Поділитись:

Олика втретє кличе навколишні села в ОТГ

Середа, 25 липня 2018, 09:31

Щоб пришвидшити процес створення об'єднаної громади із центром у Олиці, консультанти-ПУЛЬСовики Валентин Малиновський, Василь Гром та Тамара Зубенко побували з виїзною консультацією в потенційній ОТГ.

Про перспективи об'єднання та причини, що гальмують цей процес, подискутувати та послухати фахівців прийшли керівний склад Олицької селищної, Жорнищенської та Дідичівської сільрад, депутати, члени виконкомів, керівники бюджетних установ та місцевих підприємств, – інформує Волинське регіональне відділення АМУ.

На початку зустрічі Валентини Малиновський, консультант з правових питань, наголосив, що він і його колеги незалежні від жодних політичних та владних структур і діють винятково в інтересах громад. Також додав, що Асоціація міст України, яка за підтримки USAID впроваджує проекту "ПУЛЬС", одна з найавторитетніших неурядових організацій в Україні. Малиновський звернув увагу присутніх, що зволікання зі створенням Олицької ОТГ, об'єднання в яку вже двічі, на жаль, безрезультатно, ініціювала Олика, тягне за собою чималі втрати, зокрема і фінансові.

На сьогодні, не проти господарювати спільно з селищем Жорнищенська та Дідичівська сільради, решта сусідів поки вичікують. Тому Малиновський порадив почати процес створення ОТГ у форматі "селище + дві сільради", як передбачає Перспективний план, а решта, побачивши позитивні зміни, згодом приєднаються.

На прикладах волинських ОТГ, а їх в області вже 41, консультанти "ПУЛЬСу" аргументували присутнім, що децентралізаційна реформа незворотня і життя тих територій, які вже об'єдналися, змінилося разюче.

"Ви, на жаль, втратили час, а разом із ним серйозні гроші, а саме інфраструктурну субвенцію – додатковий бонус на розвиток громад. Щодо цієї субвенції, то виграли ті, хто об'єднався перший, на Волині у 2016 році її ділили на п'ят громад, 2017-го – на 15, цьогоріч – на 40, а в наступному на неї претендуватиме, найімовірніше, десь 50, а то і більше ОТГ, – зауважив Малиновський. – Тож не зволікайте і створюйте громаду у формі трьох, тоді не втратите шанс провести вибори цьогоріч у грудні, і вже 2019-го почати жити по-новому з самостійним бюджетом та податковою базою".

Про фінансову сторону об'єднання присутнім розповів Василь Гром, консультант з бюджетних питань. До речі, за його розрахунками фінансові надходження Олицької селищної ОТГ дають їй шанс бути уТОП-10 фінансово найспроможніших діючих ОТГ Волині.

"На сьогодні майже половина власних доходів бюджету області формують чинні ОТГ відносно до бюджетів, що підлягають реформуванню. Так Волинь за основними бюджетоутворюючими показниками нині вище середнього українського рівня і в цьому вагомий внесок бюджетів ОТГ. Якщо створите ОТГ у форматі відповідно до Перспективного плану і приєднаєте Покащів та Хорлупи, населення громади становитиме в межа 10,5 тисяч осіб, а власні доходи без ПДФО на 2017 рік будуть десь 10 мільйонів. Об'єднаються Олика, Дідичі та Жорнище, то це буде майже 84 % від цієї суми. Тобто у будь-якому форматі весілля успішно відбудеться, бо вистачить і населення, і доходів. А врахуйте, ще 60 % ПДФО, половина якого формуватиметься саме в Олиці, – зауважив Гром. – Тож підрахувавши власні доходи, ПДФО і змоделювавши 2018 рік, отримаємо зведений розрахунковий бюджет майбутньої ОТГ понад 24 мільйони гривень і зважте, що це без субвенцій та дотацій… Цих грошей вистачить на утримання всього чим опікуєтеся зараз з врахуванням додаткових повноважень, ще й на розвиток лишиться".

Озвучені цифри змусили присутніх замислитись над втраченим і значною мірою переважили шальки терезів у бік якнайшвидшого створення ОТГ. Хоча до того, вони висловлювали побоювання, зокрема щодо реорганізації шкіл та медичних закладів, закидали відсутність явного покращення після об'єднання у громадах сусідньої Рівненщини. Втім, попри всі ці вагання, люди все ж таки усвідомлюють, що варто поспішати, щоб сісти хоча б в останній вагон децентралізаційного потяга.

"Процес об'єднання безповоротний, ми робимо крок і повинні бути впевнені в завтрашньому дні, щоб через рік-два не пошкодувати про зроблене, – сказав після почутого Жорнищенський сільський голова Сергій Кучер.

Олицький селищний голова Олена Кашевська, зазначила, що має намір втретє ініціювати створення Олицької ОТГ і кликати сусідні громади до спільного господарювання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: НА ВОЛИНІ МОЖУТЬ СТВОРИТИ ЩЕ ОДНУ ОТГ

Надрукувати
мітки:
коментарів