Поділитись:

Ленін, Сталін, пропаганда, або Як святкували Жовтневу революцію у Луцьку (фото)

Четвер, 07 листопада 2019, 10:00

 

Сучасне покоління має багато болячок: маніпуляції, засилля фейків, віра в ідолів чи абсолютне «зрадофільство». Однак сьогодні ми вирішили показати, чим хворів Луцьк ще кілька десятиліть тому і який вигляд наочно має радянська пропаганда. Про неї так багато говорять в контексті декомунізації і чомусь не всі до кінця розуміють потребу в очищенні від насаджених символів та думок.

Щоб занурити в ту атмосферу, ми скористалися підшивкою газети «Радянська Волинь», що зберігається в архівах Волинської обласної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки. Преса у ті часи була багатотиражним методом поширення інформації, а кожне слово ретельно перевірялося партійними комірцями.

Ми взяли видання, датовані жовтнем-листопадом 1947, 1967 та 1977 років. Ці дати обрані не випадково. Вони припадають на ювілеї Жовтневої революції (перевороту), яку відзначали 7 листопада. Для комуністичної партії це був один з найбільш важливих днів, адже після заколоту 24 жовтня (за новим стилем 7 листопада) 1917 року центральну владу перебрали на себе лідери більшовиків на чолі з Володимиром Леніним.

Аби підготувати до цього дня радянський народ, ще на початку жовтня преса починала публікувати пафосні та хвалебні оди на адресу Леніна та Йосифа Сталіна, а також ідеї комунізму. Цілі шпальти займали звернення керівництва партії та їхні виступи. Хоча вона не припиняла це робити протягом року. І люди читали, не маючи альтернативи. Для тих, хто не хотів читати, потрібні статті озвучували в голос віддані агітатори.

Вихвалялася праця звичайних робітників, які просякнуті комуністичною ідеєю. Часто випуски газет робили двоколірними на честь ювілею.

Паралельно друкували замітки та статті про справи в Європі та США. Не важко здогадатися, що справи в цих країнах Заходу були вкрай кепські за версією радянських пропагандистів.  

1947 рік – 30-річчя

Традиційно на передовиці друкували зображення Леніна та Сталіна. Потім могла би бути їхня промова, цитата і обов'язково – гасла.

«Ранок великого свята. З усіх кінців міста до підприємств і установ спішили робітники і службовці, щоб звідти, ставши у колони, піти в центр міста, на місце демонстрації. Святковий, піднесений настрій. Всюди лунає веселий спів та сміх, звучить музика», – писала в 1947 газета.

Колони були прикрашені прапорами, лозунгами, портретами вождів. Потому до присутніх виголошував промову керівник обкому партії. У 47 році це був «товариш» Профатілов.  З його вуст теж лунають пропагандиські фрази про перемогу соціалізму над капіталізмом, про «оплот світового прогресу та цивілізації», надію та майбутнє для всіх трудящих. Лунають заклики до виконання сталінської п’ятирічки. А завершується промова здравницею на честь Великого Жовтня, радянського народу і Сталіна. Подібні сценарії були у кожному місті та містечку.

1967 – 50-річчя

У 1967 році до 50-річчя Жовтневої революції у Луцьку встановили пам’ятник Леніну.

Ось так він виглядав згодом.

А ось так з ним розправилися у 1991 році. Тут ви навіть відео ленінопаду можна побачити.

Автор фото:hroniky.com

Втім повернемося у 1947 рік до світлин демонстрації. Тоді, до слова, на Волинь прибула делегація Люблінського воєводства Польської Народної Республіки.

«Чітко карбуючи крок, з рівнянням направо, туди, де стрімко звився увись гранітний пам’ятник дорогому і любимому всіма людьми праці Володимиру Іллічу Леніну, відкритий напередодні піввікового ювілею Радянської держави, проходять воїни Луцького гарнізону»

У колонах йшли представники заводів, підприємств, колгоспів. А також на демонстрації збирали дітей шкіл та студентів.

1977 – 60-річчя

У тому ювілейному році до річниці революції відкрили Меморіал вічної слави. І навіть досі, у 2019 році, на меморіалі ви можете бачити елементи радянської символіки, імена вождів, серп та молот.

     

А саме святкування було у всіх традиціях. Вже о 10 ранку з трибуни на тодішній вулиці Леніна (нині проспект Волі) лунали промови. А вулиці за традицією заполоняли колони передовиків праці.

 

Не тільки друковане слово було методом пропаганди в місті. Й саме місто одягалося в комуністичну символіку.

***

А ви ходили на марші та демонстрації до Жовтневої революції? А може намагалися їм перешкодити? Як воно було насправді? Вірили в світле майбутнє чи ненавиділи ці заходи? Діліться у коментарях історіями. Вже можна робити це відкрито)

ЧИТАТИ ТАКОЖ:

 

Надрукувати
мітки:
коментарів
19 лютого 2020
14 лютого 2020
13 лютого 2020
07 лютого 2020
05 лютого 2020
01 лютого 2020
14:00
30 січня 2020
29 січня 2020
17 січня 2020
14 січня 2020
10 січня 2020
07 січня 2020
06 січня 2020
04 січня 2020