Поділитись:

Як і за що хочуть карати українців під час виборів

Середа, 23 січня 2019, 08:35

Політичний виборчий сезон набирає обертів, і в Міністерстві внутрішніх справ перейнялися чесністю всіх причетних під час прийдешніх голосувань.

У МВС розповіли про вироки за порушення правил на виборах і нагадали, що у Верховній Раді свого часу чекає законопроект, який посилить відповідальність за такі злочини, – пише "Сегодня"

Відлуння громад

Спікер МВС Артем Шевченко вчора нагадав про відповідальність за порушення виборчого законодавства. Як приклад, він навів ситуацію на перших виборах до об'єднаних територіальних громад, які відбулися 2015 року.

"Нацполіція і Генпрокуратура направили до суду 75 обвинувальних актів. Після розгляду в судах винесено 81 вирок. Один – виправдувальний, інші – обвинувальні", – розповів він.

Зокрема, правоохоронці оштрафували 38 осіб (сума коливалася від 510 грн до 8500 грн). Покарання для інших було куди суворіше – до 5 років в'язниці, а один зі злочинців на Одещині за підкуп виборців отримав п'ять з половиною років в'язниці.

Шевченко також нагадав, що в парламенті сьогодні лежить законопроект, який МВС розробляло спільно з Громадянською мережею "ОПОРА".

"Він дуже посилить відповідальність за певні види виборчих злочинів і дасть поліції ефективний механізм розслідування за рахунок того, що віднесе їх до тяжких і особливо тяжких злочинів", – зазначив речник МВС

Голоси і алкоголь

Сам законопроект з'явився на сайті ВР досить давно – в квітні минулого року, але наразі так і не дістався до сесійної зали. В першу чергу автори документа пропонують посилити відповідальність для тих, хто агітує в "дні тиші". Зараз за таку провину пересічним українцям загрожує штраф до 850 грн, а чиновникам – до 1360 грн. У МВС пропонують підняти його до 3400 грн для звичайних людей і до 5100 грн – для держслужбовців. Якщо ж людина під час агітації роздавала товари без партійної символіки дорожче 125 грн, то її також оштрафують, але вже на 5100 грн. Крім того, документом хочуть переглянути перелік того, чим можна підкупити виборця. Сьогодні в списку значаться гроші, цінні папери, лотерейні квитки і послуги. До цього пропонують додати продукти харчування і алкоголь (незалежно від їх вартості).

Детально розписана і відповідальність виборців. Якщо людина прямо на виборчій дільниці публічно розповіла, за кого голосувала, її оштрафують на 3400 грн. Таку ж суму доведеться викласти, якщо вона сховала, знищила або винесла з місця голосування свій бюлетень. Може з'явитися і стаття за масове вкидання бюлетенів до урни для голосувань – покаранням за таку махінацію стане штраф у 5100 грн або три роки в'язниці. Аналогічні правила пропонуються і за організацію "каруселей" (випадки, коли виборці організовано голосують більше одного разу). Якщо ж в цих злочинах замішані кандидат, його довірена особа або члени виборчої комісії, їм загрожує до 7 років в'язниці. Кримінальна відповідальність загрожує і за надання неправдивої інформації до Держреєстру виборців – до 4 років.

У разі якщо співробітники виборчої дільниці заважають українцю голосувати, то їх можуть відправити до в'язниці на 5 років (зараз за це карають трьома роками позбавлення волі). Нарешті, якщо хтось із присутніх на ділянці розповів про вибір виборця, йому загрожує штраф (8500 грн) або два роки в'язниці. Суворіше покарання за цей проступок загрожує співробітникам виборчої дільниці – до 5 років в'язниці.  

Експерти – про заробіток на виборах і проблеми з реалізацією

Політолог Сергій Таран вважає, що шанс у Верховної Ради прийняти проект є, але існують проблеми:

"Такий закон не буде популярним – у нас не тільки політики, а й виборці не бачать в підкупі проблеми. Для них вибори – ще й спосіб заробити. Якщо ж законом такі способи будуть відрізані, то навряд чи депутати з гордістю підуть в свої виборчі округи. Тому я не бачу шансів для такого закону, щоб він був реалізований".

Політексперт Руслан Бортник теж вважає, що як мінімум до парламентських виборів за проект можуть проголосувати.

"За нього можуть проголосувати, як за елемент загальної стратегії щодо проведення чесних виборів. Хоча у нас і так законодавство в цьому питанні непогане, але дуже погане виконання цього законодавства. І новим законодавством ситуацію навряд чи вийде виправити. Тут потрібна ефективна робота влади", – говорить він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи не відсирів порох: чим запам'ятався п'ятий Президент України

Надрукувати
мітки:
коментарів
19 жовтня 2019
18 жовтня 2019
17 жовтня 2019