Поділитись:

"Жир навколо органів – вибухівка для організму", – Супрун

Неділя, 07 липня 2019, 04:52

Вісцеральний жир, тобто жир довкола внутрішніх органів, це як вибухівка чи отрута, яка дуже небезпечна для здоров’я.

Про це написала у Facebook в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.

Вага і здоров’я пов’язані, але пов’язані складніше, ніж ми звикли думати. Дуже худі люди, виявляється, не найздоровіші, а не всі люди з ожирінням мають більші шанси серцево-судинних хвороб, ніж люди з просто надлишковою вагою.

Цей парадокс багатьох підводить до висновків, що можна спокійно набирати вагу, і що дослідження зв’язку ожиріння та стану здоров’я нічого не варті. Але ці висновки хибні. А відомо наразі таке: жир в нашому тілі може бути або “вибухівкою” чи просто “тягарем” – в залежності від того, де він знаходиться.

Зазвичай, жир відкладається під шкірою. В кожної людини будуть свої “проблемні” ділянки, схильні до запасання жиру. Все залежить від типів рецепторів гормонів на жирових клітинах. Переважно, жінки схильні до відкладання жиру на сідницях, стегнах, колінах і біля трицепса (так зване ожиріння за гіноїдним типом). Хоча можливі і інші варіанти.

І тут хороші новини: жир довкола сідниць і стегон відноситься до категорії “стратегічний запас” води, калорій, вітаміну D та омега-3 жирних кислот. В разі схуднення чи вагітності цей запас буде в пригоді.

Головне, щоб такі “поклади” не були пов’язані з браком руху та неправильним раціоном, бо тоді це – просто “тягар”. Такий тип жирових відкладень – коли є жир, але співвідношення талії до стегон не перевищує 0,8 – частіше буває пов’язаний з так званим “метаболічним здоров’ям”. Це явище, коли рівень холестеролу та чутливість тканин до інсуліну в нормі, хоча індекс маси тіла може бути понад 25 (надлишкова вага) чи навіть 30 (ожиріння). 

У чоловіків не рідкість худі ноги при наявності “боків” і живота, якими чомусь не прийнято перейматися. А дарма. При цьому індекс маси тіла може бути в нормі. Ризик видає регулярна купівля ширших в талії штанів і співвідношення талії до стегон, яке давно перевищило 0,9 чи навіть 1.

В такому разі говорять про абдомінальний жир, тобто жир на тулубі. Але можливі варіанти. Жир може відкладатися під шкірою живота чи спини, або в середині, довкола органів. І ось останній випадок якраз і є “вибухівкою”, що істотно збільшує ризик низки хвороб, низької якості життя і передчасної смертності. 

Вісцеральний жир пов’язаний з такими явищами:

 • Інсулінорезистентністю (є інсулін, але клітини його не сприймають) та діабетом 2 типу, чи непереносимістю глюкози (є глюкоза, але нема інсуліну). Імовірність діабету 2 типу в чоловіків із надто об’ємною талією в 12 разів вища.
 • Дисліпідемією – порушенням балансу переносників холестерину та жирних кислот.
 • Запаленням і зміненим профілем цитокінів (молекул, за допомогою яких клітини імунної системи віддають накази). Жир виділяє низку гормонів та цитокінів, і порушення в розподілі жиру та його кількості створюють так званий про-запальний фон, який сприяє серцево-судинним хворобам чи ревматоїдному артриту.
 • Порушеним згортанням крові (більші шанси тромбозу).
 • Неадекватною роботою вистилки судин (як наслідок, тиск стає високим).
 • Жирова тканина в чоловіків перетворює статевий гормон тестостерон на жіночий гормон естроген. Це є однією із причин еректильної дисфункції.

Що викликає вісцеральне ожиріння? Єдиної причини не існує, їх багато:

 • Є теорія, що вісцеральний жир розвивається, якщо підшкірний не здатен до гіперплазії (коли жирові клітини не діляться) чи його майже немає.
 • Хронічне надмірне споживання алкоголю чоловіками. Для жінок такий ефект наразі не доведений. Алкоголь спотворює обмін речовин, посилює стійкість до інсуліну, і непомітно додає зайві калорії. 
 • Особливо небезпечне поєднання алкоголю і браку руху та регулярне “напивання”. Просто нагадаємо – літр пива перевищує максимальну допустиму добову норму алкоголю для чоловіків, а безпечної дози алкоголю не існує.
 • Брак сну та/або його погана якість, в тому числі робота по змінах чи потреба вставати в некомфортний час доби. В цьому разі падає рівень гормону адипонектину, що бере участь в здоровому розподілі жиру в тілі. 

Також порушується ритм виділення гормону кортизолу. Брак сну мозок сприймає як тривожність, і це може призвести до “заїдання стресу” і звичного переїдання. 

 • Хронічний стрес і погане управління своїми емоціями. Високий рівень гормонів наднирників – глюкокортикоїдів (кортизолу) впливає на обмін речовин, і може призвести до відкладання жиру саме всередині тіла.

Річ у тім, що жирові клітини тулуба мають більше рецепторів до кортизолу, ніж жирові клітини сідниць, приміром. Хронічний стрес чи тривожність (коли не обов’язково є причини тривожитися) – часті причини вісцерального ожиріння в жінок. При цьому кінцівки можуть бути досить худими.

