Поділитись:

Назвали суму, скільки має заробляти чесний депутат

Субота, 31 серпня 2019, 22:28

29 серпня 2019 року починає роботу парламент дев’ятого скликання. Головний аспект етичної поведінки парламентаря є його доброчесність і прозорість, а стосується також питань депутатського фінансово-матеріального забезпечення. 

Слуга народу має фінансовий ресурс у 100–150 тис. грн/міс, не зловживаючи своїм правом і дотримуючись норм щодо цільового використання та фактичного підтвердження здійснених витрат. Для порівняння: така сума орієнтовно в 10–15 разів перевищує середню зарплату в Україні, інформує Ціна держави.

Отже, «математика» матеріального забезпечення народного обранця:

1). Власне посадовий оклад народного депутата України, який визначають у прожиткових мінімумах, встановлених для працездатних осіб на 1 січня календарного року. Так, 2019 року «звичайний» народний депутат – член Комітету отримуватиме посадовий оклад у розмірі 10 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб, тобто 19 210 грн (прим.: тут і далі вказані «брудні» цифри - вони враховують суму податків, які потрібно сплатити).

Можливі також надбавки до посадового окладу в розмірі, встановленому для членів Кабінету Міністрів України (наприклад, надбавки за вислугу років, надбавки за інтенсивність праці тощо). Враховуючи, що посадовий оклад Міністра Кабінету Міністрів України становить 16 000 грн, то в питаннях матеріального забезпечення народного депутата України наразі фактично прирівнюють до членів уряду.

2). Відшкодовування витрат, пов’язаних з виконанням депутатських повноважень, у розмірі місячної заробітної плати народного депутата. Це так звані депутатські, або «друга щомісячна зарплата», призначення якої – компенсувати народному обранцю його представницькі витрати, пов’язані з роботою.

Отже, навіть без будь-яких надбавок, стажу роботи та особливих посад у Верховній Раді народний обранець зі старту може розраховувати на 40 000 грн щомісяця. Щоправда з цієї суми нардепам потрібно буде сплатити податки, тому на руки вони отримають меншу суму.

3). Народні обранці, яким не вистачить грошей, отримуваних у рамках двох перших пунктів, можуть цілком законно маніпулювати депутатським фондом на помічників-консультантів. Можна ж і справді працювати «за себе й за того хлопця».

Так, загальний місячний фонд для оплати праці помічників-консультантів народного депутата це 25 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня календарного року. До того ж визначення кількості помічників-консультантів (всього можна залучити до 31 помічника) і розподіл місячного фонду оплати праці здійснює особисто народний депутат.

Тобто 2019 року народний депутат може додатково розраховувати на 48 тис грн щомісяця. 

4). За відсутності контролю витрат депутатів інший «лайфхак» для поліпшення свого матеріального становища – отримання виплат коштів для компенсації витрат на проїзд територією України.

За результатами 2018 року сума цієї компенсації становила 90 тис грн у рік на одного народного депутата. Тобто 7500 грн на місяць депутат може отримувати, жодного разу не виїжджаючи за межі Києва.

5). Право на отримання коштів для компенсації вартості витрат на оренду житла або винаймання готельного номера. Так, у червні 2019 року сума такої компенсації становила 19 500 грн на одну людину. До всього варто враховувати цільове призначення такої компенсації, передбачене ч. 2 ст. 35 Закону України «Про статус народного депутата України»: право на отримання таких коштів мають народні депутати, не забезпечені житлом у Києві, і місце їх проживання, відповідно до його реєстрації, перебуває на відстані більш як 30 км від меж Києва.

6). Натомість краще та благородніше економити на добових під час закордонних відряджень, сповідуючи стриманість і принципи відповідального споживання. А те, що народні депутати активно подорожують за кордоном, паралельно виконуючи свої депутатські функції, свідчить цифра у 38 млн 253. тис 600 грн – це сума коштів, витрачена на закордонні відрядження народних депутатів упродовж 2014–2019 років.

7). Народному депутату також доступні інші «дрібні» радощі економії для власного гаманця, як-от:

  • можливість користуватися службовим черговим автотранспортом (так, окремі депутати за місяць роблять до 30 викликів службових чергових автомобілів, наїжджаючи цілі доби часу);
  • компенсація телефонних розмов (4890 грн на рік 2018 року);
  • виділення коштів на відрядження помічників-консультантів народних депутатів у виборчі округи (8000 грн 2018 року);
  • відшкодування витрат на оплату утримання приміщень у виборчих округах для прийому народними депутатами України громадян (2000 грн 2018 року);
  • забезпечення безплатним медичним обслуговуванням.

Отже, плюсуванням зазначених орієнтовних сум (у різних пропорціях і розмірах) можна зробити висновок, що народний депутат може легко розраховувати на фінансовий ресурс у 100–150 тис грн на місяць, не зловживаючи своїм правом і дотримуючись норм щодо цільового використання та фактичного підтвердження здійснених витрат. Для порівняння: така сума орієнтовно в 10–15 разів перевищує середню зарплату в Україні.

Тому народ як єдине джерело влади в Україні має всі підстави вимагати від народних обранців якісного, відповідального та професійного виконання покладених на них обов’язків у межах коштів, передбачених законом на їх забезпечення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Надрукувати
мітки:
коментарів
06 грудня 2019
05 грудня 2019
04 грудня 2019
02 грудня 2019
28 листопада 2019
27 листопада 2019
26 листопада 2019
22 листопада 2019
21 листопада 2019
19 листопада 2019