Поділитись:

Золоті овочі: чому подорожчали продукти

Субота, 01 червня 2019, 13:25

Олександр Паращій, керівник аналітичного відділу Concorde Capital, проаналізував причини росту цін та чи має прогноз Нацбанку щодо уповільнення інфляції шанси справдитися.

Адже у 2019 році регулятор очікує уповільнення інфляції до 6,3% на кінець року та досягнення цільового показника 5% наприкінці 2020 року. Проте квітневий показник інфляції перевищив прогноз — 8,8% у річному вимірі та 1% у місячному вимірі.

Неочікуваний стрибок

Квітень 2019 року відзначився вищими показниками інфляції, ніж очікував Нацбанк. На 12,6% зросли ціни на овочі, а також на 1,2-07% на м’ясо, рибу, масло тощо. Харчові продукти поводять себе не так, як очікували в НБУ, і саме вони значною мірою стали причиною пришвидшення інфляції у квітні — хоч і не єдиною.

Що робитиме Нацбанк

Зараз головний і чи не єдиний ефективний інструмент НБУ для впливу на інфляцію — це облікова ставка, яку наприкінці квітня вперше за два роки знизили до 17,5%. Ми бачимо, що протягом 1,5 років цей інструмент насправді працював, попри активну критику, в тому числі з боку уряду. Інфляція справді уповільнилася, аж поки не зіграли погодно-аграрні фактори і не спричинили її новий стрибок.

Фактори, що сприяють росту інфляції

Погодно-аграрний фактор

Проблема полягає в тому, що погодний і, відповідно, аграрний фактори дуже важко передбачити, а вплив на ціни вони мають суттєвий: адже продукти харчування становлять дуже високу частку у споживчому кошику українця.

У квітні ціни на продукти підскочили, особливо — на овочі. Білокачанна капуста подорожчала на 43,9%, цибуля — на 29,1%.

У Нацбанку підвищення попиту на окремі харчові продукти через їх обмежену пропозицію на ринку назвали одним із тимчасових факторів, відповідальних за підвищення інфляції.


 

Зростання цін на овочі у квітні 2019

Білокачанна капуста

43,9%

Цибуля

29,1%

Буряк

16,8%

Морква

14,9%

Картопля

5,7%

Джерело: Держстат

Але продукти — не єдиний фактор впливу на ціни.

Енергетика та ціни на паливо

Другий фактор, про який згадав Нацбанк — це перебої з імпортом нафтопродуктів з Білорусі та обмеження з боку Росії. Ми вже чули заяви Росії про обмеження імпорту до України паливно-мастильних матеріалів. В цьому секторі РФ займала досить велику частку: у 2018 році Росія експортувала до України близько 3,3 млн тонн нафтопродуктів. Тому вплив цих обмежень на інфляцію буде відчутним.

З іншого боку, цієї весни глобальні ціни на газ зменшилися, що дозволило Нафтогазу знизити ціну на газ для населення: до 8,24 грн за кубометр з 1 травня порівняно з 8,55 на початку березня. Ефект від цього буде незначний, але збільшення тарифів на газ, яке прогнозували ще з початку року, у травні не відбулося, і це позитив.

Можливі загрози

Курс гривні

Серед ризиків, які можуть проявитися до кінця року — курсова стабільність. Якщо ми не зможемо налагодити нормальні відносини з МВФ до кінця року, є ризики курсових коливань, а це впливає на рівень цін, адже велика частина товарів, які ми споживаємо, імпортні.

Політична невизначеність

Дуже багато залежатиме від нового уряду і того, коли він з’явиться. Дострокові парламентські вибори можуть мати позитивний вплив, оскільки невизначеність закінчиться на три місяці раніше.

Від цього залежать також наші стосунки з міжнародними донорами та інвесторами. Адже поки існує політична невизначеність, інвестори не поспішають заходити в Україну.

Разом із тим, експерти не вважають прогноз НБУ по інфляції на 2019 рік — 6,3% — занадто заниженим, хоча наш власний прогноз є вищим — 6,8% на кінець року. Шанси на те, що збудеться прогноз НБУ, непогані, але це залежить від монетарної політики. У своїх розрахунках вони виходили з того, що вона буде пом’якшуватись, але у світлі останніх політичних подій пом’якшення може відкластися.

VoxConnector для ІА "Конкурент"

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Ціна на газ для населення: чому знижується і чого очікувати далі

Надрукувати
мітки:
коментарів
21 серпня 2019
17 серпня 2019
05 серпня 2019
23 липня 2019
18 липня 2019
11 липня 2019
04 липня 2019
24 червня 2019
06 червня 2019
04 червня 2019
27 травня 2019
23 травня 2019
15 травня 2019