Поділитись:

7 незручних питань про підвищення "мінімалки"

Четвер, 10 листопада 2016, 17:15
7 незручних питань про підвищення «мінімалки»

Кабінет Міністрів на позачерговому засіданні схвалив проект держбюджету на 2017 рік та спрямував його на розгляд Верховної Ради у 2-ому читанні.

Підвищення "мінімалки" суттєво вплине на рух коштів в Україні. "Ціна держави" підготувала відповіді нанайактуальніші питання щодо цього.

1. Яким буде вплив нової "мінімалки" на доходи?

Не так вже і багато досліджень, що вивчають ефект підвищення мінімальної заробітної плати на розподіл зарплат в економіці. Дані на мікро-рівні для Угорщини показали, що 1 % підвищення мінімальної заробітної плати призвело до збільшення загальної заробітної плати лише на 0.04 %. Для Румунії взагалі результат був негативним. Автори зазначають, що відмінності в оцінках, ймовірно, відображають не тільки різні методології, але й конкретні обставини, такі як частка робітників що отримує мінімальну зарплату.

2. Яким буде вплив підвищення "мінімалки" на безробіття?

В Естонії 10 % мінімальної зарплати зменшує зайнятість на 0,4-0,66 % для робітників із низькими зарплатами, в той час як вплив на інші групи незначний. В Угорщині, зростання мінімальної зарплати в 2001 році на 57 % скоротило зайнятість в невеликих фірмах майже на 4 %, і особливо мало сильний негативний ефект у віддалених районах. У Польщі ймовірність безробіття для низькооплачуваного працівника зросла на 11.5 в.п. Останнє дослідження МВФ для країн з центральної та східної Європи стверджує, що підвищення мінімальної зарплати на 10 % збільшує безробіття на 0,4 % із більшим ефектом для експортних галузей.

3. Яким буде ефект від підвищення "мінімалки" в експортних галузях?

Підприємства, які реалізують продукцію на внутрішньому ринку можуть перекласти додаткові затрати від підвищення "мінімалки" на внутрішнього споживача, користуючись низькою конкуренцію на внутрішньому ринку. Для експортерів ситуація гірша, оскільки вони не мають впливу на ціни на міжнародних ринках і будуть змушені, скоріш за все, оптимізувати свої витрати у тому числі і через скорочення працівників.

4. Якою буде відповідь бізнесу на підвищення "мінімалки"?

У відповідь на підвищення затрат викликаних зростанням мінімальної зарплати бізнес має безліч варіантів та їх комбінацій. Їх неповний перелік включає:
a) Підвищити мінімальну зарплату на папері та скоротити додаткові до зарплати бонуси (соціальний пакет);
b) Сплачувати податки за рахунок частини зарплати, що виплачується "в конверті", тим самим скоротивши "реальний" дохід працівника;
c) Підвищити мінімальну зарплату за рахунок зменшення інвестиційних витрат:
d) Підвищити мінімальну зарплату за рахунок прибутків;
e) Чесно заплатити податки та перекласти додаткову вартість цих податків на ціну своєї продукції;
f) Підвищити "мінімалку" та звільнити працівників;
g) Підвищити "мінімалку" і наймати неофіційно
Яку комбінацію з цих варіантів буде обирати бізнес – ніхто не знає.

5. Якою буде інфляція?

Однією із потенційних реакцій бізнесу на підвищення "мінімалки" може бути перекладання додаткових витрат на споживачів. Яка частина підприємств буде вести себе саме таким чином? Який масштаб цінового тиску можна очікувати?

6. А що каже МВФ?

МВФ не любить несподіванок. Та й бюджет поточного року вже погоджувався без стрімких змін соціальних стандартів. Чи є вже реакція Фонду? Чи може ми вже самодостатні і на кредити не розраховуємо?

7. Що наступне після "мінімалки"?

Наразі уряд прив'язує мінімальну зарплату до "фактичного" розміру прожиткового мінімуму. Уряд стверджує, що підвищення мінімальної зарплати не потягне за собою ріст соціальних виплат. Однак з точки зору політика спокусливим виглядає подальше підвищення законодавчо встановленого прожиткового мінімуму (який визначає низку соціальних виплат) до його фактичного значення. Чи стане політичної волі щоб дійсно сказати "ні" корекції інших соціальних показників?

ЧИТАТИ ТАКОЖ: ЧОМУ ЗАЯВА ГРОЙСМАНА ПРО ПІДВИЩЕННЯ МІНІМАЛЬНОЇ ЗАРПЛАТИ ДО 3200 ГРИВЕНЬ ЗРОБИТЬ УКРАЇНЦІВ ЩЕ БІДНІШИМИ

Надрукувати
мітки:
коментарів
22 квітня 2024
19 квітня 2024
15 квітня 2024
19:01
12 квітня 2024
15 березня 2024
08:30
22 лютого 2024
21 лютого 2024
20 лютого 2024
14 лютого 2024