Поділитись:

У Стокгольмі закінчилися слухання щодо контракту на закупівлю газу

Понеділок, 05 грудня 2016, 15:30
У Стокгольмі закінчилися слухання щодо контракту на закупівлю газу

Комерційний директор компанії "Нафтогаз Україна" Юрій Вітренко розповів, як пройшли слухання щодо транзитного контракту "Нафтогазу" із "Газпромом". А також пояснив, чому це так важливо для України.

Про це він написав у Facebook.

Позиція "Нафтогазу" рішуча: вони вимагають, щоб тариф на транзит, як це передбачено контрактом, був приведений у відповідність з європейськими правилами встановлення тарифів. Натомість "Газпром" відмовляється переглядати тариф вже більше 5 років.

"Те, що при цьому "Газпрому" доведеться платити більше на 4 млрд дол. кожен рік (з 2017 до 2019 року), а також компенсувати нам більш ніж 12 млрд дол неодоотриманих нами доходів від транзиту (за 2010-2015 роки), – це лише наслідок приведення нашого транзитного тарифу до європейських умов", – зазначив Вітренко.

Як поснив диерктор "Нафтогазу", транзитний контракт треба привести у відповідність до європейського законодавства, яке Україна імплементувала на виконання своїх міжнародних зобов'язань у зв'язку з приєднанням до Енергетичного Співтовариства. Адже без цього Україна не зможе завершити відокремлення оператора ГТС, здійснювати віртуальний реверс газу, цілком використовувати потужності міждержавних з'єднань та наші підземні сховища газу. Це обмежує конкуренцію та розвиток ринку в Україні.

"Такі антиконкурентні дії "Газпрому" є недопустимими як з точки зору Шведського права, яке передбачене нашим контрактом, так і з точки зору національного законодавства, яке має переважну юридичну силу над контрактами між юридичними особами", – запевнив Вітренко. І додав, що дивно чути коментарі, що за підвищену вартість транзиту заплатять європейці, або що така висока вартість заохочує будувати обдхідні газопроводи.

"По-перше, в Європі ціна газу визначається співвідношенням попиту і пропозиції, а не як "собівартість видобутку" плюс вартість транспортування. Витрати газовидобувних компаній мало кого цікавлять. Якщо витрати низькі у порівнянні з ринковою ціною – отримуєш значний прибуток. Якщо високі – отримуєш менший прибуток або навіть збиток. Твої проблеми. (Зміна маржинальних витрат впливає на криву сукупної пропозиції – але це більш складна і непряма залежність). Оскільки Європа є нетто-імпортером газу, то ціна газу у Європі визначається найнижчою ціною маржинального обсягу імпортованого газу, який може надійти і з Катару, Австралії, США тощо. По-друге, вартість транзиту підвищується на період до 2019 року, тобто до закінчення транзитного контракту. До цього часу Північній потік 2 все одно не встигнуть побудувати. А з 2020 року вартість транзиту через Україну впаде більш ніж у 9 разів і буде найнижчою у порівнянні з обхідними газопроводами. Нагадаю, це все у відповідності з європейськими умовами формування тарифу", – зазначив Юрій Вітренко.

З його слів, протилежна сторона намагатиметься зірвати процес у Стокгольмі. Натомість будуть спроби переглянути вартість транзиту через рішення регулятора (НКРЕКП).

"Будуть навіть спроби через Єпропейський союз домогтися виключення для "Газпрому" щодо застосування європейських норм для транзиту через Україну –до закінчення чинного контакту (а потім це взгалі буде неактуально, бо побудують обхідні газопроводи)", – зазначив він.

Надрукувати
мітки:
коментарів