Поділитись:

Нічийна земля: на Волині майже 8 тисяч гектарів невитребуваних паїв (інфографіка)

Середа, 10 жовтня 2018, 09:50

Територія практично п'яти Києвів не потрібна своїм власникам – 391 тисяча гектарів, згідно з моніторингом земельних відносин, який був започаткований в рамках проекту Світового Банку та провів повну інвентаризацію всієї ріллі в земельному кадастрі, вважаються невитребуваними.

Що від цього втрачає країна, розповідає кандидат економічних наук Віталій Данкевич.

У житті "невитребуваними паями" вважають усі ті землі, які опинилися на півдорозі між колективною власністю колишніх колгоспів та приватними земельними ділянками пайовиків. Це або землі, на які не було видано сертифікати, або земельні ділянки, визначені в натурі, але без оформленого права власності. Фактично, люди, які мали б ними володіти, прав на цю землю не мають. Зі слів юристів, які займаються цим питанням, оформлювати документи власники часто відмовляються через мораторій на продаж землі: змоги продати паї вони не мають, а займатися здачею в оренду чи обробкою не мають можливості чи бажання.

Відповідно до законодавства, здавати в оренду ці невитребувані паї можна за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації для використання за цільовим призначенням. Але до моменту, коли їх власники оформлять державні акти на право власності на земельну ділянку. Це зазначається в договорі про оренду. Водночас реєстрація права оренди таких ділянок законодавством не передбачена і орендарі не можуть їх включити в зареєстрований земельний банк. Через це під час перевірок часто можуть виникати питання щодо законності використання таких земель.

Тому часто невитребувані паї орендуються нелегально, не проходять по документах, а громади, на чиїй території знаходиться найбільше таких невитребуваних паїв, втрачають чималі суми податків.

Невитребувані паї по регіонах України

[image=51984 class="clicable-image" data_full=/img/original/feed_publication_image/31/31242_UhobyZDn2ydT.jpg ]

Лідерство за кількістю невитребуваних паїв належить Житомирській (28 318 шт.), Івано-Франківській (26 080 шт.), Чернігівській (9561 шт.), Хмельницькій (6736 шт.), Вінницькій (4458 шт.) областям. Найменша їх кількість – у Чернівецькій (143 шт.), Тернопільській (290 шт.), Закарпатській (418 шт.), Миколаївській (666 шт.) областях. На Волині таких паїв налічується 2687 штук.

За площею найбільше невитребуваних паїв залишилося в Житомирській (85 976,0 га), Чернігівській (40 766,4 га), Сумській (30 116,6 га), Івано-Франківській (26 436,0 га), Харківській (25 382,9 га) областях. Найменше за площею невитребуваних паїв у Чернівецькій (188,0 га), Закарпатській (450,5 га), Тернопільській (552,0 га) областях. На Волині – 7799,9 га.

Через невизначеність питання невитребуваних паїв величезні території обробляються фактично незаконно, а їх власники та громади, до яких географічно належить ця земля, втрачають величезні кошти.

Довідково:

Невитребуваний пай, або невитребувана земельна частка (пай) – терміни, які широко використовують як державні службовці, так і громадяни. Але офіційно ці терміни не визначені.

VoxConnector для ІА "Конкурент"

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: НОВІ ЗЕМЕЛЬНІ ПРАВИЛА: ЩО ДАСТЬ ЗАКОН ПРО КОНСОЛІДАЦІЮ

Надрукувати
мітки:
коментарів
19 квітня 2019
20:00