Поділитись:

"Gazeta Wyborcza" розкритикувала лист-відповідь поляків щодо Волинської трагедії

Середа, 22 червня 2016, 11:01

У вівторковому випуску видання "Gazeta Wyborcza" відомий польський публіцист Павел Смоленський прокоментував лист-відповідь польської правлячої партії "Право і справедливість" (ПіС) на звернення української еліти в справі Волинської трагедії.

Про це повідомляє портал Простір.

"У відповідь на звернення колишніх українських політиків, глав церков та інтелектуалів зі словами "вибачаємо і просимо вибачення", зокрема за злочини на Волині влітку 1943 року, парламентарії ПіС відповіли:

"Дорогі українські друзі, (…) Дякуємо за декларацію дружби і спільності мети в майбутньому. Ми хочемо однозначно розвіяти побоювання, висловлені у вашому листі. Ми не тільки повністю визнаємо ціну нинішньої української державності, але й окремість української думки та прагнення до незалежності. Ми вважаємо правильною і зрозумілою багатовікову боротьбу українців за право на свободу культурного і державного розвитку".

"Слова розумні", — коментує Павел Смоленський, — "але далі з'являються вибоїни".

"Однак різниці між нами стосуються не минулого, але сучасної політики історичної пам'яті. Проблемою є сьогоднішнє ставлення українців до винуватців геноциду проти поляків під час Другої світової війни".

"А що означає це "українське ставлення"?" — запитує Павел Смоленський. — "Чи депутати ПіС мають на увазі численні декларації, наприклад, кардинала Любомира Гузара, який недвозначно засуджував українські злочини проти поляків? Чи померлого вже Євгена Стахіва, одного з героїв української боротьби за незалежність, боротьби також з поляками, і — ба навіть більше — у рядах Української повстанської армії? Або Данила Шумука, в'язень Другої Речі Посполитої, німецьких концтаборів і радянського ГУЛАГу, вояка УПА? Хіба це не українці, а їхній голос не має значення?

Депутати ПіСу вчать, що в Польщі "на державному рівні і на рівні місцевого самоврядування не вшановують людей, які мають на руках кров невинних цивільних людей". Коли щось пишеш від серця, не варто принаймні брехати.

Зовсім нещодавно на кладовищі Повонзкі у Варшави, в супроводі президента Анджея Дуди, поховали майора "Лупашку", якого наші брати литовці звинувачують, і справедливо, у вбивстві цивільного населення. У пантеоні "проклятих солдат" є також Юзеф Здзєрський (свій псевдонім "Волиняк" він прийняв у пам'ять про злочини 1943 р.) — відповідальний за винищення в 1945 році українських беззбройних селян села Пискоровичі. У Павлокомі, де цивільних українців убили вояки польського незалежницького підпілля, президент Польщі Лех Качинський у присутності президента України Віктора Ющенка сказав, не під час молитви: "і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим", — пише Павел Смоленський.

"Я відчуваю, що ви потрапили в серйозну пастку", — звертається до депутатів ПіСу Павел Смоленський. — "Ставлячи під сумнів незалежницькі стремління українського народу і держави, зокрема з часів Другої світової війни, ви так чи інакше мусите хвалити совєтський і російський імперіалізм. Визнаючи натомість, що й Україна має право на власних героїв, котрі не повинні були любити Польщу, підпадете під критику націо-католицько-кресового наративу, а це ваші виборці і вірні союзники.

Ви пишете: "Найближчими днями польський Сейм вшанує пам'ять жертв українських націоналістів на Волині і колишніх землях південно-східних воєводств Другої Речі Посполитої. Ми хочемо однозначно розсіяти ваші побоювання, висловлені у листі, що це не вид незбалансованої" політичної декларації, але лише данина убитим".

Нехай би так було, а лакмусовим папірцем ваших намірів буде принаймні кілька слів про українських жертв нашої спільної братовбивчої війни. Якщо ви не знаєте, як це писати, процитуйте архієпископа Юзефа Міхаліка, який три роки тому в спільній польсько-українській заупокійній месі сказав: "Ми просимо вибачення".

У той же час, я боюся, що ви хочете зробити щось неможливе: як же повернутися, щоб попереду було тільки обличчя? Я вас заспокою! Ніхто не може зробити це, тому що обличчя — тільки з одного боку, а з іншого…", – зазначив Павел Смоленський.

Надрукувати
мітки:
коментарів
15 лютого 2019
13 лютого 2019
11 лютого 2019
09 лютого 2019
05 лютого 2019
04 лютого 2019
30 січня 2019
29 січня 2019
23 січня 2019
21 січня 2019
19 січня 2019