 • Споживання надлишку калорій, особливо фруктози. Це не причина відмовлятися від яблук – треба відмовитися від солодощів, хрустких сніданків та солодких газованих напоїв. 
 • Транс-жири в раціоні. Мало того, що вони калорійні і нічим не корисні (на відміну від жирів горіхів чи риби), так вони ще й сприяють розвитку того самого про-запального фону і обманюють імунну систему.

Але не всі жири некорисні та шкодять здоров’ю, як це чомусь прийнято вважати. Якщо потрібно схуднути, не варто виключати усі продукти з вмістом жирів з раціону.

 • Просто неправильний раціон, якому бракує овочів, ягід, білка, круп і цільних злаків, і є надлишок цукрів, тваринних жирів та алкоголю.
 • Брак фізичних навантажень. Люди, які достатньо активні упродовж дня і регулярно інтенсивно тренуються, не мають шансів на вісцеральне ожиріння.
 • Вік. Що ми старші, то більша ймовірність відкладання жиру в тулубі, а не під шкірою. 
 • Чоловіча стать або дія чоловічих гормонів в трансгендерних чоловіків.
 • Генетична схильність. Тут мова радше йде про розбіжності між етносами – європейці більш схильні до вісцерального ожиріння, ніж африканці чи афроамериканці. Серед азіатів також багато людей з нормальним індексом маси тіла, але ненормальним розподілом жиру в тілі.

Хороші новини полягають в тому, що спосіб життя значно більше впливає на жирові відкладення, ніж генетика. Треба твердо вирішити, що не хочете саме в цьому бути схожими на батька-матір, не наслідувати їхні традиції харчування, і пильнувати спосіб життя та раціон з юності.

Як збагнути, чи все гаразд із жировими відкладеннями?

Регулярно вимірюйте індекс маси тіла, окружність талії та її співвідношення зі стегнами, рівень холестерину крові, а також пильнуйте, чи не виникає задишка.

Індекс маси тіла – показник кращий, ніж просто вага, але теж не найнадійніший, адже можна втрачати м’язову масу, і нарощувати жирову, в тому числі в середині тулуба.

Щоб його порахувати потрібно зріст поділити на вагу. Є також спеціальні онлайн-калькулятори, які рахують індекс маси тіла та показують чи він знаходиться в межах норми: http://bit.ly/2LCrFXj

Окружність талії та співвідношення між стегнами можна отримати, вимірявши ці показники в сантиметрах та поділивши між собою: талію (см) / стегна (см) = коефіцієнт. Ризики для здоров‘я кардинально зростають, якщо цей коефіцієнт для чоловіків складає вище 0,95, для жінок – 0,85. 

Задишка означає, що людина нетренована, серце не порається з навантаженнями, і, можливо, оточене жировою тканиною. Поєднання талії завбільшки за стегна, задишки і поганих аналізів – це уже тривожний сигнал про вісцеральне ожиріння найвищого рівня. 

Що робити? Спробуйте усунути згадані вище причини і слідувати наступним правилам:

 1. Достатньо спіть. Обирайте сон, замість того, щоб подивитися телевізор, сперечатися в інтернеті чи курити на балконі. Дорослим людям потрібно спати 7-8 годин без пробудження. 
 2. Їжте просту зрозумілу їжу, що зазнала мінімальної обробки. Так значно менший ризик спожити транс-жири, зайві цукри і сіль. Запам’ятайте правило доданої вартості. Що вона більша – тобто продукт уже приготували, запакували, він може довго зберігатися, вклалися в його маркетинг, то більша його додана вартість і менша користь.
 3. Їжте багато ягід і додавайте до них какао, тільки без цукру. Ягоди і какао містять поліфеноли, які кишкові бактерії перетворюють на сполуки, що зменшують утворення вісцерального жиру.
 4. Будьте фізично активними. Потрібно поєднувати кардіотренування, силові вправи, планки та високо-інтенсивні інтервальні тренування. Що більша м’язова маса, то більші витрати енергії і легше втрачати жир.
 5. Більше ходіть чи їздіть на велосипеді замість користування транспортом і ліфтом. Хоча б частково.
 6. Відмовтеся від алкоголю і солодких напоїв. Пам’ятайте, краще вода, ніж будь-які інші напої. Це безпрограшна ситуація, що йде на користь фізичному та психічному здоров’ю, безпеці і бюджету.
 7. Керуйте своїм стресом. Далеко не всі причини, які ми вважаємо стресовими, справді такими є. Це не знецінювання ваших переживань, це заклик переосмислити своє ставлення до речей, що відбуваються.

Тривожність і депресія є розладами, що потребують допомоги фахівців, пам’ятайте про це. З ними справді важко впоратися самостійно, але не можна жити в стані непозбувної бентеги з жиром на животі і ризиком інфаркту. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Супрун порадила українцям частіше голодувати

Надрукувати
мітки:
коментарів
27 березня 2020
25 березня 2020
24 березня 2020
21 березня 2020
18 березня 2020
17 березня 2020
16 березня 2020
15 березня 2020
12 березня 2020
10 березня 2020
09 березня 2020
05 березня 2020