Поділитись:

На Волині не було польсько-української війни, був геноцид, – президент Польщі

Субота, 14 липня 2018, 09:08

Немає спільної позиції після зустрічі президентів Польщі та України. Анджей Дуда і Петро Порошенко провели перемовини у Брюсселі, де брали участь у завершеному у четвер пополудні саміті НАТО.

Головною темою зустрічі лідерів обох держав було спільне історичне минуле, – пише "Польське радіо".

Президенти Польщі та України зустрілися у Брюсселі двічі. Після перемовин Петро Порошенко сказав, що спільна історія – це справа учених, а не політиків. "Наша спільна позиція полягає у тому, що ми повинні залишити історію дослідникам та історикам, і ми не повинні намагатися політизувати минуле. Минуле має об'єднувати, так як сучасне і майбутнє", – підкреслив він.

Інакше це питання представив президент Польщі. Під час повернення до Польщі Анджей Дуда сказав, що між двома країнами є великі розбіжності і що Україна повинна нині зробити жест у бік Польщі.

"Я чекаю історичної правди. Я говорю зрозуміло: на Волині не було жодної польсько-української війни, там був геноцид, там здійснювали етнічну чистку поляків, звичайних людей в селі, рільників, польських родин, дітей", – сказав Анджей Дуда, якого журналісти запитали про причини, чому не були зорганізовані спільні польсько-українські заходи із вшанування жертв 75-их роковин Волинської трагедії.

Коментуючи перебіг своїх перемовин з Порошенком, Дуда підкреслив: "Пан президент відповідає: але були акції також з польського боку. Я це не заперечую. Були, звісно, тільки диспропорція – величезна. Бо якщо кажуть, що загинуло щонайбільше кільканадцять тисяч, хоча дехто стверджує, що менш ніж десять, українського населення, то польські втрати оцінюють у 100 тисяч людей. І це не були військові, я ще раз повторюю, це були цивільні особи".

За словами польського президента, ці питання "повинні розв'язувати історики". "Але для того, щоб ми могли їх розв'язувати, має бути щонайменше згода на ексгумації", – зауважив президент.

"Якщо хтось не хоче погодитися на ексгумації, то я запитую, чому? Чи він боїться, що історична правда завдяки ексгумаціям буде насправді відкрита і абсолютно доведена, скільки цих людей спочиває у цих масових могилах?", – запитав Дуда.

На переконання президента Польщі, правда є умовою розвитку добрих відносин між Києвом та Варшавою у майбутньому. "Навіть якщо ця правда є найболіснішою", – зазначив він. Анджей Дуда додав, що вона може бути болісною як для української, так і для польської сторони. "Бо треба сказати так: ми теж не були святі у цьому і теж маємо перед чим схилити голову", – сказав польський президент.

Дуда прокоментував також сподівання української сторони стосовно змін положень у прийнятому в січні новому законі про Інститут національної пам'яті Польщі, що дозволяє відкривати кримінальні провадження за заперечення злочинів українських націоналістів, а також злочинів тих формувань, котрі колаборували з ІІІ Рейхом.

"Я сказав пану президенту: важко мати до нас претензії щодо того, що у нас парламент ухвалив положення, ті, котрі потім я оскаржив у Конституційному суді, тому що вважаю, що вони неточні. Але раніше саме в Україні були ухвалені ті гучні положення про прославляння чи героїзацію, як дехто їх називає, і досі не були змінені, попри мої прохання", – зазначив Анджей Дуда.

Нагадаємо, у травні 2015 року в Україні набув чинності закон, що визнає правовий статус учасників боротьби за незалежність України у 20-му столітті, зокрема членів УПА. Закон передбачає, зокрема, можливість покарання за зневагу ветеранів та заперечення цілеспрямованості їхньої боротьби.

Як сказав у четвер Анджей Дуда, у захищеному цим законом ґроні є "постаті, яких неможливо прийняти жодним чином – бо вони дійсно злочинці". "А ми не можемо погодитися з тим, що цих людей прославлятимуть і називати їх злочинцями не можна буде", – додав він.

За словами президента Польщі, саме український закон, який, на його погляд, не відповідає історичній правді, був причиною того, що в останні дні не було спільних заходів до 75-ї річниці Волинського злочину. Кожна зі сторін організувала власні пам'ятні заходи.

Раніше голова Канцелярії прем'єр-міністра Польщі Міхал Дворчик заявив, що "жодні перемовини з владою України про зміну закону про Інститут національної пам'яті Польщі у частині, що стосується злочинів українських націоналістів, не ведуться".

Надрукувати
мітки:
коментарів
22 березня 2019
17 лютого 2019
05 лютого 2019
29 січня 2019
28 січня 2019
14 січня 2019
12 січня 2019
10 січня 2019
09 січня 2019
08 січня 2019
07 січня 2019