Поділитись:

Про маніпулятивні новини повідомлятиме "Фейкогриз"

Середа, 18 грудня 2019, 18:40

Команда проєкту "По той бік новин" не завжди встигає перевірити кожну новину, тому їхні колеги із Texty.org.ua розробили додаток "Фейкогриз", який допамагає боротися із брехнею.

Він працює на основі штучного інтелекту і цілодобово повідомляє користувачам про маніпуляції та дезінформацію в новинах, – інформують на сторінці проєкту у фейсбуці. 

Як це працює?

"Фейкогриз" надсилає попередження "Підозрілий матеріал", якщо спрацював класифікатор маніпулятивних новин. Для цього використовується інформація від інших фактчекерських організацій. Наприклад, якщо зайти на сайт "Страна.ua" або "Znaj.ua", вгорі з’явиться попередження – маніпулятивний сайт. Позначки також генерує нейромережа, яку "Тексти" тренували на тисячах маніпулятивних новин.

Як допомогти Фейкогризу?

Штучний інтелект – це добре, але повністю людський мозок ще ніхто не зміг замінити. Тож "Фейкогриз" потребує підказок. Для цього потрібно:

  1. Зареєструйтеся на сайті – це можна зробити через профіль facebook, google або telegram.
  2. Встановіть однойменне розширення, поки що воно доступне для google chrome http://bit.ly/2Q1f2Wu та Firefox https://mzl.la/2szZ0e4. Альтернатива – бот у телеграмі https://t.me/fakecrunch_bot.
  3. Ознайомтеся з інструкцією, як відрізняти справжні новини від брехні, маніпуляцій і напівправди http://bit.ly/2r5EsK2
  4. Позначайте дезінформацію, яку бачите.

Останній пункт виконати дуже просто: коли ви встановили розширення, поруч з адресним рядком у вас з’явиться відповідний значок. Натискаєте на нього і вибираєте відповідну категорію: хибна аргументація, джинса, фейк, емоційна маніпуляція, ненадійне джерело. Можна також додати свій коментар або повідомити, що маніпуляцій немає http://bit.ly/2PtWbEc.

Для чого це потрібно?

Усі ваші позначки "Фейкогриз" після модерації відображатиме іншим користувачам. Коли хтось із них завітає на сторінку, де ви виявили та позначили маніпуляцію, він їх про це сповістить. Ба більше – розробники використовують мітки користувачів для навчання робота-дезінфошукача, який сам знаходить підозрілі неновини.

Чи можна довіряти Фейкогризу?

За даними розробників, точність класифікації "Фейкогриза" досягає 95 %. Алгоритм має спеціальний захист від користувачів, які навмисне захочуть його заплутати, позначаючи якісні новини як маніпулятивні. Крім того, позначки для низки якісних сайтів постійно перевіряють вручну http://bit.ly/38Qt5Xa

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Надрукувати
мітки:
коментарів