Поділитись:

Супрун назвала основні правила допомоги у разі ДТП

Субота, 20 липня 2019, 23:15

На дорогах в Україні щодня стаються аварії.

У ДТП в 2018 році загинули більше трьох тисяч людей, понад 28 тисяч були травмовані. Більшість загиблих померли на догоспітальному етапі – до надання медичної допомоги лікарями. Часто постраждалі в ДТП потребують негайної медичної допомоги – її критично надати ще до приїзду “швидкої”. 

Очільниця МОЗу Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook ділиться базовими порадами, які допоможуть врятувати постраждалих у ДТП.

Важливо розуміти, що дійсно навчитися надавати домедичну допомогу, можна лише на практиці. Необхідні навички та знання дають на курсах першої медичної допомоги.

 Спершу декілька важливих нагадувань:

 • У кожному авто має бути аптечка. Але вона корисна не самим фактом свого існування, а вмістом, яким треба вміти користуватися.
 • Перш ніж надавати допомогу, потрібно переконатися, що місце аварії є безпечним. За потреби необхідно зупинити або обмежити рух транспорту. Місце ДТП – позначити світловідбиваючих пристроїв. За можливості вимкніть двигун автомобіля, що є учасником ДТП та підкладіть щось під колеса, аби авто не рухалось.
 • Якщо надаєте домедичну допомогу, варто використовувати нітрилові рукавички, щоб убезпечити себе від патогенів, що можуть міститися у рідинах постраждалого.

Як допомогти постраждалим у ДТП:

 • Відразу викличте екстрену медичну допомогу, поліцію та рятувальників. Виклик швидкої не можна відкладати, якщо в аварії є постраждалі.

 

 • Найважливіше, що потрібно зробити – зупинити масивні кровотечі. Скористайтеся турнікетом та бинтами з автомобільної аптечки. Коли йдеться про домедичну допомогу, потрібно розрізняти критичну та некритичну кровотечі.

Критичною є кровотеча за якої із тіла виходить велика кількість крові, а пляма швидко зростає. Якщо кров іде з кінцівки постраждалого – використовуйте турнікет. Якщо можна точно визначити місце кровотечі, накладіть турнікет на 5 сантиметрів вище місця поранення (але не на суглоб). Якщо не можна, накладайте турнікет на кінцівку максимально високо (ближче до тулуба). Якщо кровотечу не можна зупинити турнікетом – тисніть на місце поранення бинтами.

Якщо плями крові невеликі та зростають повільно, така кровотеча є некритичною. Працювати з нею варто вже після того, як переконаєтесь, що немає інших травм, які загрожують життю постраждалого. Для такої кровотечі потрібна тиснуча бинтова пов’язка.

Пам’ятайте, що контактувати з кров’ю постраждалого варто лише в рукавичках.

 • Необхідно перевірити, чи дихає постраждалий, та як саме. Не дихаючи, людина може прожити не більше 5–7 хвилин. Без кисню постраждалий може не дожити до приїзду швидкої. Аби перевірити, чи людина дихає, спробуйте поговорити. Якщо постраждалий із вами розмовляє – його дихальним шляхам наразі нічого не загрожує. Але якщо постраждалий без свідомості – його дихання може бути під загрозою.

 

 • Якщо постраждалий дихає, і його життю нічого не загрожує, не намагайтеся дістати його з авто. Дочекайтеся медиків та рятувальників. Постраждалі в ДТП можуть мати травми хребта, тож може існувати загроза ушкодження спинного мозку і, як наслідок, погіршення стану та, навіть, смерті через зупинку дихання. Тому будь-які пересування постраждалих мають бути виправданими.

 

 • Необхідно перевірити, чи немає у ротовій порожнині сторонніх предметів або рідин. Але в жодному разі не можна діставати їх руками. Скористайтеся негострими предметами, що є поруч. Руками можна спробувати відкрити дихальні шляхи непритомного постраждалого. Найкращий метод – висування щелепи. Зайві рухи шиї можуть завдати шкоди, якщо постраждалий отримав травму шийного відділу хребта.

 

 • Не можна підкладати речі під голову постраждалого – це може заважати диханню.

 

 • Якщо дихальні шляхи відкриті, необхідно переконатися, чи рухається грудна клітка постраждалого. Дихання також можна спробувати почути – для цього піднесіть вухо до рота постраждалого. Якщо постраждалий дихає, продовжуйте спостерігати за його станом та працювати з іншими ушкодженнями. Якщо ж дихання відсутнє – починайте серцево-легеневу реанімацію. Для цього знадобиться клапан-маска з автомобільної аптечки.

 

 • Надавати домедичну допомогу та стежити за станом постраждалого необхідно до приїзду «швидкої». Передайте медикам детальну інформацію про те, яку саме допомогу ви надавали та що відбувалося з постраждалим.

Будьте уважними на дорогах, дотримуйтеся правил дорожнього руху та не сідайте за кермо напідпитку. 

Возіть із собою аптечку та знайдіть час, аби пройти курси першої допомоги. Одного дня ці навички можуть врятувати комусь життя.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів
09:26
18 лютого 2020
16 лютого 2020
09 лютого 2020
08 лютого 2020
07 лютого 2020
06 лютого 2020
04 лютого 2020
29 січня 2020
28 січня 2020
26 січня 2020
25 січня 2020
24 січня 2020