Поділитись:

До коронавірусу: які страшні епідемії людство пережило

Вівторок, 19 травня 2020, 21:00
До коронавірусу: які страшні епідемії людство пережило

Добірка різних чум, пошестей та зараз від видання Live Science. Видання “Тексти” наводять скорочений перелік та опис.

1) Невідома доісторична епідемія - 3 тисячі років до н.е. (5 тисяч років тому)

До коронавірусу: які страшні епідемії людство пережило

На фото - масова могила, якій п'ять тисяч років (неоліт): тіла закрили в будинок і спалили. Скелети - людей будь-якого віку. Hamin Mangha - місце розкопок на північному сході нинішнього Китаю - показує, що епідемія відбувалася настільки швидко, що часу на належне поховання не було, а місце в результаті вимерло повністю: ті, хто вижив, сюди не повернулися.

2) Афінська пошесть, 430 р. до н.е.

Невідомо точно, що викликало епідемію - вона забрала до 100 тисяч осіб.

3) Антонієва пошесть, 165-180 н.е.

Римляни, повернувшись із походу, приносили з собою не тільки трофеї. Припускають, що в цьому випадку йшлося про віспу. В результаті в Римській імперії загинули до 5 млн осіб.

4) Кіпріанова пошесть, 250-271.

Названа так на честь святого Кіпріана, християнського єпископа Карфагену (нинішній Туніс), який вважав її доказом наближення Судного дня. Тільки в одному місті Римі за один день померли 5 тисяч людей. Масове поховання знайдено також у нинішньому Луксорі в Єгипті. Хвроба невідома.

5) Юстиніанова чума, 541-542.

Періодичні спалахи чуми допомогли у справі занепаду Візантійської імперії.

6) Чорна смерть, 1346-1353.

Напевно, найвідоміша пандемія Середньовіччя. Нині, скоріш за все, вимерла бактерія Yersinia pestis спричинила до пошесті бубонної чуми в Азії та Європі - в Європі за ці роки загинула половина всього населення та, вважають історики, пандемія змінила хід історії - зокрема, з економічних причин прискорила перехід від європейського Середньовіччя в Ренесанс і "Нові часи".

До коронавірусу: які страшні епідемії людство пережило

7) Коколітцлі, 1545-1548.

Вірусна геморагічна гарячка (таку саму спричиняють Ебола та жовта лихоманка) вбила 15 млн мешканців Мексики та Центральнгої Америки. "Коколітцлі" ацтекською значить "пошесть".

8) Американські пошесті, 16 століття.

Європейці привезли з собою не тільки зброю, але й мікроби - які масово вбивали місцеве населення, часом ідучи попереду завойовників. Так, Джаред Даймонд описує, що Місісіпське вождівство вимерло внаслідок хвороб, які від європейців передавали між собою корінні мешканці Америки - коли туди дійшли європейці, протодержави вже просто не існувало.

За деякими оцінками, до 90% корінного населення Америк померли саме від європейських хвороб - найбільше долучилася віспа, до якої у американців практично не було імунітету.

9) Велика лондонська чума, 1665-1666.

Останній великий спалах Чорної смерті призвів до масового виходу з Лондона. Загинули 100 тисяч людей, зокрема 15% тодішнього населення британської столиці.

10) Російська чума, 1770-1772.

Катерина ІІ наказала вивезти всі фабрики за межі Москви. Карантинні заходи призвели до погромів - зокрема, натовп розтерзав архієпископа Московського Амвросія, який закликав не приходити на служби Божі. (Цікавий факт у світлі нинішньої поведінки РПЦ в Україні).

Загинули 100 тисяч людей. Імовірно, саме післячумний хаос призвів згодом до повстання Омеляна Пугачова.

11) Пандемія грипу, 1889-1890

Хвороба, що поширилася, скоріш за все, з Санкт-Петербурга, швидко пронеслася світом і вбила мільйон людей.

До коронавірусу: які страшні епідемії людство пережило

12) "Іспанський" грип

Як відомо, почався не в Іспанії - просто вона, вийшовши з війни, перша скасувала цензуру й почала повідомляти про масштаби лиха. Найвідоміша, мабуть, епідемія двадцятого століття і, ймовірно, найгірша в історії. Загинули до 5% населення планети - ймовірно, півмільярда людей.

ЧИТАТИ ТАКОЖ:


 

Надрукувати
мітки:
коментарів