Поділитись:

Без суду і слідства: в Україні за насильство виганятимуть на вулицю

Четвер, 13 вересня 2018, 15:15

У Міністерстві внутрішніх справ заявили про небувалий прорив в боротьбі з домашнім насильством – набув чинності відомчий наказ №654, який, на думку керівництва Міністерства, дозволить миттєво допомагати жертвам.

Копи зможуть при необхідності виганятит кривдника з житла – без суду, прямо на виклику, пише "Сегодня".

Що зміниться

Як заявила заступник Міністра внутрішніх справ Тетяна Ковальчук, відтепер поліцейські, які приїдуть на виклик, зможуть відразу подбати про безпеку жертви – наказ дозволяє виписати кривдникові термінове розпорядження.

"Воно зобов'язує правопорушника покинути місце проживання (перебування) особи, яка постраждала. Таке розпорядження містить заборону на вхід і перебування в цьому місці і будь-яким чином контактувати з потерпілою особою. Новації дозволять негайно ліквідувати загрозу життю і здоров'ю для постраждалої людини", – пояснила Ковальчук.

Припис може містити такі заходи: зобов'язання покинути місце проживання (перебування) особи, яка постраждала, заборона на вхід і перебування в місці проживання (перебування) особи, яка постраждала, заборона будь-яким способом контактувати з постраждалою особою.

Ризики

Однак оптимізм МВС розділили далеко не всі. У соцмережах розгорілися бурхливі дискусії про те, що видворення людини з його житла на 10 днів (згідно з приписом) виявиться на руку аферистам, які захочуть заволодіти нерухомістю або майном в момент відсутності власника.

"Часто адвокати при розділі майна в процесі розлучення рекомендують жінкам писати якомога більше заяв на своїх чоловіків як до поліції, так і до інших структур з метою тиску на суд", – коментує тему один з користувачів. Інші користувачі висловлювали побоювання, що видворена з свого житла людина, опинившись на вулиці і будучи "на адреналіні", може вчинити новий злочин: "Щоб був порядок, то потрібно затримувати таких осіб на добу-троє без рішення суду, за рішенням поліцейського".

До дискусії в інтернеті підключилися і поліцейські. Одні висловили побоювання, що нововведення так і залишиться на папері, інші парирували, що приписи допоможуть багатьом потерпілим, а кривдників змусять задуматися над своєю поведінкою.

"Я вважаю, що ефективнішим стали б не обмеження для кривдника, а надання тимчасового притулку для постраждалої людини. Припис має бути крайнім механізмом", – говорить поліцейська Оксана Санагурська.

Інші копи повідомили, що затримуватимуть людину лише в тому випадку, якщо побачать з її боку агресивні дії, які несуть загрози життю і здоров'ю для них або заявника. При цьому уточнили, що порушник, на якого винесено припис покинути житло, повинен повідомити поліцію про своє нове тимчасове місцеперебування. Куди повинен направлятися вигнаний з квартири дебошир – під паркан, до друзів, на лавочку до скверу – наказ не регламентує.

Зараз, зі слів патрульних, процедура інша.

"Приїхавши на такий виклик, ми переважно затримуємо бешкетників, відвозимо їх до відділку, далі з ними розбираються там. Коли дурощі у нього вляжуться, його відпускають додому", – пояснив один із патрульних поліцейських.

При цьому уточнив, що норма про розпорядження була й раніше – у вигляді статті в адмінкодексі, тільки при цьому копи не виписують таких документів. Штраф за його невиконання – від 170 грн до адмінарешту на 7 днів..

Думка юриста

Юристи вважають, що наказ порушує права людини.

"Недоторканність приватного житла і приватного життя гарантована Конституцією, наказ ж обмежує ці права", – говорить адвокат Іван Ліберман.

Із його слів, без участі суду рішення про розпорядження приймати не можна.

"Поліцейський може помилятися, бути втомленим, мати певну заангажованість або просто жити в цьому районі – загалом може суб'єктивно підійти до винесення припису", – міркує експерт. Ліберман, як і багато хто, впевнений в тому, що наказ створює благодатний грунт для афер: "Людина – власник житла, його співмешканка пише на нього скаргу в поліцію – її виселяють на вулицю. За цей час злочинці можуть винести все з його квартири".

Проте юрист вказує, що ідея правильна, але повинна бути істотно допрацьована: "Наказ можна було б привести до американських норм: там поліцейські можуть обмежити доступ до конкретного потерпілого, але не до приміщення. Причому на короткий час: наприклад, на три години . За цей час вони негайно звертаються до суду, де встановлюється, чи дійсно є підстави застосовувати до людини таке обмеження".

Також, на думку адвоката, через такий наказ суди можуть завалити справами щодо відстоювання своєї честі і гідності та спростування наклепу: "Так, когось визнають винним в насильстві, але буде і частина визнаних невинними. Ці люди зможуть подавати до суду проти тих , хто на них звів наклеп, хто порушив їх нормальний спосіб життя, і вимагати від 100 до 300 тис грн морального збитку ".

Водночас Ліберман вказує і на деякі нюанси позначення провини агресорів: "Наш суд звик просто посилатися на протокол поліцейського – вважається, що протокол є беззаперечним фактом. Я вважаю, цього недостатньо – свідчення поліцейського повинні бути обов'язково підкріплені належними доказами: матеріалом, зафіксовані нагрудним відеофіксатором. Тільки тоді суд може спиратися на ці свідчення. Тобто вина агресора в суді повинна бути підтверджена не тільки відомостями з заборонячого припису, а й вигляді відеодоказів. Це потрібно, щоб суддя побачив, так це агресор, як він поводився і чи не порушив процедур сам поліцейський. Також це все повинно бути в обов'язковій присутності того, кого звинувачують у домашньому насильстві і чиї права в зв'язку з цим обмежують. Сьогодні ж такі рішення часто приймають заочно на підставі протоколу поліцейського без самого порушника".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: #СТОПБУЛІНГ: ЯК ЗУПИНИТИ ЦЬКУВАННЯ У ШКОЛІ (ІНСТРУКЦІЯ)

Надрукувати
мітки:
коментарів
21 травня 2019
18 травня 2019
16 травня 2019
14 травня 2019
11 травня 2019
07 травня 2019
24 квітня 2019
17 квітня 2019
07 квітня 2019
06 квітня 2019
05 квітня 2019
01 квітня 2019
27 березня 2019