Поділитись:

Супрун розвіяла міфи про тиск

П'ятниця, 17 травня 2019, 19:32

В Україні кожен третій дорослий має підвищений артеріальний тиск. Така сама тенденція спостерігається і в світі. Через високий тиск зростає ризик розвитку мозкового інсульту, інфаркту міокарда, серцевої чи ниркової недостатності. 

У світі підвищений артеріальний тиск спричиняє близько 7,5 мільйонів смертей щороку. Це понад 12 % від загальної кількості. Про це зазначила у Facebook в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун. 

Із її слів, більшість людей з високим тиском не мають ознак або симптомів, навіть якщо показники артеріального тиску досягають небезпечно високих рівнів. В той час деякі люди в разі підвищення тиску можуть мати головний біль, задишку або носові кровотечі. Але ці ознаки і симптоми не є специфічними і зазвичай не проявляються, поки тиск не досягне важкого або небезпечного для життя рівня.

Кожен другий хворий на артеріальну гіпертензію в Україні не знає про свій стан. Ба більше, люди що знають, не лікуються або не контролюють свій тиск.  

Регулярне вимірювання артеріального тиску допоможе вчасно виявити проблеми зі здоров’ям на початковому етапі та звернутися до лікаря, а відтак уникнути небажаних наслідків.

Що треба знати про артеріальний тиск: 

  • Для дорослої здорової людини оптимальним є артеріальний тиск 120/80 мм.рт.ст. 
  • За останніми рекомендаціями Європейського товариства кардіологів 2018 року, тиск 140/90 мм рт.ст. і вище є причиною для встановлення діагнозу артеріальної гіпертензії.
  • При вимірюванні тиску в домашніх умовах приводом для звернення до лікаря задля діагностики артеріальної гіпертензії є показник 135/85 мм рт.ст.

Коли вимірюєте тиск, потрібно дотримуватися таких правил:

  • Робити це потрібно в спокійному місці після 5 хвилин відпочинку, в положенні сидячи та спираючись на спинку стільця, обидві ноги тримати на підлозі.
  • За 30 хв до вимірювання тиску не можна курити, вживати каву та інші напої, що містять кофеїн, пити алкоголь та виконувати інтенсивні фізичні вправи. 
  • Використовувати для вимірювання потрібно манжетку відповідного розміру: для більшості людей підходить стандартна (ширина – 12-13 см, і довжина – 35 см)
  • Манжетка має бути розміщена на плечі на рівні серця, на 2-3 см вище ліктьового згину, руку мають вільно лежати на столі. 
  • Виміряйте тиск щонайменше двічі з інтервалом 1 хвилина та розрахуйте середній показник.

За тиском стежити потрібно всім, незалежно від віку. На артеріальну гіпертензію хворіють не лише люди старшого віку. Останнім часом зростає кількість випадків артеріальної гіпертензії серед дітей та молоді.

Кілька поширених міфів про вимірювання тиску:

1. Механічні сфігмоманометри точніші за автоматичні прилади.

Ми підсвідомо надаємо перевагу знайомим та зрозумілим речам і навичкам. Але прогрес невпинно крокує вперед. Сучасні автоматичні та напівавтоматичні прилади для вимірювання тиску з манжеткою на плече мають високий клас точності та рекомендовані як для професійного, так і для індивідуального використання. Обмеження щодо точності стосуються переважно приладів для вимірювання тиску, які накладаються на зап’ястя.

2. Часто пацієнти, отримуючи різні показники тиску після двох або трьох вимірювань, вважають свій «домашній»  прилад несправним і навіть приносять його лікаря на перевірку.

Насправді абсолютно нормально отримувати різні результати. Тиск та пульс – дуже мінливі величини, які реагують на різні подразники зовні і всередині організму. Саме тому й рекомендується робити кілька вимірювань і визначати середній показник. Якщо ж ви сумніваєтесь у справності приладу, зверніться не до лікаря, а в пункти сервісного обслуговування. Там ви зможете отримати діагностику приладу та перевірити його точність. Це, до речі, треба робити раз на рік.

3. Поняття «робочого тиску» – це міф. Деякі люди називають високий тиск своїм нормальним станом, оскільки не мають скарг та негативних відчуттів. Але це не означає, що лікуватись не потрібно. Українські пацієнти з серцево-судинними захворюваннями можуть отримувати необхідні ліки безоплатно або з невеликою доплатою за програмою “Доступні ліки”. За наявності електронного рецепта від сімейного лікаря препарати видадуть у будь-які аптеці, яка бере участь у національній програмі.

Пам'ятайте: артеріальну гіпертензію важливо вчасно виявити та лікувати. Іноді цю хворобу називають німим вбивцею – за відсутності значного дискомфорту та болю постійно підвищений тиск чинить несприятливий вплив на серце, судини й нирки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Надрукувати
мітки:
коментарів