Поділитись:

"Перестаньте виправдовуватися за україномовність, ви нікому не винні!", – Оксана Забужко

Вівторок, 30 квітня 2019, 00:30

Україномовні українці повинні перестати виправдовуватися за власну мову, тому що вперше від 1927 року їх захищає закон.

Так прокоментувала прийняття "мовного закону" відома волинська письменниця Оксана Забужко. Про це вона написала у Facebook.

"Дорогі україномовні співвітчизники, по-моєму, ви ще не зрозуміли: вперше від 1927 р. вас ЗАХИЩАЄ ЗАКОН.
Навіть якщо це поки що тільки символічний капітал – це капітал. І колосальний. І нам усім, яко громадянам (незалежно від того, в якій хто мові роджений), іще належить навчитись ним користуватися.

Тому, для початку – перестаньте, нарешті, ВИПРАВДОВУВАТИСЯ за свою україномовність, як це мусили робити наші батьки, діди й прадіди ("та ні–ні, та не подумайте чого такого, я зовсім не націоналіст/фашист/бандєровєц, я й по-російськи можу, гражданін начальник, і Пушкіна люблю, і взагалі ще 4 мови знаю, тільки не бийте!"), – другий день мелькають перед очима написані в цьому дусі "пояснювальні записки" україномовних до "партії вілкулівців", які вмить заголосили мов ужалені, що їх "раскалывают"(с)), – мовляв, та як же ж, та чом же ж, та що ви таке кажете, шановні, та неправда ж цьому, та зрозумійте ж і нас... І я знов чую ті самі принижені інтонації, з якими в 1979 р. виправдовувався перед нами-другокурсниками за свою "ідейно хибну" дисертацію про Драгоманова зацькований ще в 1972 р. професор Дмитриченко, Царство йому небесне, – і мені так само болюче-ніяково зараз ці "пісьма дружби" читати, як було тоді, 18-літній, його слухати...", – написала письменниця.

За словами пані Забужко, ті українці, які розмовляють саме українською мовою, відтепер не повинні нічого нікому доводити, адже нарешті мають право на рідну мову, яку вдалося зберегти попри усі політичні і суспільні негаразди.

"Все. Крапка, україномовники, ви нікому не винні. Ви В СВОЄМУ ПРАВІ, і нічого не мусите більше доводити – це ваша хата, і це ваша мова: та сама, за яку ще недавно розстрілювали, а зовсім-зовсім недавно, уже на нашій пам'яті – глузували: та, що від перших графіті Софії Київської документально "прописана" на цій землі як єдина автохтонна (за винятком іще кримськотатарської – в Криму). Один Бог відає, як ми її зберегли (тільки зі слов'янських поруч за цей час ляснули – верхньолужицька з кінцями, білоруська – на грані...), – але ми її таки зберегли, вчора це стало остаточно підтвердженим фактом", – додала письменниця.

Оксана Забужко також закликала поставити окремі свічки у церкві за тих, хто загинув у боротьбі за мову протягом останніх півтора століття, адже "схоже, у Бога на нашу мову був/є якийсь окремий серйозний план...".

"А кому це не до вподоби – ну так ніхто ж тут силою не держить: світ широкий, рейсів з України багато, онде в Борисполі, кажуть, новий термінал відкривають – які проблеми, щасливої дороги й гарного лету!", – додала Забужко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Мова – це зброя у війні за уми людей", – Андрій Лучик

Надрукувати
мітки:
коментарів
16 липня 2019
15 липня 2019
03 червня 2019
15 травня 2019
15:43
14 травня 2019
11 травня 2019
27 квітня 2019
13:03
26 квітня 2019
25 квітня 2019
11:22
10 квітня 2019
01 квітня 2019
17 березня 2019