили у 2015 році в смт. Турійськ.

Фахівці здійснюють моніторинг об'єктів довкілля для виявлення небезпечних збудників у природі, а позитивні лабораторні знахідки підтверджують високу захворюваність (епізоотію) серед гризунів. Так, у 2017 році виявлено наявність антитіл до туляремії у майже 4 % досліджених гризунів.

Довідково:

Туляремія – природно-вогнищева, зоонозна інфекційна хвороба, що характеризується ураженням крові, нервової системи та інших органів (верхніх дихальних шляхів, очей, нирок), а також лихоманкою та характерним збільшенням лімфатичних вузлів.

Резервуаром інфекції у природі є до 30 видів тварин (типова зоонозна інфекція). Але найбільше значення для людей мають мишовидні гризуни, у яких збудник тривалий час зберігається у нирках та потрапляє назовні із сечею, забруднює збудником хвороби все навколо.

Людина інфікується, як правило, при контакті із гризунами. Крім того, захворіти можна: при вживанні сирої води з водойм, споживанні забрудненої їжі (немитих яблук, овочів тощо); при вдиханні збудника з пилом (під час сільгоспробіт – обмолот інфікованого зерна, заготівля сіна тощо). Рідше хвороба виникає після укусів комах — кровососів: сліпнів, мух-жигалок та особливо іксодових кліщів (в період їх активності).

Початок хвороби гострий: підвищується температура тіла, з'являється головний біль, загальне нездужання, зниження апетиту. Завжди в місці проникнення збудника в організм збільшується лімфатичний вузол. Залежно від механізму передачі та вхідних воріт інфекції виділяють різні клінічні форми. Частіше зустрічається бубонна і виразково-бубонна (рідко – легенева та очна).

Вберегтись від хвороби допомагали щеплення протитуляремійною вакциною. Однак через її відсутність в Україні з середини 2000-х років різко знизився імунітет до цієї інфекції. Тому епідеміологи для профілактики захворювання радять дотримуватись певних порад:

  • забезпечити відповідний захист від гризунів і належне утримання місць проживання та джерел водопостачання (особливо індивідуальних криниць);
  • не споживати сиру воду з відкритих водоймищ та невідомих джерел;
  • проводити дератизацію приміщень та захищати харчові продукти від проникнення гризунів, надто у зерносховища і складські приміщення;
  • при сільгоспроботах по обмолоту зернових, заготівлі сіна тощо обов'язково використовувати засоби захисту для органів дихання і очей;
  • відповідно одягатись при відвідуванні лісу, риболовлі, полюванні чи просто відпочинку на природі.

Тривалий і важкий перебіг хвороби та повільне одужання (ефективність лікування залежить від своєчасно встановленого діагнозу) та можлива подальша інвалідність роблять це захворювання особливо небезпечним.

Надрукувати
мітки:
коментарів
06 грудня 2018
14 листопада 2018
29 жовтня 2018
23 жовтня 2018
17 жовтня 2018
11 жовтня 2018
04 жовтня 2018
03 жовтня 2018
24 вересня 2018
21 вересня 2018
09 липня 2018
24 червня 2018
30 травня 2018
26 травня 2018