Поділитись:

Експерти з'ясували, що сон – це ключовий елемент навчання, тому кидайте все і йдіть спати

Неділя, 05 травня 2019, 23:52

Повноцінний нічний відпочинок безумовно важливий для пам'яті. Але справжній зв'язок нейробіологи тільки починають розуміти.

Якке Таммінен – викладач психології в університеті Роял-Голловей. Безліч його студентів не сплять ніч перед іспитом, сподіваючись визубрити якомога більше. Але це "найгірший для вас варіант", попереджає Таммінен. І йому можна вірити, адже він – експерт у питаннях впливу сну на пам'ять людини.

Проте для закріплення знань у мозку необхідний саме сон. І причину цього явища пояснюють дослідження Таммінена та інших. Учасники його найновішого проекту вивчають нові слова, а потім не сплять усю ніч, щоб перевірити, як ці слова запам'ятаються.

Про це повідомляє ВВС.

"Сон – це справді ключовий елемент навчання, – каже Таммінен. – Поки ви спите, ваш мозок продовжує навчатись і засвоювати інформацію. Він трудиться від вашого імені, щоб не змарнувати багатогодинне навчання".

Дослідники з'ясували, що під час сну по-різному взаємодіють ділянки мозку, які відповідають за логіку (лобна частка) та емоції (мигдалеподібне тіло).

Нічні ритми

Для оптимального функціонування організму (на роботі, навчанні чи в інших сферах життя) вам необхідно створити для себе розмірене середовище.

Якщо спосіб життя, середовище чи генетичний розлад викликають порушення сну, то найпростіший вихід – вночі затуляти вікно щільними шторами, а вдень, коли темно, вмикати яскраве світло, щоб відтворити природні цикли дня/темряви.

Рятівний денний сон

Циркадний ритм в навчанні дорослих відіграє важливу роль. Проте особливо вона помітна в дитинстві.

У дітей повільний сон триваліший, ніж у дорослих. Можливо, тому вони навчаються швидше, миттєво засвоюють як мови, так і інші знання.

Дітям потрібно спати вдень, щоб запам'ятати все, що вони вивчили. 

В лабораторії дитячого сну Тюбінгенського університету в Німеччині досліджують роль сну в покращенні дитячої пам'яті. Вчені моніторять активність дитячого мозку під час сну й ту кількість інформації, яку діти засвоюють до та після сну.

За їхніми висновками, сон допомагає отримувати доступ до прихованих знань (процедурна пам'ять) і перетворювати їх на відкриті (декларативна пам'ять).

Дорослі теж можуть розраховувати на інформацію, отриману впродовж дня. Однак, як пояснює дослідниця Катаріна Цінке, "ефективніше цей процес відбувається у дітей".

"У ранньому дитинстві результати кращі, бо мозок тільки розвивається", – розповідає Домінік Петіт, координаторка канадської Мережі сну й циркадного ритму. Простіше кажучи, дітям потрібно спати вдень, щоб запам'ятовувати все, що вони вивчили.

"Завдяки денному сну в маленьких дітей збільшується словниковий запас, розвиваються навички узагальнення значень слів і абстракції при вивченні мови, – пояснює Петіт. – Однак для пам'яті й навчання сон надзвичайно важливий протягом усього життя людини".

Крім того, сон допомагає змінити можливості доступу до інформації. Відпочилий мозок більш гнучкий, легше видобуває інформацію. А також йому краще вдається виокремлювати найважливіше.

"Власне, це активний процес зміцнення пам'яті, - зазначає Цінке, - коли запам'ятовується найважливіша інформація (суть)".

Тож для дітей і дорослих, що вивчають мову, тривалий сон - не ознака лінощів. Він життєво необхідний для утворення зв'язків у мозку та ритмів нашого організму.

А отже, після наступного інтенсивного уроку Duolingo відразу лягайте спати. І тоді, прокинувшись уранці, ви здивуєтесь, як багато засвоїли.

Прочитатиоригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Антисептики чи мило для рук, що ефективніше

 

Надрукувати
мітки:
коментарів
12 вересня 2019
04 вересня 2019
18 серпня 2019
17 серпня 2019
16 серпня 2019
11 серпня 2019
02 серпня 2019
01 серпня 2019
29 липня 2019
15 липня 2019
09 липня 2019
04 липня 2019
27 червня 2019
18 червня 2019