Поділитись:

Волинські археологи знайшли унікальні середньовічні монети і посуд (фото)

Вівторок, 05 липня 2016, 20:25

Науковці із Волинського краєзнавчого музею після опрацювання книги нашого земляка Леоніда Козярчука "Сторінками історії містечка Рожище", розпочали археологічну експедицію. Книга цінна тим, що автор локалізовує межі розміщення Дубищенського монастиря.

Розкопки провели між селищем Дубище та селом Носачевичі, які завершились успіхом. Адже, як зауважує один із археологів, нечасто щастить віднайти стільки цінних знахідок на одному місці, – інформує Район.Рожище.

"Нам вдалося виявити два господарські комплекси, які датуються орієнтовно 14 – 15 століттям, найімовірніше, що вони належать до споруд Дубищенського монастиря "Введення Пречистої Богородиці". Речей, які можна вважати культовими і котрі належали власникам монастиря, знайдено поки що небагато, але дослідження тривають. Серед виявлених знахідок на цьому об'єкті є комплекс монет, зокрема денарії Каземира Ягелончика і денарії князя Вітовта, фрагмент хрестика оловʼянистої бронзи, шматки кахлі, якою викладали підлогу у храмах і монастирях, застібка від книги, писачок для виготовлення писанок та унікальні зразки кераміки, окремі з яких тавровані, а також елементи знарядь праці, – розповідає завідувач відділу давньої історії Волинського краєзнавчого музею Михайло Вашета.

Першим на цій землі в кінці 80-х на початку 90-х років проводив розкопки львівський археолог Віталій Конопля. А до нього і після нього ніяких археологічних робіт на цій території не здійснювалося. Тому науковці й вирішили перевірити цю писемну згадку. Зі слів Михайла Вашети, появу Дубищенського Введенського монастиря пов'язують з 1322 роком і грамотою князя Любарта Гедиміновича, якою він надає ці землі церкві Івана Богослова, що знаходилась на території Луцького замку. Після переходу в Унію, він (монастир, – авт.) отримує ім'я Святого Спаса.

Про денарії та їхню історичну цінність розповів член експедиції голова ГО "Памʼять Волині" Володимир Чопюк, а про унікальні шматки кераміки – науковий співробітник відділу давньої історії Волинського краєзнавчого музею Тарас Верба.

Окремі знахідки пройдуть відповідну експертизу. Найцінніші поповнять постійно діючу експозицію у Волинському краєзнавчому музеї. Дослідження триває. А науковці вкотре довели: все унікальне зовсім поруч: варто лише захотіти – і можна відкрити щось нове та незвідане.

Довідка: У XIV – XV ст. Введенський монастир був осередком духовного життя в цьому регіоні. В XVI ст. наступає його занепад, а опісля – повне знищення. Після смерті луцького владики Івана Красинського-Барзобагатого православна обитель занепала. Всі багатства монастиря, село Дубище з людьми перейшли до його небожа, який перетворив святиню у свій маєток, попередньо розігнавши ченців. Недоторканим лишався монастирський храм Введення Пречистої Богородиці, який ще довгий час служив як парафіяльний для селян Дубища і навколишніх сіл. Продовжило розростатися і кладовище поблизу церкви. Наприкінці XVIII ст. монастирська церква була доведена до аварійного стану. У 20 роках польські колоністи перетворили кладовище в сінокіс, а за радянських часів монастирське кладовище опинилось на задвірку птахофабрики. Під час її будівництва у 80 роках колишній монастир був перетворений у кар'єр, і сотні людських черепів та кісток стали фундаментом ще однієї "будови комунізму".

Надрукувати
мітки:
коментарів
21 лютого 2020
13:17
10:42
09:50