Поділитись:

Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози: що потрібно знати про рак грудей

Субота, 20 жовтня 2018, 03:27

20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби з раком грудей.

Щорічне проведення 20 жовтня Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на рак молочної залози введено в країні Указом Президента України № 42/2005 від 17 січня 2005 року

Depo.ua підготувало важливу інформацію про рак грудей, а також розказало про те, як убезпечити себе та своїх близьких від цього захворювання та вчасно діагностувати його.

Захворіти на рак молочної залози може будь-яка жінка, однак, у одних ризик захворювання високий, а у інших – низький. Не позбавлені цього ризику і чоловіки, проте, понад 99% всіх пацієнтів з раком молочної залози – жінки.

Фактори, які підвищують ризик захворювання, наступні: вік понад 40 років; спадкова і сімейна схильність; пізня менопауза; ранній початок місячних (до 12 років); пізні перші пологи (у віці понад 30 років) або їх відсутність; переривання вагітності; фіброзно-кістозна мастопатія; ожиріння; куріння.

ВІЗИТ ДО ЛІКАРЯ

Рак грудей забирає життя кожної другої українки, у якої виявляється це захворювання. Причина – пізня діагностика, коли ймовірність вилікуватися вкрай мала – не більше 5-6%. Змінити ситуацію допоможе раннє виявлення хвороби, адже на першій стадії рак грудей виліковується у 95% жінок.

Доволі важко самостійно визначити рак грудей. Симптоми з'являються уже на більш пізніх, запущених стадіях. Про рак грудей можуть свідчити безболісні щільні утворення в грудній залозі, виділення із сосків чи деформація соска, зміна шкіри грудей (набряк, відчуття стягнення, почервоніння тощо).

На жаль, самообстеження не дозволяє виявити утворення, розмір якого менше 5 міліметрів, а саме хвороба на цій мікроінвазивній стадії найкраще піддається лікуванню.

"Як свідчить статистика, на 1 стадії рак грудей виліковується у 95% жінок, на 2 стадії у 80%, а на 3 стадії – 50%", – йдеться на сайті МОЗ.

Тож спеціалісти наголошують, що раз на рік кожна жінка має проходити обстеження у мамолога. До 40 років – це ультразвукова діагностика, після – обов'язкова щорічна мамографія.

ПРИЧИНИ РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

Медики поки не можуть однозначно відповісти, чому виникає рак грудей. Навіть більше – ВООЗ повідомляє, що у більшості випадків не вдається виявити причини хвороби. Та, все ж, існує перелік факторів ризику, які збільшують ймовірність виникнення раку грудей. То ж ви у зоні ризику, якщо:

 • у вашій родині у когось був рак грудної залози (ризик збільшується у 2-3 рази);

 • у вас рано почалось статеве дозрівання (менархе);

 • у вас пізно розпочалась менопауза;

 • ви пізно народили першу дитину і/або не годували її грудьми (грудне вигодовування має захисний ефект);

 • ви користуєтесь протизаплідними пігулками (вживаєте пероральні контрацептиви);

 • ви проходили курс замісної гормональної терапії (ЗГТ);

 • зловживаєте алкоголем;

 • маєте надмірну вагу/страждаєте ожирінням;

 • фізично неактивні.

Однак пам'ятайте, що наявність цих факторів не означає, що у вас обов'язково з'явиться рак грудей. Так само, як і їх відсутність не гарантує захисту від хвороби, повідомляє МОЗ.

ПРОФІЛАКТИКА РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

Захиститися від раку грудей допоможе увага до власного здоров᾽я. Спеціалісти наголошують, що в першу чергу необхідно контролювати фактори ризику раку та здійснювати профілактику неінфекційних захворювань. Тож вберегтися від раку грудної залози допоможуть такі прості правила:

 • здорова дієта: стежте за своїм раціоном;

 • фізичне навантаження: більше рухайтесь;

 • контроль споживання алкоголю: не зловживайте спиртним;

 • контроль ваги: уникайте переїдання, боріться з надмірною вагою та ожирінням.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 5 СЕРЙОЗНИХ ПРИЧИН, ЧОМУ НАМ ТРЕБА СМІЯТИСЯ ЧАСТІШЕ

Надрукувати
мітки:
коментарів
25 березня 2019
21 березня 2019
17 березня 2019
14 березня 2019
22 лютого 2019
18 лютого 2019
30 січня 2019
14 січня 2019
25 грудня 2018
30 листопада 2018
17 листопада 2018
10 листопада 2018
31 жовтня 2018
29 жовтня 2018