Поділитись:

Чому маршрутка мовчки дивилася, як б'ють жінку

Четвер, 13 червня 2019, 07:40

Днями медіа повідомили про жахливий випадок, що стався в київській маршрутці. До салону зайшла жінка, що ніби була трішки напідпитку. Вона обурювалася, що водій не зупинився одразу. Одному з пасажирів, молодому чоловіку, набридли ці крики і він вирішив вгомонити попутницю, почав кричати сам, зав’язалася колотнеча. Жінка ніби то смикнула його за навушники та пошкодила їх. Чоловік оскаженів і розбив їй лице до крові.

Салон був заповнений людьми. Ніхто не заступився. Не втрутився у ситуацію і водій.

Чому десятки людей в авто просто спостерігали, а один із пасажирів знімав це на відео, що і виклав в мережу?

Читаючи це, поведінка пасажирів виглядає дивною та нелогічною.

У своїй книжці «Переломний момент» канадський журналіст Малколм Гладуелл описує схожу ситуацію, яка скінчилася трагедією.

У 1964 році в Нью-Йорку відбулося вбивство молодої жінки, яку звали Кітті Дженовезе. Його свідками стали 38 людей, які спостерігали за насильством з вікон.

Убивця переслідував жертву, кидався на неї з ножем, це бачили сусіди, одначе жоден з них не зателефонував до поліції.

Ейб Розенталь, редактор New York Times, пояснює цю апатію тиском великого міста.

«Можна припустити, що їхня апатія насправді є різновидом апатії великого міста. Якщо тебе оточують з усіх боків, якщо на тебе тиснуть мільйони людей, то твоє психологічне виживання залежить від того, чи зможеш ти захиститись від їхніх зазіхань на тебе, і єдиний спосіб себе захистити  - ігнорувати інших якомога частіше. Байдужість до ближнього, до його проблем стала умовним рефлексом як у Нью-Йорку, так і в інших великих містах».

Байдужість по відношенню до Кітті Дженовезе Гладуелл мотивує, засновуючись на дослідженні двох психологів із Нью-Йорка – Бібба Латейна та Джона Дарлі. Вони стверджують, що єдиним фактором, який вплинув на те, чи буде допомога жертві чи ні, – кількість свідків пригоди.

У ході одного з експериментів студент імітував приступ епілепсії в кімнаті. Якщо по сусідству жила лише одна людина, то вона приходила на допомогу у 85% випадків. Якщо чули напад чотири людини, то вони приходили на допомогу у 31% випадків.

Це підтвердили і інші експерименти.

Іншими словами, коли люди перебувають у групі, відповідальність за дії розчиняється. Таким чином люди насправді набагато чутливіші до оточення, аніж це здається.

***

Колективна відповідальність призводить до бездіяльності, мовчазної згоди навіть проти тих речей, які здаються неприйнятними для конкретної особи. Можливо, це частково пояснює, як мільйони людей мовчки терплять тиранів, готові жити у злиднях та підкорятися негуманним законам та правилам.   

Надрукувати
мітки:
коментарів
13 вересня 2019
12 вересня 2019
04 вересня 2019
09:00
03 вересня 2019
30 серпня 2019
28 серпня 2019
25 серпня 2019
19 серпня 2019
18 серпня 2019
17 серпня 2019
16 серпня 2019
14 серпня 2019
12 серпня 2019
06 серпня 2019