Поділитись:

12 пласких питань ПРО ЙОГУ до інструкторів

П'ятниця, 21 червня 2019, 12:00

21 червня прихильники практики йоги розстеляють свої килимки з особливою радістю. Адже саме цього дня світ відзначає День йоги. Попри популярність цього заняття, у світі й досі є чимало стереотипних уявлень про це йогу, її мету та можливості. До слова, спробувати, що таке йога, можна буде безплатно у неділю, 23 червня, о 16:30.

А поки «Конкурент» адресував інструкторам йоги 12 питань.

Погодилися відповісти на них викладач та засновниця центру «Територія Йоги» Христина Губська, засновник, керівник, викладач у Йога центр «Yoga IF School» (м. Івано-Франківськ) Юрій Сулик, керівник, інструктор центру йоги «Анахата» Ірина Нікішина та інструктор Української федерації йоги Дмитро Шевченко. 

Поїхали!

 1. Що таке йога? Це гімнастика, фізкультура чи якесь духовне вчення? 

Юрій Сулик: Йога – це все разом. І набагато більше. Немає аспектів життя, яких не зачіпає йога, власне, практика йоги накладається на абсолютно все: фізична практика, спосіб життя, мислення, кар’єра тощо. Більшість людей асоціюють йогу із фізичними вправами, і вони справді в йозі неймовірні, для багатьох вони є основою практики.

Юрій СуликЮрій Сулик
Автор фото:facebook.com/SylukJurij

Дмитро Шевченко: Йога містить гімнастику, фізкультуру, духовне вчення і не тільки. Визначення йоги, як, власне, її цілі, завдання та методів, постійно змінюються і розвиваються. Наразі в масовій свідомості йога частіше пов’язана із худими, підтягнутими тілами в складних, практично неможливих для більшості нормальних людей положеннях тіла. Відверто кажучи, абсолютна більшість гімнастичних вправ в йозі стає суттєвою, починаючи із середніх віків. Тобто сама ідея фізичних вправ в йозі досить молода. А деякі із найбільш популярних асан сьогодні взагалі виникли в 20-му столітті. Те саме стосується і духовної складової. Якщо аналізувати Упанішади, Махабхарату, йогівські сутри, можна побачити, що як цілі, так і способи їх досягнення змінювалися (і продовжують змінюватись).

 1. Чи потрібні для йоги обов’язкові атрибути: спеціальний одяг, килимок, інше обладнання?

Христина Губська: Основний обов'язковий атрибут – велике бажання практикувати йогу. Все інше прийде згодом. Коли я починала, у мене був ще радянський коц і одні спортивні штани в смужку. Тепер мій арсенал обріс професійними килимками, більш зручним одягом, допоміжними предметами, але я легко обходжуся і без цього всього. Йога – це найперше наш внутрішній стан, який приходить внаслідок практики і, аби проживати його, абсолютно не потрібно ніяких предметів.

Христина ГубськаХристина Губська
Автор фото:facebook.com/chrystyna.hubska

 1. Можна почути про «парну йогу», «гарячу йогу» і навіть «пивну». А які різновиди йоги насправді бувають?

Дмитро Шевченко: Насправді різновидів йоги багато. Все залежить від визначення йоги та критеріїв поділу. Традиційно виділяють такі різновиди: хатха-йога, карма-йога, джнана-йога, бхакті-йога, лайа-йога. Останні кілька десятиліть, коли йога почала набувати популярності, багато людей вирішили, що власний стиль і напрямок – це конкурентна перевага. Якоїсь процедури чи критерію виділення нового різновиду йоги не існує, і почали виникати всілякі «йога-фітнес», «пивна йога», «дога» (йога для собак), «гаряча йога», та ін., ще більш безглуздіші. Поруч зі стилями, які, очевидно, виникають на хайпі, виникають і продумані, серйозні школи, як-от, наприклад, вріддхі йога (для зрілих людей), прасу йога (для вагітних), йогатерапія (для відновлення та підтримки здоров’я), кайя йога (для фізичного та естетичного розвитку тіла), сандхаана йога (динамічний стиль).

Юрій Сулик: Різновидів методів і підходів є велика кількість. А озвучені варіанти йоги, це, скоріше, ФАН, чим ЙОГА. Йогою займаються сотні мільйонів людей, відповідно, бізнес-індустрія постійно придумує нові фішки для «заманювання клієнтів». Деякі такі фішки є достатньо хорошими нововведеннями, наприклад «парна йога», а от «пивна» – це антийога, тому що алкоголь, з точки зору філософії йоги, належить до категорії «дуже шкідливо». 

