Поділитись:

Українцям дозволили відпрацьовувати борги за "комуналку"

Субота, 29 вересня 2018, 08:31

Тепер боржники ОСББ за компослуги можуть частково відпрацювати недоплату – це дозволяє новий порядок погашення боргів за ЖКП мешканцями багатоповерхівок, днями затверджений Кабміном.

В уряді вважають, що нововведення допоможе зменшити суму боргів, в ОСББ воліють взяти товарами, а фінансисти кажуть, що не опрацьовано питання з податками, – інформує "Сегодня".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: УКРАЇНЦІВ ОЧІКУЮТЬ НОВІ ТАРИФИ НА ГАЗ ТА ТЕПЛО

Теорія

Право використовувати працю мешканців в обмін на оплату "комуналки" прописано в чинному більш ніж рік законі про об'єднання власників багатоквартирних будинків (ОСББ). А ось жителі квартир в багатоповерхівках, обслуговуванням яких займаються керівніі компанії (колишні ЖЕКи), такої можливості позбавлені – тільки гроші. Зараз Кабмін нарешті розробив порядок взаємозаліку за схемою "борг проти роботи" для ОСББ і затвердив типові договори. Нововведення в тому, що дозволено ухвалювати рішення щодо відпрацювання боргу на не на загальних зборах, а рішенням правління, що набагато оперативніше. Ініціатором може бути як боржник, так і правління, але тільки добровільно. Укладається договір за підписами сторін про виконання робіт на суму, яка не перевищує розміру заборгованості. Після його виконання і остаточний звіт інспекції боржника видається довідка, на скільки зменшився борг. Але відпрацювати можна лише один вид боргу – з утримання будинку та прибудинкової території. За воду, газ, електроенергію, опалення, вивезення сміття розрахуватися працею не вийде, оскільки це послуги сторонніх організацій. Боржник може виконувати або некваліфіковану роботу (прибирання території), або – при наявності кваліфікації і відповідного посвідчення електрика, зварювальника або сантехніка – міняти лампочки, ремонтувати проводку, крани і так далі.

Практика

Голови ОСББ обережно оцінюють ідею. Глава одного з київських ОСББ Валерій Гуманенко розповів, що з боржників вони часом брали будматеріалами, необхідними для утримання будинку.

"Ціна зазвичай договірна, – уточнив Гуманенко. – А ось випадків відпрацювання я не пригадаю, в основному зверталися з заявами про реструктуризацію боргів. Та й найбільші борги у них – за опалення і гарячу воду, а не за утримання будинку. Не думаю, що ця ідея стане масовою, адже часто неплатники навпаки "качають права", намагаючись знизити суму в рахунках за обслуговування будинку. Мовляв, прибирають погано, сніг не чистять".

Також, із його слів, такі тимчасові працівники не вигідні, бо не вирішують проблему із закриттям вакансій. Реальні варіанти – попрацювати двірником на час його відпустки або за договором підряду виконати кваліфіковану роботу в будинку: відремонтувати батарею, електропроводку, полагодити дах...

А мешканці схвалюють нововведення.

"У мене дружина в декреті, заробляю поки небагато, накопичився борг. Працюю позмінно, тому нам цілком реально відпрацювати хоч якусь частину боргу, потрудившись двірником або прибиральником під'їздів в своєму будинку. Чи запропонує правління ОСББ такий варіант – буду розглядати", – розповів нам житель багатоповерхівки на столичних Позняках Юрій Пластун.

Треба платити податки

"Фактично це дохід боржника, тому ми як податковий агент повинні нарахувати на цю суму 22 % ЄСВ, 18 % податку на доходи фізосіб (ПДФО) і 1,5 % військового податку, – каже Земченко. – Кабмін забороняє брати з боржника більше, ніж сума боргу. Виходить, податки повинно платити ОСББ. Наприклад, на погашення боргу в 1000 грн ми за рахунок інших мешканців повинні сплатити 415 грн податків. Сумніваюся, що це буде працювати".

Зі слів Земченка, навіть якщо податки зарахувати у вартість боргу, наприклад з 1000 грн – 585 відпрацювання, 415 податки, то сплатити їх треба живими грошима, взаємозалік не вийде, а у боржника, припустимо, грошей немає. У ДФС підтвердили, що такий взаємозалік оподатковується, адже є доходом боржника:

"На нього повинні нараховуватися ЄСВ, ПДФО та військовий збір. 22 % має сплатити ОСББ, решта – той, хто отримав дохід".

Надрукувати
мітки:
коментарів
25 квітня 2019
15:51
08:10
24 квітня 2019