Поділитись:

Субсидії-2018: які недоліки у нової системи нарахування

П'ятниця, 04 травня 2018, 14:50

Кабінет Міністрів ухвалив постанову № 329, за якою буде змінена система призначення та надання субсидій на оплату комунальних послуг. Головна мета постанови – зробити субсидії більш адресними та зменшити кількість осіб, що отримували допомогу, насправді її не потребуючи.

Постанову аналізує координатор комунальних та енергетичних програм Громадської мережі "Опора" Тетяна Бойко.

"Однозначно позитивно оцінюю внесені постановою № 329 зміни до системи нарахування субсидій. Вони дадуть можливість "відсікти" частину людей, які не є бідними і не потребують соціального захисту, але формальні критерії (а саме низький офіційний дохід) дозволяли їм потрапляти в програму субсидій та паразитувати за рахунок платників податків", – зауважила експерт.

Чи ідеальні ці критерії? Звісно, ні. Наприклад, зі слів Тетяни Бойко, не враховуються такі моменти, як машини на єврономерах ("євробляхах"), депозити, вартість квартир і авто.

Але це – суттєвий крок до того, щоб зробити систему субсидій більш справедливою, надати соціальний захист тим громадянам, які його справді потребують.

Є, на думку експерта, і недостатньо освітлені моменти.

"Не до кінця зрозуміло, що таке домогосподарство. Теоретично – це чоловік, дружина та їхні неповнолітні діти, але ж може бути багато нюансів. Через це важко зрозуміти, як "працюватиме" новація про те, що враховуються доходи не лише зареєстрованих осіб, але і пов'язаних з ними. Хоча загалом норма є правильною: часто в квартирі прописувався непрацюючий чоловік з дітьми, а жінка з високими доходами лишалася окремо. Тепер будуть враховуватися доходи і дружини", – додала вона.

Ще один незрозумілий момент — чому дохід ФОП враховується за нормативами і не беруться до уваги фактичні доходи згідно податкової декларації. Тобто "шпаринки" для того, щоб отримувати субсидії небідним людям все одно залишаються.

"Зважаючи на це, я прогнозую, що через якийсь час нас очікуватимуть нові, більш жорсткі критерії. Як би там не було, напрямок держава обрала правильний – забезпечити максимальну адресність", – зазначила Тетяна Бойко.

Очевидно, вважає експерт, наступним кроком буде реальна монетизація, коли кошти субсидіанти отримуватимуть на свої банківські рахунки. Тільки ведеться дискусія – чи можна буде вільно знімати ці кошти, чи тільки використовувати для оплати комунальних послуг, а знімати – лише залишки у випадку економії.

"Щодо монетизації, то сподіваюся, що в наступні місяць-два ми отримаємо постанову від Кабінету Міністрів, якою будуть закриті всі спірні моменти", – підсумувала вона.

VoxConnector для ІА "Конкурент"

Надрукувати
мітки:
коментарів
31 травня 2019
24 травня 2019
13 травня 2019
02 травня 2019
26 квітня 2019
24 квітня 2019
08 квітня 2019
04 квітня 2019
17 березня 2019
13 березня 2019
10 березня 2019
16:31
01 березня 2019
28 лютого 2019
22 лютого 2019
19 лютого 2019