 1. Чи треба сповідувати певну релігію або ж бути вегетаріанцем, аби займатися йогою?

Дмитро Шевченко: Йога – це не релігія. Сповідувати якусь певну релігію, як і неодмінно бути атеїстом, для зайняття йогою не принципово. Більш важливо мати здоровий глузд та критичність мислення. Для занять йогою не обов’язково дотримуватися вегетаріанства. Міф про те, що всі йоги – вегетаріанці виник через те, що через певні причини вже кілька століть ідея вегетаріанства користується популярністю в Індії, на території якої виникла йога. Тому і перше знайомство європейської культури із йогою відбувалося через прихильників вегетаріанства. Звідси виникло враження, що ці явища – йога та вегетаріанство – пов’язані. Насправді, вивчаючи першоджерела по йозі, ми не бачимо обов’язковості вегетаріанства для занять йогою.

Юрій Сулик: Ніяких таких умов немає. Всі древні тексти пишуть, що йога – поза релігією. Хоча багато релігійних течій і використовують йогу, але якщо забрати обгортку, ядро практики поза релігією. Щодо вегетаріанства, то воно є частиною ідеї йоги АХІМСИ – «поваги до життя», хоча і тут це добровільний вибір і не є обов’язковим при заняттях у звичайних групових класах.

 1. Як часто треба займатися йогою?

Дмитро Шевченко: Частота занять йогою повністю залежить від мети. Якщо основна мета – підтримувати своє тіло у здоровому стані, то буде достатньо кілька годин на тиждень.

Дмитро ШевченкоДмитро Шевченко
Автор фото:facebook.com/dmytro.shevchenko

Юрій Сулик: Якщо мова про заняття в групі, то новачкам достатньо 2-3 класи в тиждень. Щодо йоги як способу життя, тут практика безкінечна… Правильно дихати, ходити, їсти, спати тощо.
 

 1. Чи можна за допомогою йоги «прокачати» м’язи або ж позбутися зайвої ваги?

Христина Губська: Йога зміцнює і підтягує всі м'язи, але однозначно не дає великих об'ємів. А завдяки цілісності підходу до організму (харчування, очисні процедури, вправи, дихання) йога підсушує тіло. Та основний орган і система, яку прокачує йога – це мозок і нервова система!

 1. Йога – для всіх? Чи є якість протипоказання для занять?

Дмитро Шевченко: Йога має досить сильний та специфічний вплив на тіло людини. Звичайно, є ціла низка протипоказань, при яких йогою займатися суворо заборонено. Із повним переліком протипоказань можна ознайомитись за посиланням.

Юрій Сулик: «Йога для всіх, але не для кожного» – є така мудрість. Якщо ми говоримо про фізичну практику, то, звісно, будь-які серйозні відхилення здоров’я потребують індивідуального підходу, і, можливо, звичайна групова практика буде протипоказана, зате індивідуально можна підібрати те, що потрібно. Насправді йога – дуже гнучка система, головне потрапити до професіонала, і… не думати, що йога – це лікувальна система. Лікує лікар, а йога може бути чудовою системою оздоровлення. Лікування і оздоровлення –речі різні.

Ірина Нікішина: Йога для всіх тверезомислячих людей. Залежно від особливостей людини, підхід корегується.

 1. Чи можна отримати травми від неправильного виконання вправ із йоги? Як цього уникнути?

Юрій Сулик: Звісно, можна, будь-яка неправильна рухова активність може призвести до травм. Найпростіший спосіб – займатися під керівництвом досвідчених спеціалістів, тут і прогрес буде, і безпека практики.

Дмитро Шевченко: Неправильне виконання вправ йоги може призвести до травмування. Для того, щоб мінімізувати ризики, варто навчатися у досвідченого інструктора. Рекомендую звернути увагу на Українську федерацію йоги – це об’єднання кваліфікованих та досвідчених інструкторів із йоги. Філіали федерації на сьогодні діють в багатьох містах України та світу.

Ірина Нікішина: Так, травми можна отримати, якщо підхід до виконання асани є некоректним. Як уникнути? Розслабтеся і довірте себе Вчителю. 

Ірина НікішинаІрина Нікішина
Автор фото:IG: anahata.yoga.lutsk

 1. Чи можна почати займатися йогою самостійно (по книжках чи відео)?


Христина Губська: Почати можна самому все і завжди. Але чи це буде ефективно – питання. Я все ж за наставника в будь-якій системі, яку ви хочете опанувати. Підтримка і поради професіонала зекономлять вам час, зусилля і збережуть здоров'я. Як то кажуть «самолікування може нашкодити».

 1. Як зрозуміти, чи інструктор з йоги – хороший спеціаліст? Чи повинні вони мати сертифікати або будь-які інші документи?

Юрій Сулик: Не так і просто це визначити, хоча б через те, що фактично якихось загальновизнаних стандартів не існує. Мої рекомендації:

 • ваш інструктор має бути професіоналом. Тобто йога – це його професія;
 • він має мати достатній стаж особистої практики, який вимірюється роками;
 • бути адекватним і відповідати тим критеріям, які вам необхідні. Наприклад, ви прийшли за хорошим зовнішнім виглядом, тоді критично оцініть зовнішній вигляд інструктора;
 • добре, щоб інструктор закінчив повноцінні інструкторські курси і володів чітко якоюсь системою, а не генерував те, що приходить по ходу справи;
 • постійна самоосвіта і дипломи про закінчення різних курсів, семінарів, конференцій.

Дмитро Шевченко: Існує кілька критеріїв хорошого інструктора йоги: вчителі у яких він навчався, строк його навчання, строк його підготовки як інструктора йоги, стаж викладання. Додатковими перевагами можуть бути: знання санскриту, досвід навчання за кордоном, участь в навчальних та практичних заходах і ін. У найоптимальнішому випадку термін від перших кроків у йозі до перших учнів становить не менше 7 років. Всілякі сертифікати та інші документи можуть стати додатковим, але не критичним аргументом. По-перше, навчання йоги не є ліцензійним видом діяльності. По-друге, світова практика йде шляхом, коли в сертифікаті вказується кількість годин, впродовж яких особа проходила підготовку (200 або 500). Для того, щоб стати повноцінним інструктором йоги 500 годин – надто мало. Це не гарантує якість викладання та професіоналізм.

Ірина Нікішина: Серцем ми вибираємо Вчителя, якщо ми говоримо про оту йогу як древню науку, що вчить трансформації особистості. А якщо ми говоримо про «гімнастику йогів», так зараз модно казати в школах, які уникають глибин філософії йоги, то бажано, щоб ваш інструктор таки щось розумів в анатомії людини, питання лиш в тому, чи ми дійсно говоримо тут про йогу. 

 1. Чи всі йоги потрапляють до нірвани і що це таке?

Юрій Сулик: Нірвана – це буддистський термін і його немає в йозі. В йозі є стан самадхи (і то багато підтипів), тобто просвітлення. Це кінцева стадія йоги, пізнати, «хто ти, що з тобою буде після смерті і що таке світ в принципі», при тому пізнати через власний емпіричний досвід, а не через чиюсь парадигму вірувань. Дуже високі цілі, чи не так?
Доходять до таких станів дуже рідко, це складна практика, завдовжки у життя і часто не одне…

Дмитро Шевченко: Для того, щоб зрозуміти, що таке нірвана, варто визначити контекст вживання терміну. Якщо ми оперуємо цим терміном в будійському чи джайніському контексті – тоді це релігійна концепція, а як ми вже знаємо, йога не є релігією. Якщо ми аналізуємо одне із першоджерел йоги – Бхагаватгіту (бажано знайомитися із академічними перекладами без домішок кришнаїзму, а тим паче нео-кришнаїзму), то ми побачимо, що ідея нірвани як здатність до контролю розуму дуже близька до цілей йоги (в певному історичному контексті). Але в такому разі питання повинно бути змінено на «чи всі йоги досягають стану нірвани?». Не всі. Тільки хороші ;) Детальніше.

Ірина Нікішина: Нірвана – буддистський термін. Ціль йогина мокша, мукті, якщо коротко – звільнення з кола перероджень.

 1. Чи можуть люди, які вважають себе негнучкими, займатися йогою?


Христина Губська: Звісно! Казати, що людина недостатньо гнучка для йоги, – те ж саме, що стверджувати, наче ви недостатньо чисті, щоб прийняти душ. Одним з напрямків роботи з тілом у йозі є саме розвиток гнучкості, тому чим дерев'яніша людина – тим цікавішим буде процес.

ЧИТАТИ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів
19 листопада 2019
17 листопада 2019
15 листопада 2019
14 листопада 2019
13 листопада 2019
12 листопада 2019
11 листопада 2019
08 листопада 2019
07 листопада 2019
06 листопада 2019